REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja PESEL dla uchodźców: Chełm

Subskrybuj nas na Youtube
Rejestracja PESEL dla uchodźców: Chełm
Rejestracja PESEL dla uchodźców: Chełm
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pod kątem infrastrukturalnym Chełm jest gotowy na uruchomienie rejestracji PESEL dla uchodźców; wydzieliliśmy odrębny punkt pomocy Ukrainie, aby zapewnić normalną pracę urzędu - powiedział w środę prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Chełm gotowy na uruchomienie rejestracji PESEL dla uchodźców z Ukriany

Podczas wywiadu w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma - Dziewiąta" Banaszek powiedział, że Chełm jest gotowy na uruchomienie rejestracji PESEL dla uchodźców.

REKLAMA

Autopromocja

"Pod kątem infrastrukturalnym Chełm jest gotowy. Wydzieliliśmy odrębny punkt pomocy Ukrainie, który znajduje się w samym centrum miasta, ale oddzielnie od wszelkich innych instytucji (…), aby zapewnić normalną i ciągłą pracę urzędu i innych komórek" – powiedział Banaszek.

REKLAMA

Przyznał, że bierze pod uwagę możliwość, że sprzęt do rejestracji zawiedzie. "Jeśli tak się wydarzy, to będziemy mieli oczywiście opóźnienia. Na razie jesteśmy przygotowani (…) i będziemy na bieżąco reagować i monitorować" - dodał.

Prezydent podał, że w 60-tysięcznnym Chełmie jest codziennie kilkanaście tysięcy uchodźców, a przez ostatnie dni było w sumie kilkaset tysięcy osób, które otrzymały bardzo dużo pomocy ze strony wolontariuszy i ludzi dobrego serca.

"Udało nam się pozabezpieczać w odpowiedni sposób wszystkie nasze punkty, zapewnić właściwy sposób koordynacji" – powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po trzech tygodniach od rozpoczęcia napływu uchodźców z Ukrainy zaobserwował wygaszanie zapału społecznego.

"Oczywiście to jest naturalne, bo każdy musi wracać do swoich obowiązków. Pomagają nam żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, Państwowa Straż Pożarna, ale wyzwaniem jest, żeby zapewnić odpowiednią liczbę osób na tych wszystkich punktach" - wyjaśnił.

Spodziewa się kolejnej fali uchodźców i uważa, że wyzwaniem będzie zapewnienie odpowiedniej liczby wolontariuszy do pomocy.

Uruchamianie kolejnych punktów recepcyjnych dla obywateli Ukrainy

Drugim wyzwaniem, zdaniem prezydenta Chełma, jest uruchamianie kolejnych punktów recepcyjnych dla obywateli Ukrainy.

REKLAMA

Przypomniał, że w pierwszych dniach Chełm dysponował jednym punktem recepcyjnym wyposażonym w 500 łóżek, 500 miejsc siedzących. Ponadto w mieście powstały punkty informacyjne, które były w stanie zapewnić 2000 miejsc dla potrzebujących.

"W minioną sobotę uruchomiliśmy kolejny punkt, to największy punkt recepcyjny w województwie lubelskim, na 700 łóżek i 1300 miejsc siedzących po to, aby zapewnić odpowiednią rotację osób" – powiedział Banaszek. Dodał, że dzisiaj już wie, że miejsc w punkcie jest za mało.

"On już jest wypełniony po brzegi. Przyjmujemy uchodźców z dodatkowych przejść granicznych, których do tej pory nie obsługiwaliśmy" – podał.

Na pytanie dziennikarza o ocenę relacji z rządem Banaszek odpowiedział, że w zdecydowanej większości spraw jest zadowolony ze współpracy, a w przypadku niedociągnięć informuje o nich na bieżąco MSWiA.

"Jesteśmy cały czas w dialogu. Przez pierwsze tygodnie udało się wiele poprawić w zakresie rządu i samorządu" – powiedział.

Prezydent Chełma wyjaśnił, że wszystkie pieniądze, które miasto wydało na funkcjonowanie punktów i pomoc uchodźcom są refinansowane przez rząd.

"W przypadku punktów recepcyjnych w Chełmie one wszystkie są finansowane przez rząd. Ich funkcjonowanie zapewnia wojewoda za pośrednictwem rezerwy. Kilka dni temu otrzymaliśmy informację, że wszystkie wydatki, które do tej pory ponieśliśmy będą nam zwrócone, ministerstwo przygotowuje już specjalne wzory i informuje nas o tym" – powiedział Banaszek. Dodał, że to ważne, bo dzięki temu miasto ma poczucie, że może kontynuować wspieranie uchodźców, nie patrząc na budżet miasta.

Uchodźcy z Ukrainy - tylko duże miasta? 

Na pytanie dziennikarza o pomysł na relokowanie uchodźców do mniejszych ośrodków Banaszek odpowiedział, że część obywateli Ukrainy chce jechać do dużych miast, nie mając tam zapewnionego miejsca docelowego.

