Zwolnienia w branży IT
REKLAMA
REKLAMA
– Problem masowych zwolnień dotyka przede wszystkim największych graczy technologicznych, którzy do tej pory strategię rekrutacyjną opierali na potrzebach przyszłych projektów. Obecnie firmy planują działania rekrutacyjne w oparciu o aktualne potrzeby, rozważniej podchodząc do planów wysokich wzrostów. Pomimo zawahań, wciąż obserwujemy duże potrzeby rekrutacyjne w sektorze IT, jednak są one zdecydowanie mniejsze niż w 2022 roku – zauważa Mikołaj Jaśkiewicz, Division Manager IT & Telco, w Cpl Poland.
REKLAMA
Oczekiwania pracowników
Zmniejszenie liczby otwierających się procesów rekrutacyjnych w branży IT nie wpływa na spadek oczekiwań kandydatów. Z danych Cpl Poland – globalnego dostawcy innowacyjnych rozwiązań rekrutacyjnych i eksperta w pozyskiwaniu i rozwoju talentów – wynika, że specjaliści IT wciąż oczekują elastyczności w wyborze formy zatrudnienia, a więc możliwości zdecydowania pomiędzy umową o pracę, a kontraktem B2B.
Jednak warunkiem koniecznym do podjęcia współpracy na zasadach B2B jest pewność dołączenia do konkretnego projektu, który spełniałby ich oczekiwania, dając możliwość rozwoju i pracy w oparciu o najnowsze technologie. Choć informacje na temat projektu zawsze były ważnym czynnikiem decydującym o przyjęciu oferty przez kandydata, w tym roku czynnik ten może mieć kluczowe znaczenie. W obliczu doniesień o zwolnieniach w branży, kandydaci chcą mieć pewność, że po dołączeniu do organizacji będą mieli gwarancję wykonywania działań związanych z danym projektem.
Perspektywa pracodawców
Dane Cpl Poland wskazują, że doświadczeni pracownicy sektora IT preferują pracę w modelu B2B, z kontraktem dopasowanym do ich indywidualnych preferencji. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także projekty krótkoterminowe, pozwalające specjalistom IT na częste zmiany środowiska pracy i postrzeganie projektu jako zadania do wykonania. Kontrakt daje również możliwość współpracy z kilkoma organizacjami równocześnie, zwiększając tym samym zarobki. Na rynku pojawiają się rozwiązania, pozwalające spełnić oczekiwania pracowników, a jednocześnie umożliwiające pracodawcom elastyczne dostosowywanie wielkości swojej kadry do bieżących potrzeb projektowych. Jednym z nich jest IT Contracting.
REKLAMA
– To forma korzystna finansowo dla pracodawcy, ze względu na ograniczone kwoty podatku i składek ZUS. Dzięki temu pracownicy mają możliwość wynegocjowania dla siebie lepszych, bardziej odpowiadających ich doświadczeniu i oczekiwaniom stawek. Firmy, które ze względu na wewnętrzną politykę nie mogą zaproponować kandydatom takiego modelu współpracy mogą skorzystać z usługi IT Contracting’u świadczonej przez zewnętrznych partnerów, takich jak Cpl Poland – dodaje Mikołaj Jaśkiewicz.
Pomimo zwolnień w sektorze technologicznym, popyt na specjalistów IT nadal jest silny na polskim rynku pracy. Pomimo obaw i niepewności, firmy wciąż szukają wysoko wykwalifikowanych ekspertów do realizacji bieżących projektów i rozwoju swoich działalności. Rozwiązania takie jak IT Contracting, które spełniają oczekiwania pracowników i umożliwiają elastyczną adaptację zasobów ludzkich do dynamicznie zmieniających się potrzeb projektowych, stają się istotnym elementem konkurencyjności na rynku. Model B2B z indywidualnie dopasowanymi kontraktami daje pracownikom większą kontrolę nad swoją karierą i zarobkami, jednocześnie umożliwiając firmom efektywne zarządzanie kosztami.
Źródło: Cpl Poland
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat