REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany zaproponowane w Kodeksie pracy są historyczne

praca
praca
praca
Media

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany zaproponowane w Kodeksie pracy są historyczne, patrząc na politykę prorodzinną państwa - powiedziała w czwartek w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Przypomniała, że 7 kwietnia zaczną obowiązywać przepisy o pracy zdalnej.

Zmiany w Kodeksie pracy i polityka prorodzinna 

Minister Maląg na spotkaniu z mediami w Sejmie wskazywała na wyzwania demograficzne i dotychczasowe działania rządu w tym zakresie. W konferencji uczestniczyli także m.in. wiceminister rodziny Barbara Socha i przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Urszula Rusecka. W pierwszej części spotkania obecny był również wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz rzecznik PiS Rafał Bochenek.

Autopromocja

Szefowa MRiPS podkreśliła, że rząd prowadzi "odpowiedzialną politykę prorodzinną". Przypomniała o wprowadzeniu programów prorodzinnych, takich jak "Rodzina 500 Plus", "Dobry Start", "Mama 4 Plus", "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy". Wskazała także na rozwój programu "Maluch Plus".

Minister rodziny zwróciła uwagę na ostatnie zmiany w Kodeksie pracy. Poinformowała, że 21 lutego wejdą w życie rozwiązania dotyczące kontroli trzeźwości pracowników. Natomiast 7 kwietnia -­ jak podała minister - zaczną obowiązywać przepisy o pracy zdalnej.

Jakie zmiany?

Minister Maląg wskazała, że w czwartek Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy, która łączy się z wdrożeniem dwóch dyrektyw: w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy.

Poinformowała, że w ramach tych zmian wydłużony zostanie urlop rodzicielski - do 41 tygodni, gdy urodzi się pierwsze dziecko, a w przypadku porodu mnogiego - do 43 tygodni. "W tym mamy 9 tygodni nieprzenoszalnego urlopu na drugiego rodzica" - powiedziała minister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Kolejne zmiany to ustalenie wysokości zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu rodzicielskiego na poziomie 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Wprowadzamy wzrost wysokości zasiłku o 2,5 proc." - zaznaczyła szefowa resortu rodziny. Dodała, że pracownica będzie mogła uśrednić zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. "Składając wniosek do 21 dni po porodzie zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wyniesie 81,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku" - wyjaśniła Maląg.

Z kolei ojcu dziecka - jak kontynuowała - za okres nieprzenoszalnej 9-tygodniowej części urlopu będzie przysługiwał zasiłek w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

"Wprowadzamy też urlop opiekuńczy w celu zapewnienia opieki nad bliskimi, to 5 dni urlopu bezpłatnego. Będzie też zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej - 2 dni lub 16 godzin. Pracownik zachowa tu prawo do połowy wynagrodzenia" - powiedziała.

Elastyczna organizacja pracy

Minister przypomniała też o rozwiązaniach dotyczących szerszego korzystania z elastycznej organizacji pracy, która będzie przysługiwała rodzicom i opiekunom opiekującym się dzieckiem w wieku do 8 lat.

"Wprowadzam też zakaz prowadzenia wszelkich przygotowań do zwolnienia z pracy pracownicy w ciąży oraz w okresie urlopu macierzyńskiego czy w sytuacji, kiedy pracownik wystąpi z wnioskiem o udzielenie urlopu związanego z rodzicielstwem" - dodała Maląg.

Zwróciła uwagę, że - według nowych przepisów - okres próbny będzie współmierny do czasu trwania umowy o pracę na czas określony. "Pracownik pracujący co najmniej 6 miesięcy będzie mógł wystąpić o zmianę umowy - na taką na czas nieokreślony, a pracodawca będzie musiał pisemnie odpowiedzieć" - wyjaśniła minister.

Historyczne zmiany

"Zmiany zaproponowane w Kodeksie pracy są historyczne patrząc na politykę prorodzinną państwa. Rząd PiS i architekt wszystkich zmian Jarosław Kaczyński wprowadza je, aby budować silną Polskę opartą na bardzo stabilnym fundamencie i tym fundamentem jest rodzina" - podkreśliła Maląg.

Wiceminister Barbara Socha zwróciła uwagę, że "liczba kobiet w Polsce w najlepszym wieku do rodzenia dzieci gwałtownie spada, a to uniemożliwia wzrost urodzeń, nawet przy rosnącej dzietności".

Autopromocja

Pytana przez dziennikarzy o to, jakie kolejne działania ze strategii demograficznej będą przez rząd wdrażane, odparła, że wciąż jest wiele do zrobienia w polityce mieszkaniowej i upowszechnieniu tzw. pracy na część etatu. Wskazała, że to byłaby możliwość dla młodych, wykształconych matek, które chciałyby podjąć zatrudnienie.

"Sytuacja krajów europejskich pokazuje, że jest to zjawisko powszechne. (...) W Polsce nie ma barier legislacyjnych, są bariery związane z zarządzaniem i kulturą organizacji pracy" - stwierdziła Socha.

Posłanka Urszula Rusecka podkreśliła, że w polityce prorodzinnej ważna jest ciągłość i systematyczność. "Musimy bardzo mocno pokazywać, że macierzyństwo to najpiękniejszy okres w życiu kobiety, że to nie jest udręka i że warto jednak ten wysiłek podjąć, bo to później procentuje na przyszłość dla tej osoby, rodziny, a my wiemy, jak ważne jest, by dzieci w naszym kraju się rodziły, bo to jest nasza przyszłość i przyszłość naszej gospodarki" - powiedziała Rusecka.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA