REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
wynagrodzenie z umowy o pracę 2023
wynagrodzenie z umowy o pracę 2023
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenie z umowy o pracę - ile wynosi w 2023 roku?

Wynagrodzenie z umowy o pracę

Wynagrodzenie z umowy o pracę - co powinniśmy o nim wiedzieć? Stosunek pracy to forma wykonywania pracy, która jest najbardziej zorganizowana i uregulowana prawnie, również w kwestii wynagrodzenia. Co oznacza dla pracownika? Przede wszystkim stabilizację

Autopromocja

Umowa o pracę - wynagrodzenie

Nie tak jak w przypadku pozaprawcowniczych form zatrudnienia, strony umowy o pracę nie muszą utrwalać w jej treści ustaleń dotyczących wysokości wynagrodzenia, jeśli wynika ono z przepisów ogólnie obowiązujących albo postanowień wewnątrzzakładowych. Strony stosunku pracy co do zasady mogą swobodnie dokonywać ustaleń dotyczących wysokości wynagrodzenia - jedynym ograniczeniem jest obowiązek pracodawcy, aby zapewnić pracownikowi przynajmniej minimalne wynagrodzenie w pełnej wysokości, jeżeli pracownik jest zatrudniony na pełny etat lub w części proporcjonalnej, jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy. 

Minimalne wynagrodzenie - co nie wchodzi w skład? 

Do kwoty minimalnego wynagrodzenia nie zalicza się:

 • nagrody jubileuszowej,
 • odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
 • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych,
 • dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych,
 • dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej,
 • dodatku za staż pracy.

Warto pamiętać, że pracodawca może zaliczyć do tego wynagrodzenia inne składniki (np. premie uznaniowe, nagrody inne niż jubileuszowe). 

Umowa o pracę - minimalne wynagrodzenia 2023

W 2023 r. minimalne wynagrodzenie zmienia się dwa razy i będzie wynosić: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. - 3490 zł brutto,
 • od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r. - 3600 zł brutto. 

Wynagrodzenie minimalne - zmiana 

Pracownik, którego minimalne wynagrodzenie określono w umowie o pracę kwotą z poprzedniego roku oraz nie ma prawa do innych wliczanych do wynagrodzenia składników, może się domagać zmiany tej kwoty. 

Co ważne, jeśli pracodawca nie zmieni formalnie wysokości minimalnej płacy do nowoobowiązującej kwoty, pracownik nie traci prawa do wyższego wynagrodzenia. Wynika to z tego, że na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia pracownikowi przynajmniej minimalnego wynagrodzenia zgodnego z obowiązującym na dany rok. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ana
  2023-03-13 10:17:34
  Fajny artykuł:) Na podobne kadrowe tematy często też czytam na portalu kadrowo płacowym zaproponowanym przez konsultanta wiedzy i praktyki. Polecam
  0
 • Karol
  2023-04-11 12:08:56
  Przepisy często się zmieniają. Ja jestem z informacjami na bieżąco dzięki portalowi od wiedzy i praktyki,a do tego biorę udział w różnych webinariach od Educato. Jestem bardzo zadowolony z usług i oferty wydawnictwa Wiedza i Praktyka.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

REKLAMA

1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

REKLAMA

PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

REKLAMA