REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W trudnych czasach z rodziną w sercu

Marlena Maląg minister rodziny i polityki społecznej
Marlena Maląg minister rodziny i polityki społecznej

REKLAMA

REKLAMA

Minister Maląg podczas konferencji prasowej w Rzeszowie podsumowała rządowe programy społeczne. „W trudnych czasach pandemii i wojny na Ukrainie bardzo ważne dla naszego rządu jest realizowanie polityki społecznej, w sercu której jest rodzina. To pokazujemy od początku naszych rządów, nie zostawiamy Polaków samym sobie” – mówiła minister.

Minister Marlena Maląg konferencję prasową w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim rozpoczęła od przypomnienia, że dziś nie sposób nie wspomnieć o tym, co jest najważniejsze od roku tocząca się otwarta wojna za naszą wschodnią granicą, która postawiła nas i Europę w nowej sytuacji. Podziękowała wszystkim Polakom, którzy przez ten rok otworzyli swoje serca i domy, udzielając pomocy obywatelom Ukrainy.

REKLAMA

Autopromocja

Rynek pracy

Niski poziom bezrobocia, wynoszący 5,5 proc. w styczniu, osiągnęliśmy dzięki tarczom ochronnym i inwestycjom strategicznym, które ruszyły od razu po pandemii, stymulując gospodarkę – mówiła minister Maląg.

Pozwoliło to na wprowadzenie specustawy, która nie tylko legalizowała pobyt Ukraińców, przybyłych do nas po 24 lutego ub.r., ale także zapewniała dostęp do rynku pracy.

Pracodawcy zgłosili ponad 900 tys. powiadomień o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy. Założyli oni także ponad 16 tys. firm. Uzupełniają nasz rynek pracy, a sami zyskują poczucie stabilizacji i godności – zwróciła uwagę minister.

Programy rodzinne

Minister Maląg podkreśliła, że dla rządu Prawa i Sprawiedliwości niezwykle ważna jest inwestycja w rodziny. Budujemy silną, nowoczesną Polskę o silnym fundamencie, a tym fundamentem jest właśnie rodzina.

Takiego programu jak nasz sztandarowy program Rodzina 500 Plus przed 2016 r. nie było. Już 220 mld zł trafiło do polskich rodzin, zmieniając ich sytuację nie tylko finansową, ale i godnościową. Każdego miesiąca programem objętych jest 7 mln dzieci – powiedziała minister Maląg.

Kolejne programy rządowe, realizowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, to Dobry Start i Mama 4 Plus. W ub. roku wprowadziliśmy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dofinansowanie do opieki żłobkowej. W skali całego kraju RKO to ponad 3,5 mld zł.

Program Maluch Plus ewoluował. W 2015 roku w Polsce było ok. 84 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Potroiliśmy środki, na program do ub. r. przekazaliśmy ponad 2 mld zł i mamy w kraju już 230 tys. miejsc opieki żłobkowej. Nowy wieloletni program, ogłoszony na początku tego roku, ma budżet 5,5 mld zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Seniorzy

Seniorzy wyraźnie odczuwają wsparcie finansowe. Waloryzacja rent i emerytur, 13. emerytura i 14. emerytura to w tym roku łącznie ponad 70 mld zł na rzecz seniorów. W 2015 r. to było 3,6 mld zł. Teraz te nakłady są więc dwadzieścia razy większe.

Wsparcie dla osób starszych to także wiele programów na rzecz ich aktywności. To programy takie jak Aktywni Plus, i Senior Plus. O ich zdrowie dba program Opieka 75 Plus.  Wszystkie mają na celu to, by jak najlepiej zadbać o osoby starsze.

Osoby z niepełnosprawnościami

Na wspieranie osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów w tym roku przeznaczymy ponad 37 mld zł. W 2025 było to zaledwie 15 mld zł – przypomniała minister Maląg.

W ramach Funduszu Solidarnościowego realizowane są ważne programy: Asystencja osób z niepełnosprawnościami, Opieka wytchnieniowa, powstają Centra opiekuńczo-mieszkalne. Dzięki programowi „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” zostanie ułatwiony dostęp do przystosowanych mieszkań i samochodów oraz sprzętu rehabilitacyjnego.

Kodeks pracy

Reforma kodeksu pracy, wchodząca w życie w tym roku, służy stabilniejszemu zatrudnieniu i łatwiejszemu łączeniu pracy zawodowej z życiem rodzinnym – wyjaśniała minister.

To m.in. wprowadzenie na stałe i uregulowanie pracy zdalnej, wydłużenie urlopu rodzicielskiego, dodatkowe urlopy i elastyczny czas pracy.

Wiarygodność w realizowaniu polityki prorodzinnej w wielu obszarach jest dla nas bardzo ważna i dalej będziemy tę politykę konsekwentnie realizować – podsumowała minister Marlena Maląg.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA