REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy pracodawca nie zwróci wpłat do PPK obywatelowi Rosji lub Białorusi?

Joanna Gawęda
Ekspert PFR Portal PPK
Rosja, Federacja Rosyjska, flaga, państwo, kraj. / fot. Shutterstock
Rosja, Federacja Rosyjska, flaga, państwo, kraj. / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku odmowy przyjęcia bądź zwrotu przez instytucję finansową wpłat do PPK, dokonanych przez pracodawcę na rzecz uczestnika PPK, będącego obywatelem Rosji lub Białorusi, pracodawca co do zasady może rozliczyć się z tych wpłat z uczestnikiem PPK. Są jednak pewne ograniczenia w tym zakresie.

W art. 5f ust. 1 rozporządzenia nr 833/2014 oraz art. 1y ust. 1 rozporządzenia  nr 765/2006 zakazano sprzedaży zbywalnych papierów wartościowych denominowanych w jakiejkolwiek walucie urzędowej państwa członkowskiego wyemitowanych po 12 kwietnia 2022 r. lub jednostek w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania, które zapewniają ekspozycję na takie papiery wartościowe, jakimkolwiek obywatelom rosyjskim/białoruskim lub osobom fizycznym zamieszkałym w Rosji/na Białorusi, lub jakimkolwiek osobom prawnym, podmiotom lub organom z siedzibą w Rosji/na Białorusi.

REKLAMA

Autopromocja

Wyłączenia 

Zakazy te nie odnoszą się m. in. do osób fizycznych posiadających zezwolenie na pobyt czasowy lub stały w państwie członkowskim UE. Zdaniem Ministerstwa Finansów, ponieważ art. 1 rozporządzenia nr 833/2014 oraz art. 1 rozporządzenia nr 765/2006, które zawierają objaśnienia pojęć użytych w tych aktach prawnych, nie określają szczególnego sposobu rozumienia pojęć „pobytu czasowego lub stałego w państwie członkowskim UE”, należy przyjąć, że w każdym przypadku, gdy dany cudzoziemiec posiada prawo do czasowego lub stałego pobytu w UE oraz zgodnie z odrębnymi przepisami prawo do podjęcia zatrudnienia w Polsce, z czym potencjalnie łączy się możliwość uzyskania statusu uczestnika PPK, powinno mieć w jego przypadku zastosowanie wyłącznie od wskazanych wyżej zakazów.

Sankcje a PPK

W odniesieniu do PPK, ograniczenia wynikające z art. 5f rozporządzenia nr 833/2014 oraz art. 1y  rozporządzenia nr 765/2006 oznaczają, że instytucje finansowe zarządzające PPK nie mogą dokonywać transakcji zbycia, konwersji lub zamiany jednostek uczestnictwa na rzecz uczestników PPK będących obywatelami Rosji lub Białorusi. Oczywiście pod warunkiem, że uczestnikiem PPK jest obywatel Rosji lub Białorusi nie korzystający ze wskazanego wyżej wyłączenia albo „umieszczony” na tzw. liście sankcyjnej i objęty środkami ograniczającymi (określonymi w art. 2 rozporządzenia nr 269/2014 lub w art. 2 rozporządzenia nr 765/2006), polegającymi na zamrożeniu wszelkich należących do niego środków finansowych i zasobów gospodarczych oraz ustanowieniu zakazu udostępniania dla niego środków finansowych oraz zasobów gospodarczych. 

Rozliczenie z pracownikiem 

W przypadku odmowy przyjęcia bądź zwrotu przez instytucję finansową -  zarządzającą PPK w danym podmiocie - wpłat do PPK, dokonanych przez pracodawcę na rzecz uczestnika PPK, będącego obywatelem Rosji lub Białorusi, który nie spełnia przesłanek zwalniających instytucję finansową ze stosowania omawianych zakazów, pracodawca może rozliczyć się z tym uczestnikiem w zakresie wpłat do PPK pobranych z jego wynagrodzenia i zwróconych przez instytucją finansową oraz skorygować w tym celu listy płac. 

Jednak jeśli dany uczestnik PPK, oprócz objęcia go zakazem wynikającym z art. 5f rozporządzenia nr 833/2014  oraz art. 1y rozporządzenia nr 765/2006, jest także umieszczony na tzw. liście sankcyjnej i objęty środkami ograniczającymi polegającymi na zamrożeniu wszelkich należących do niego środków finansowych i zasobów gospodarczych oraz ustanowieniu zakazu udostępniania dla niego środków finansowych oraz zasobów gospodarczych, zwrot środków pieniężnych dla uczestnika PPK może stanowić zabronione udostępnienie środków finansowych w rozumieniu art. 2 ust. 2 rozporządzenia nr 269/2014 lub art. 2 ust. 2 rozporządzenia nr 765/2006.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna:

  • ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 46),
  • rozporządzenie Rady (WE) nr 765/2006 z 18 maja 2006 r. dotyczące środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy (Dz.Urz.UE.L nr 134, str. 1 ze zm.),
  • rozporządzenie Rady (UE) nr 833/2014 z 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz.Urz.UE.L nr 229, str. 1 ze zm.),
  • rozporządzenie Rady (UE) z 17 marca 2014 r. nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających (Dz.Urz.UE.L nr 78, str. 6 ze zm.),
  • ustawa z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 129 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA