REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przejście pracownika na emeryturę a należne świadczenia

emerytura
emerytura
ShutterStock

REKLAMA

Czy przejście pracownika na emeryturę uprawnia go do wypłaty należnych świadczeń? Jakich świadczeń może dochodzić pracownik po przejściu na emeryturę?

Przejście pracownika na emeryturę – informacje ogólne

Przejście pracownika na emeryturę stanowi prawo pracownika  - nie jest jego obowiązkiem. Jeśli pracownik, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, może w dalszym ciągu świadczyć pracę bez uszczerbku dla swojego zdrowia i na odpowiednio wysokim poziomie, pracodawca jest obowiązany mu to umożliwić.

Warunkiem nabycia praw emerytalnych jest rozwiązanie stosunku pracy. W celu przejścia na emeryturę należy również sporządzić wniosek o emeryturę – dotyczy to osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku oraz złożyć go w ZUS-ie na 30 dni przed terminem uzyskania przez pracownika praw emerytalnych. Należy także zebrać dostępną dokumentację potwierdzającą uprawnienia pracownika do emerytury ze względu na osiągnięty wiek, staż pracowniczy i posiadane okresy ubezpieczenia emerytalnego. Pracodawca powinien z dniem ustania zatrudnienia przekazać pracownikowi prawidłowo wypełnione świadectwo pracy, a także na żądanie pracownika lub ZUS wystawiać dokumenty niezbędne do nabycia uprawnień emerytalnych.

Ekwiwalent urlopowy

Pracownik przechodzący na emeryturę ma prawo do urlopu na ogólnych zasadach - urlop w tej sytuacji będzie należny w wymiarze proporcjonalnym do okresu pracy w danym roku kalendarzowym. Jeśli pracownik nie wykorzysta przysługującego mu urlopu, pracodawca będzie musiał wypłacić ekwiwalent pieniężny.

Wynagrodzenie za pracę

Ustanie stosunku pracy (także z powodu przejścia na emeryturę), wiąże się z koniecznością wypłaty pracownikowi należnego wynagrodzenia za pracę. Pracodawca powinien zrobić to nie później niż ostatniego dnia trwania stosunku pracy.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Odprawa emerytalna

Odprawa emerytalna jest świadczeniem przeznaczonym wyłącznie dla osób przechodzących na emeryturę. Wypłaca się ją również pracownikowi chcącemu skorzystać z renty, jeśli spełnia warunki określone w kodeksie. Prawo do odprawy przysługuje bez względu na rodzaj rozwiązywanej umowy o pracę i przyczynę niezdolności do pracy, rodzaj emerytury, długość okresu pracy u danego pracodawcy. Co więcej, między rozwiązaniem stosunku pracy a nabyciem prawa do odprawy musi istnieć związek czasowo-przyczynowy i funkcjonalny.
Co ciekawe, jeśli następuje zbieg prawa do różnych odpraw, nie wyklucza to wypłacenia obydwu odpraw. Pracodawca wypłaca odprawę pracownikowi w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przejście pracownika na emeryturę – podsumowanie

Pracownik chcący przejść na emeryturę musi w tym celu rozwiązać stosunek pracy, co niesie z sobą szereg obowiązków pracodawcy, czyli m.in. wypłacenie wynagrodzenia oraz udzielenie urlopu wypoczynkowego lub ekwiwalentu pieniężnego. Pracownik przechodzący na emeryturę ma również prawo do jednorazowej odprawy emerytalnej.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Rejestracja spółki z o.o.
    2022-07-07 15:57:14
    Kompleksowa pomoc w rejestracji spółki! Zapraszamy do kontaktu :) rejestracja-spolki-zoo pl
    3
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wspieram Sukces Kobiet. Praca, rodzina, wybory - głos kobiet jest ważny!

Wspieram Sukces Kobiet to nowy program wskazujący, że głos kobiet jest bardzo ważny! Polki stanowią 53% wyborców, czyli około 16 milionów. Wybory już 15 października 2023 r. Istotne dla Polek tematy i problemy społeczno-zawodowe to: przemoc wobec kobiet; problem braku żłobków i przedszkoli; ubóstwo starszych kobiet; wsparcie dla kobiet planujących ciążę i spodziewających się dziecka; możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi; wsparcie matek samotnie wychowujących dzieci oraz zmiany w prawie alimentacyjnym.

Jak zakładowy staż pracy wpływa na okres wypowiedzenia?

Zakładowy staż pracy. Co to jest? Jak się go oblicza? Czy wpływa na okres wypowiedzenia? 

Nagroda jubileuszowa a staż w prywatnym zakładzie pracy

Pracodawca odmówił wypłaty nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy, gdyż nie zaliczył do stażu pracy sześcioletniego okresu zatrudnienia pracownika w prywatnym zakładzie pracy - czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Kiedy pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej?

Ulga na start problemem dla przedsiębiorcy

Ulga na start problemem dla przedsiębiorcy? Niestety tak! Jednak Sąd Najwyższy stanął po stronie przedsiębiorcy nie ZUSu, który chciał wykorzystać omyłkę przedsiębiorcy i odebrał mu prawo do korzystania z ulgi na start. 

REKLAMA

Centrum Wsparcia Młodych w Urzędzie Pracy

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Rudzie Śląskiej otwarto Centrum Wsparcia Młodych. Centrum będzie się skupiało na nowych metod wsparcia osób do 30 r. życia, bezrobotnych i poszukujących pracy, na zasadzie kompleksowego wsparcia. Urząd otrzymał  750 tysięcy zł. na realizację projektu.

28 września 2023 - dniem wolnym od pracy

28 września 2023 - jest dniem wolnym od pracy, wprawdzie nie w Polsce, ale w Czechach. Czesi obchodzą wtedy Dzień św. Wacława, Święto Państwowości Czeskiej. Jakie są dni wolne od pracy w Czechach? Poniżej szczegóły dot. czasu pracy w Czechach. 

Wzrasta liczba obywateli Ukrainy, którzy są pozbawiani statusu UKR. Co muszą wiedzieć ich polscy pracodawcy?

Lawinowo rośnie utrata statusu UKR przez obywateli z Ukrainy. Polska branża TSL (transport – spedycja - logistyka) zatrudnia pracowników z Ukrainy, dlatego pracodawca powinien zwrócić uwagę, czy jego pracownicy nie utracili swoich praw do świadczeń . Osoby, które mają elektroniczny dokument pobytowy diia.pl i przybywają na terytorium Polski w związku z wojną w Ukrainie, są zobowiązane każdorazowo deklarować taki cel wjazdu, czyli ewakuację z terytorium Ukrainy. 

Wellbeing. Czy pracodawcy i pracownicy liczą na poprawę swojego dobrostanu?

Pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją dobrostan. Niezależnie jednak od różnic obie grupy mają duże nadzieje na jego poprawę w związku z nowymi przepisami, które zaczęły obowiązywać wiosną 2023 roku – wynika z raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”. 

REKLAMA

Bezrobocie w UE

Bezrobocie w UE - ile wynosi? Gdzie jest największe a gdzie najmniejsze bezrobocie w UE? Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w UE? Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji?

Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje! Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach.

REKLAMA