REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W trudnych czasach z rodziną w sercu

Marlena Maląg minister rodziny i polityki społecznej
Marlena Maląg minister rodziny i polityki społecznej
Marlena Maląg minister rodziny i polityki społecznej

REKLAMA

REKLAMA

Minister Maląg podczas konferencji prasowej w Rzeszowie podsumowała rządowe programy społeczne. „W trudnych czasach pandemii i wojny na Ukrainie bardzo ważne dla naszego rządu jest realizowanie polityki społecznej, w sercu której jest rodzina. To pokazujemy od początku naszych rządów, nie zostawiamy Polaków samym sobie” – mówiła minister.

Minister Marlena Maląg konferencję prasową w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim rozpoczęła od przypomnienia, że dziś nie sposób nie wspomnieć o tym, co jest najważniejsze od roku tocząca się otwarta wojna za naszą wschodnią granicą, która postawiła nas i Europę w nowej sytuacji. Podziękowała wszystkim Polakom, którzy przez ten rok otworzyli swoje serca i domy, udzielając pomocy obywatelom Ukrainy.

Autopromocja

Rynek pracy

Niski poziom bezrobocia, wynoszący 5,5 proc. w styczniu, osiągnęliśmy dzięki tarczom ochronnym i inwestycjom strategicznym, które ruszyły od razu po pandemii, stymulując gospodarkę – mówiła minister Maląg.

Pozwoliło to na wprowadzenie specustawy, która nie tylko legalizowała pobyt Ukraińców, przybyłych do nas po 24 lutego ub.r., ale także zapewniała dostęp do rynku pracy.

Pracodawcy zgłosili ponad 900 tys. powiadomień o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy. Założyli oni także ponad 16 tys. firm. Uzupełniają nasz rynek pracy, a sami zyskują poczucie stabilizacji i godności – zwróciła uwagę minister.

Programy rodzinne

Minister Maląg podkreśliła, że dla rządu Prawa i Sprawiedliwości niezwykle ważna jest inwestycja w rodziny. Budujemy silną, nowoczesną Polskę o silnym fundamencie, a tym fundamentem jest właśnie rodzina.

Takiego programu jak nasz sztandarowy program Rodzina 500 Plus przed 2016 r. nie było. Już 220 mld zł trafiło do polskich rodzin, zmieniając ich sytuację nie tylko finansową, ale i godnościową. Każdego miesiąca programem objętych jest 7 mln dzieci – powiedziała minister Maląg.

Kolejne programy rządowe, realizowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, to Dobry Start i Mama 4 Plus. W ub. roku wprowadziliśmy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dofinansowanie do opieki żłobkowej. W skali całego kraju RKO to ponad 3,5 mld zł.

Program Maluch Plus ewoluował. W 2015 roku w Polsce było ok. 84 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Potroiliśmy środki, na program do ub. r. przekazaliśmy ponad 2 mld zł i mamy w kraju już 230 tys. miejsc opieki żłobkowej. Nowy wieloletni program, ogłoszony na początku tego roku, ma budżet 5,5 mld zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Seniorzy

Seniorzy wyraźnie odczuwają wsparcie finansowe. Waloryzacja rent i emerytur, 13. emerytura i 14. emerytura to w tym roku łącznie ponad 70 mld zł na rzecz seniorów. W 2015 r. to było 3,6 mld zł. Teraz te nakłady są więc dwadzieścia razy większe.

Wsparcie dla osób starszych to także wiele programów na rzecz ich aktywności. To programy takie jak Aktywni Plus, i Senior Plus. O ich zdrowie dba program Opieka 75 Plus.  Wszystkie mają na celu to, by jak najlepiej zadbać o osoby starsze.

Osoby z niepełnosprawnościami

Na wspieranie osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów w tym roku przeznaczymy ponad 37 mld zł. W 2025 było to zaledwie 15 mld zł – przypomniała minister Maląg.

W ramach Funduszu Solidarnościowego realizowane są ważne programy: Asystencja osób z niepełnosprawnościami, Opieka wytchnieniowa, powstają Centra opiekuńczo-mieszkalne. Dzięki programowi „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” zostanie ułatwiony dostęp do przystosowanych mieszkań i samochodów oraz sprzętu rehabilitacyjnego.

Kodeks pracy

Reforma kodeksu pracy, wchodząca w życie w tym roku, służy stabilniejszemu zatrudnieniu i łatwiejszemu łączeniu pracy zawodowej z życiem rodzinnym – wyjaśniała minister.

Autopromocja

To m.in. wprowadzenie na stałe i uregulowanie pracy zdalnej, wydłużenie urlopu rodzicielskiego, dodatkowe urlopy i elastyczny czas pracy.

Wiarygodność w realizowaniu polityki prorodzinnej w wielu obszarach jest dla nas bardzo ważna i dalej będziemy tę politykę konsekwentnie realizować – podsumowała minister Marlena Maląg.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  REKLAMA

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA