REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy pracodawca nie zwróci wpłat do PPK obywatelowi Rosji lub Białorusi?

Joanna Gawęda
Ekspert PFR Portal PPK
Rosja, Federacja Rosyjska, flaga, państwo, kraj. / fot. Shutterstock
Rosja, Federacja Rosyjska, flaga, państwo, kraj. / fot. Shutterstock
Rosja, Federacja Rosyjska, flaga, państwo, kraj. / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku odmowy przyjęcia bądź zwrotu przez instytucję finansową wpłat do PPK, dokonanych przez pracodawcę na rzecz uczestnika PPK, będącego obywatelem Rosji lub Białorusi, pracodawca co do zasady może rozliczyć się z tych wpłat z uczestnikiem PPK. Są jednak pewne ograniczenia w tym zakresie.

W art. 5f ust. 1 rozporządzenia nr 833/2014 oraz art. 1y ust. 1 rozporządzenia  nr 765/2006 zakazano sprzedaży zbywalnych papierów wartościowych denominowanych w jakiejkolwiek walucie urzędowej państwa członkowskiego wyemitowanych po 12 kwietnia 2022 r. lub jednostek w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania, które zapewniają ekspozycję na takie papiery wartościowe, jakimkolwiek obywatelom rosyjskim/białoruskim lub osobom fizycznym zamieszkałym w Rosji/na Białorusi, lub jakimkolwiek osobom prawnym, podmiotom lub organom z siedzibą w Rosji/na Białorusi.

Autopromocja

Wyłączenia 

Zakazy te nie odnoszą się m. in. do osób fizycznych posiadających zezwolenie na pobyt czasowy lub stały w państwie członkowskim UE. Zdaniem Ministerstwa Finansów, ponieważ art. 1 rozporządzenia nr 833/2014 oraz art. 1 rozporządzenia nr 765/2006, które zawierają objaśnienia pojęć użytych w tych aktach prawnych, nie określają szczególnego sposobu rozumienia pojęć „pobytu czasowego lub stałego w państwie członkowskim UE”, należy przyjąć, że w każdym przypadku, gdy dany cudzoziemiec posiada prawo do czasowego lub stałego pobytu w UE oraz zgodnie z odrębnymi przepisami prawo do podjęcia zatrudnienia w Polsce, z czym potencjalnie łączy się możliwość uzyskania statusu uczestnika PPK, powinno mieć w jego przypadku zastosowanie wyłącznie od wskazanych wyżej zakazów.

Sankcje a PPK

W odniesieniu do PPK, ograniczenia wynikające z art. 5f rozporządzenia nr 833/2014 oraz art. 1y  rozporządzenia nr 765/2006 oznaczają, że instytucje finansowe zarządzające PPK nie mogą dokonywać transakcji zbycia, konwersji lub zamiany jednostek uczestnictwa na rzecz uczestników PPK będących obywatelami Rosji lub Białorusi. Oczywiście pod warunkiem, że uczestnikiem PPK jest obywatel Rosji lub Białorusi nie korzystający ze wskazanego wyżej wyłączenia albo „umieszczony” na tzw. liście sankcyjnej i objęty środkami ograniczającymi (określonymi w art. 2 rozporządzenia nr 269/2014 lub w art. 2 rozporządzenia nr 765/2006), polegającymi na zamrożeniu wszelkich należących do niego środków finansowych i zasobów gospodarczych oraz ustanowieniu zakazu udostępniania dla niego środków finansowych oraz zasobów gospodarczych. 

Rozliczenie z pracownikiem 

W przypadku odmowy przyjęcia bądź zwrotu przez instytucję finansową -  zarządzającą PPK w danym podmiocie - wpłat do PPK, dokonanych przez pracodawcę na rzecz uczestnika PPK, będącego obywatelem Rosji lub Białorusi, który nie spełnia przesłanek zwalniających instytucję finansową ze stosowania omawianych zakazów, pracodawca może rozliczyć się z tym uczestnikiem w zakresie wpłat do PPK pobranych z jego wynagrodzenia i zwróconych przez instytucją finansową oraz skorygować w tym celu listy płac. 

Jednak jeśli dany uczestnik PPK, oprócz objęcia go zakazem wynikającym z art. 5f rozporządzenia nr 833/2014  oraz art. 1y rozporządzenia nr 765/2006, jest także umieszczony na tzw. liście sankcyjnej i objęty środkami ograniczającymi polegającymi na zamrożeniu wszelkich należących do niego środków finansowych i zasobów gospodarczych oraz ustanowieniu zakazu udostępniania dla niego środków finansowych oraz zasobów gospodarczych, zwrot środków pieniężnych dla uczestnika PPK może stanowić zabronione udostępnienie środków finansowych w rozumieniu art. 2 ust. 2 rozporządzenia nr 269/2014 lub art. 2 ust. 2 rozporządzenia nr 765/2006.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna:

 • ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 46),
 • rozporządzenie Rady (WE) nr 765/2006 z 18 maja 2006 r. dotyczące środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy (Dz.Urz.UE.L nr 134, str. 1 ze zm.),
 • rozporządzenie Rady (UE) nr 833/2014 z 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz.Urz.UE.L nr 229, str. 1 ze zm.),
 • rozporządzenie Rady (UE) z 17 marca 2014 r. nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających (Dz.Urz.UE.L nr 78, str. 6 ze zm.),
 • ustawa z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 129 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  REKLAMA

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  REKLAMA

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  REKLAMA