"Uważam, że to nie jest koncert życzeń i są sytuacje, w których uchodźcy bardzo chcą jechać do Warszawy, do Krakowa, gdzie nie mają zapewnionego miejsca docelowego. Chcą tam jechać tylko dlatego, że znają tę miejscowość, nie mając pracy, nie mając żadnej perspektywy" – stwierdził prezydent Chełma.

Wyjaśnił, że w takich sytuacjach osoby pomagające uchodźcom "bardzo intensywnie tłumaczą", że w innych miejscach, uzgodnionych z innymi samorządami, mają gwarancję opieki, pracy, przedszkola dla dzieci.

"Mówimy wprost: tutaj czeka was przyszłość, opieka. W Warszawie ani w innych miastach tego teraz nie dostaniecie" – powiedział, przyznając, że ta metoda zaczyna przynosić skutki, zdecydowana większość uchodźców decyduje się na wyjazd do mniejszych miejscowości i jest z tego zadowolona.

Rozmowy z UE - wyzwanie 

Zdaniem Banaszka, wyzwaniem mogą być rozmowy z Unią Europejską o większym zaangażowaniu w pomoc uchodźcom.

"Jestem na miejscu. Widzę, jak przyjeżdżają różni ministrowie z UE i są zaskoczeni, jak to wygląda, bo każdy kryzys uchodźczy dla nich kojarzył się, przepraszam za takie wyrażenie, z obozami. A u nas jest zupełnie inaczej. Polki i Polacy przyjęli uchodźców pod swoje dachy, a samorządy wspólnie z rządem utworzyły punkty recepcyjne. To jest wszystko, jak na tak trudny stan, dobrze poukładane. Takich obrazków Unia nie znała i przez to uważa, że wszystko jest w porządku" - powiedział Banaszek.

Według prezydenta Chełma, należy głośno mówić, że blisko 2 mln uchodźców, którzy przyjechali do Polski to bardzo dużo, będzie ich jeszcze więcej i będzie więcej problemów.

Przypomniał, że miasta przygraniczne są najbiedniejszymi w Polsce i z powodu wojny na Ukrainie będą w jeszcze trudniejszej sytuacji. "Wiele z naszych firm współpracowało z Ukrainą. Ta droga się zamknie" – zauważył.

Na pytanie dziennikarza o możliwość znalezienia pracy dla Ukraińców uciekających przed wojną Banaszek odpowiedział, że miasta przygraniczne mają dwucyfrowe bezrobocie i ciężko będzie znaleźć dla nich tutaj pracę.

"Będzie potrzebny bardzo dobry system, bardzo dobra diagnoza wypracowana wspólnie między rządem, samorządem i organizacjami pozarządowymi oraz plan długo i krótkoterminowy. Bez tego nie poradzimy sobie" – stwierdził.

Dziennikarz zapytał prezydenta Chełma, czy nie obawia się głosów mieszkańców, którzy będą mówić, że nasi goście mają przywileje i zajmują im miejsca np. w szpitalach.

"Takie zjawiska już się pojawiają i o tym trzeba głośno mówić. Oczywiście to jest margines w skali tego całego dobrego serca, które wszyscy okazujemy. Naszym obowiązkiem jest przede wszystkim dzisiaj pomóc Ukraińcom i w pierwszych dniach Polki i Polacy pokazali piękny dar serca" – powiedział.

Zdaniem Banaszka, nie ma innej metody, jak starać się systemowo zarządzać pomocą dla obywateli Ukrainy.

Straż Graniczna poinformowała w środę, że od 24 lutego do Polski wjechało prawie 1,9 mln osób uciekających z Ukrainy. (PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ lena/

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

REKLAMA

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądlądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszytskich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

Raz w roku 14 dni z rzędu urlopu wypoczynkowego? Czy to obowiązek pracownika?

Czy pracownik musi raz w roku kalendarzowym wykorzystać 14 dni urlopu wypoczynkowego z rzędu? Zgodnie z art. 162 Kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, ale co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

REKLAMA

Nie do 5 000 zł a do 46 000 zł: nowe przepisy już w mocy. Poszła w górę wysokość grzywny za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Nie do 5 000 zł a do 46 000 zł. Aż 9. krotnie poszła w górę wysokość grzywny za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Kto zyska a kto straci i dlaczego tak się stało? Ustawodawca reaguje na bieżącą sytuację na rynku pracy. Tym samym znowelizowano najistotniejszą ustawą w obszarze ubezpieczeń społecznych jaką jest ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 350, dalej jako: ustawa). Zatem za co można nałożyć taką grzywnę?

Sprawdź, którym liderem jesteś: kontroler, terapeuta, mesjasz, eko-lider [Zarządzanie]

Dr Simon Western wyróżnia 4 typy liderów w firmach: terapeuta, mesjasz, kontroler i eko-lider. Który typ przywództwa został uszyty na miarę naszych czasów? Sprawdź, którym typem lidera jesteś.

REKLAMA