REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakich umiejętności polscy pracownicy uczą się najchętniej?

sen
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Analizując 782 632 minut spędzonych na oglądaniu 10 najpopularniejszych seriali edukacyjnych, serwis rozwojowy Youniversity przygotował ranking umiejętności najbardziej pożądanych przez pracowników. Użytkownicy platformy najczęściej sięgają po tematykę dotyczącą snu oraz tego co na niego wpływa i w jaki sposób można nim zarządzać. Kolejnymi umiejętnościami, które chcą nabyć pracownicy są skuteczne rozwiązywanie konfliktów oraz przekazywanie dobrego feedbacku.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Manpower Group „Czego pragną pracownicy”, 39 proc. zatrudnionych chciałoby się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności, a 36 proc. polskich pracowników oczekuje od swoich pracodawców większego wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. Pracownicy potrzebują elastyczności, możliwości rozwoju, dbałości o zdrowie psychiczne, a kwestie work-life balance oraz well-beingu wysuwają się na pierwszy plan.

REKLAMA

Autopromocja

Półtora roku szkoleń

Potwierdzają to także obserwacje edukacyjnego serwisu rozwojowego Youniversity. Na oglądaniu 10 najpopularniejszych serii użytkownicy serwisu spędzili łącznie 782 632 minut, co w przybliżeniu daje 1,5 roku oglądania. Największym zainteresowaniem cieszy się tematyka zarządzania snem (łącznie 122 441 minut), a na podium znalazły się także seriale poświęcone rozwiązywaniu konfliktów (104 1025 minut) oraz dawaniu dobrego feedbacku (93 707 minut). W pierwszej dziesiątce znalazła się także tematyka pokonywania stresu.

Dobry sen podstawą dobrego życia

Chociaż pierwsze miejsce wśród kluczowych umiejętności, którą chcą zdobywać polscy pracownicy może pozornie zaskakiwać, to przyglądając się wynikom badań związanych z jakością snu Polaków, łatwo znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego tak się dzieje. Jak wynika z raportu „Sen Polaków”, trudności związanych z zasypianiem, przebudzeniem się w nocy lub zbyt wczesnym budzeniem doświadcza nawet 40% Polaków.  Jeżeli nie uda nam się wyspać – spada jakość naszej pracy, jesteśmy rozdrażnieni i mamy problemy z koncentracją. Osoby niewyspane mają mniejszą zdolność do zapamiętywania i podejmowania decyzji. Snem, tak jak tzw. umiejętnościami „twardymi” da się jednak zarządzać

Sen to jedna z kluczowych potrzeb fizjologicznych, która wpływa na prawie każdy aspekt naszego życia, np. na wydzielanie hormonu wzrostu czy przybieranie na wadze, ale też na ilość natrętnych myśli, rozpoznawanie emocji na twarzach czy ryzyko zachorowania na depresję. Dzielimy się na dwa typy związane z nawykami dotyczącymi snu – sowy i skowronki. Sowy to osoby, które preferują kłaść się spać o późniejszej porze i są mniej aktywne rano. Skowronki wolą wstawać wcześniej i mają rano znacznie więcej energii niż wieczorem. Te preferencje potrafią objawić się w takich rzeczach jak ocena naszej charyzmy w zależności od godziny, o której przemawiamy. Wokół snu i naszych nawyków z nim związanych powstało wiele stereotypów i mitów, z których warto zdawać sobie sprawę, by skutecznie nim zarządzać" – mówi Mateusz Majchrzak, autor topowego serialu o śnie na Youniversity.

Spokój dzięki brakowi konfliktów

Konflikty w miejscu pracy wpływają negatywnie na naszą psychikę, a także skutecznie odciągają od wykonywania obowiązków. Nic dziwnego, że umiejętność ich unikania oraz rozwiązywania znalazła się na podium rankingu umiejętności, które chcemy posiadać. Warto poznać skuteczne metody rozwiązywania konfliktów takie jak:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Mediacja i przyjęcie prowadzenie rozmów jako bezstronna osoba trzecia
  2. Wypracowanie kompromisu poprzez wysłuchiwanie i zrozumienie wspólnych celów
  3. Arbitraż z niezależną osobą bez uprzedzeń

Skuteczny feedback

Zgodnie z Badaniem Satysfakcji z Pracy dla pracowników kluczowe są: satysfakcjonujące zarządzanie przez przełożonych, znajomość i zrozumienie misji firmy a także możliwość zgłaszania problemów.

W każdej z tych dziedzin ważne jest poprawne udzielanie informacji zwrotnej. Należy to robić w odpowiedni sposób – tak, aby jednocześnie w żaden sposób nie urazić odbiorcy oraz tak, aby jasno przekazać wszystkie niezbędne komunikaty. Dobry feedback powinien być zarówno empatyczny jak i konkretny.  

Jakich jeszcze umiejętności chcą uczyć się w pracownicy w Polsce? 

Top 10 najpopularniejszych obszarów tematycznych na platformie Youniversity:

  1. Sen, na co wpływa i jak nim zarządzać? 
  2. Skuteczne rozwiązywanie konfliktów 
  3. Dobry feedback
  4. Myślenie krytyczne 
  5. Kreatywność w praktyce 
  6. Produktywność Osobista i Zawodowa
  7. Potęga umysłu 
  8. Pokolenia w pracy 
  9. Mistrzostwo w Sporcie. Mistrzostwo w Życiu 
  10. Wykorzystaj stres i pokonaj zmęczenie 

Źródło: Youniversity

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA