REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakich umiejętności polscy pracownicy uczą się najchętniej?

sen
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Analizując 782 632 minut spędzonych na oglądaniu 10 najpopularniejszych seriali edukacyjnych, serwis rozwojowy Youniversity przygotował ranking umiejętności najbardziej pożądanych przez pracowników. Użytkownicy platformy najczęściej sięgają po tematykę dotyczącą snu oraz tego co na niego wpływa i w jaki sposób można nim zarządzać. Kolejnymi umiejętnościami, które chcą nabyć pracownicy są skuteczne rozwiązywanie konfliktów oraz przekazywanie dobrego feedbacku.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Manpower Group „Czego pragną pracownicy”, 39 proc. zatrudnionych chciałoby się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności, a 36 proc. polskich pracowników oczekuje od swoich pracodawców większego wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. Pracownicy potrzebują elastyczności, możliwości rozwoju, dbałości o zdrowie psychiczne, a kwestie work-life balance oraz well-beingu wysuwają się na pierwszy plan.

REKLAMA

Autopromocja

Półtora roku szkoleń

Potwierdzają to także obserwacje edukacyjnego serwisu rozwojowego Youniversity. Na oglądaniu 10 najpopularniejszych serii użytkownicy serwisu spędzili łącznie 782 632 minut, co w przybliżeniu daje 1,5 roku oglądania. Największym zainteresowaniem cieszy się tematyka zarządzania snem (łącznie 122 441 minut), a na podium znalazły się także seriale poświęcone rozwiązywaniu konfliktów (104 1025 minut) oraz dawaniu dobrego feedbacku (93 707 minut). W pierwszej dziesiątce znalazła się także tematyka pokonywania stresu.

Dobry sen podstawą dobrego życia

Chociaż pierwsze miejsce wśród kluczowych umiejętności, którą chcą zdobywać polscy pracownicy może pozornie zaskakiwać, to przyglądając się wynikom badań związanych z jakością snu Polaków, łatwo znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego tak się dzieje. Jak wynika z raportu „Sen Polaków”, trudności związanych z zasypianiem, przebudzeniem się w nocy lub zbyt wczesnym budzeniem doświadcza nawet 40% Polaków.  Jeżeli nie uda nam się wyspać – spada jakość naszej pracy, jesteśmy rozdrażnieni i mamy problemy z koncentracją. Osoby niewyspane mają mniejszą zdolność do zapamiętywania i podejmowania decyzji. Snem, tak jak tzw. umiejętnościami „twardymi” da się jednak zarządzać

Sen to jedna z kluczowych potrzeb fizjologicznych, która wpływa na prawie każdy aspekt naszego życia, np. na wydzielanie hormonu wzrostu czy przybieranie na wadze, ale też na ilość natrętnych myśli, rozpoznawanie emocji na twarzach czy ryzyko zachorowania na depresję. Dzielimy się na dwa typy związane z nawykami dotyczącymi snu – sowy i skowronki. Sowy to osoby, które preferują kłaść się spać o późniejszej porze i są mniej aktywne rano. Skowronki wolą wstawać wcześniej i mają rano znacznie więcej energii niż wieczorem. Te preferencje potrafią objawić się w takich rzeczach jak ocena naszej charyzmy w zależności od godziny, o której przemawiamy. Wokół snu i naszych nawyków z nim związanych powstało wiele stereotypów i mitów, z których warto zdawać sobie sprawę, by skutecznie nim zarządzać" – mówi Mateusz Majchrzak, autor topowego serialu o śnie na Youniversity.

Spokój dzięki brakowi konfliktów

Konflikty w miejscu pracy wpływają negatywnie na naszą psychikę, a także skutecznie odciągają od wykonywania obowiązków. Nic dziwnego, że umiejętność ich unikania oraz rozwiązywania znalazła się na podium rankingu umiejętności, które chcemy posiadać. Warto poznać skuteczne metody rozwiązywania konfliktów takie jak:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. Mediacja i przyjęcie prowadzenie rozmów jako bezstronna osoba trzecia
 2. Wypracowanie kompromisu poprzez wysłuchiwanie i zrozumienie wspólnych celów
 3. Arbitraż z niezależną osobą bez uprzedzeń

Skuteczny feedback

Zgodnie z Badaniem Satysfakcji z Pracy dla pracowników kluczowe są: satysfakcjonujące zarządzanie przez przełożonych, znajomość i zrozumienie misji firmy a także możliwość zgłaszania problemów.

W każdej z tych dziedzin ważne jest poprawne udzielanie informacji zwrotnej. Należy to robić w odpowiedni sposób – tak, aby jednocześnie w żaden sposób nie urazić odbiorcy oraz tak, aby jasno przekazać wszystkie niezbędne komunikaty. Dobry feedback powinien być zarówno empatyczny jak i konkretny.  

Jakich jeszcze umiejętności chcą uczyć się w pracownicy w Polsce? 

Top 10 najpopularniejszych obszarów tematycznych na platformie Youniversity:

 1. Sen, na co wpływa i jak nim zarządzać? 
 2. Skuteczne rozwiązywanie konfliktów 
 3. Dobry feedback
 4. Myślenie krytyczne 
 5. Kreatywność w praktyce 
 6. Produktywność Osobista i Zawodowa
 7. Potęga umysłu 
 8. Pokolenia w pracy 
 9. Mistrzostwo w Sporcie. Mistrzostwo w Życiu 
 10. Wykorzystaj stres i pokonaj zmęczenie 

Źródło: Youniversity

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

PIP może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

4 uchwały rządu premiera D. Tuska. Miesięcznie 1000 zł aż do końca 2027 r. Dodatek motywacyjny. Budżet pokryje też ZUS i NFZ

Wypłata 1000 zł dodatku motywacyjnego miesięcznie (start od 1 lipca 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. 

REKLAMA

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Istotnym warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

Renta socjalna 2024 r. – ile na rękę

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które nie mogą pracować ze względu na stan zdrowia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS.

REKLAMA

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 r. psycholog kliniczny. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie

Już od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Okazuje się, że przykładowo psycholog kliniczny musi minimalnie zarabiać aż 9230,57 zł od 1 lipca 2024 r. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024 i 2025 r.

Jeżeli nie możesz wykonywać pracy zarobkowo z powodu złego stanu zdrowia ZUS może Ci przyznać rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jakie są zasady w 2024 i jakie będą zmiany w 2025, szczegóły poniżej.

REKLAMA