REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja PESEL dla uchodźców: Chełm

Rejestracja PESEL dla uchodźców: Chełm
Rejestracja PESEL dla uchodźców: Chełm
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pod kątem infrastrukturalnym Chełm jest gotowy na uruchomienie rejestracji PESEL dla uchodźców; wydzieliliśmy odrębny punkt pomocy Ukrainie, aby zapewnić normalną pracę urzędu - powiedział w środę prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Chełm gotowy na uruchomienie rejestracji PESEL dla uchodźców z Ukriany

Podczas wywiadu w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma - Dziewiąta" Banaszek powiedział, że Chełm jest gotowy na uruchomienie rejestracji PESEL dla uchodźców.

REKLAMA

Autopromocja

"Pod kątem infrastrukturalnym Chełm jest gotowy. Wydzieliliśmy odrębny punkt pomocy Ukrainie, który znajduje się w samym centrum miasta, ale oddzielnie od wszelkich innych instytucji (…), aby zapewnić normalną i ciągłą pracę urzędu i innych komórek" – powiedział Banaszek.

Przyznał, że bierze pod uwagę możliwość, że sprzęt do rejestracji zawiedzie. "Jeśli tak się wydarzy, to będziemy mieli oczywiście opóźnienia. Na razie jesteśmy przygotowani (…) i będziemy na bieżąco reagować i monitorować" - dodał.

Prezydent podał, że w 60-tysięcznnym Chełmie jest codziennie kilkanaście tysięcy uchodźców, a przez ostatnie dni było w sumie kilkaset tysięcy osób, które otrzymały bardzo dużo pomocy ze strony wolontariuszy i ludzi dobrego serca.

"Udało nam się pozabezpieczać w odpowiedni sposób wszystkie nasze punkty, zapewnić właściwy sposób koordynacji" – powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po trzech tygodniach od rozpoczęcia napływu uchodźców z Ukrainy zaobserwował wygaszanie zapału społecznego.

"Oczywiście to jest naturalne, bo każdy musi wracać do swoich obowiązków. Pomagają nam żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, Państwowa Straż Pożarna, ale wyzwaniem jest, żeby zapewnić odpowiednią liczbę osób na tych wszystkich punktach" - wyjaśnił.

Spodziewa się kolejnej fali uchodźców i uważa, że wyzwaniem będzie zapewnienie odpowiedniej liczby wolontariuszy do pomocy.

Uruchamianie kolejnych punktów recepcyjnych dla obywateli Ukrainy

Drugim wyzwaniem, zdaniem prezydenta Chełma, jest uruchamianie kolejnych punktów recepcyjnych dla obywateli Ukrainy.

REKLAMA

Przypomniał, że w pierwszych dniach Chełm dysponował jednym punktem recepcyjnym wyposażonym w 500 łóżek, 500 miejsc siedzących. Ponadto w mieście powstały punkty informacyjne, które były w stanie zapewnić 2000 miejsc dla potrzebujących.

"W minioną sobotę uruchomiliśmy kolejny punkt, to największy punkt recepcyjny w województwie lubelskim, na 700 łóżek i 1300 miejsc siedzących po to, aby zapewnić odpowiednią rotację osób" – powiedział Banaszek. Dodał, że dzisiaj już wie, że miejsc w punkcie jest za mało.

"On już jest wypełniony po brzegi. Przyjmujemy uchodźców z dodatkowych przejść granicznych, których do tej pory nie obsługiwaliśmy" – podał.

Na pytanie dziennikarza o ocenę relacji z rządem Banaszek odpowiedział, że w zdecydowanej większości spraw jest zadowolony ze współpracy, a w przypadku niedociągnięć informuje o nich na bieżąco MSWiA.

"Jesteśmy cały czas w dialogu. Przez pierwsze tygodnie udało się wiele poprawić w zakresie rządu i samorządu" – powiedział.

Prezydent Chełma wyjaśnił, że wszystkie pieniądze, które miasto wydało na funkcjonowanie punktów i pomoc uchodźcom są refinansowane przez rząd.

"W przypadku punktów recepcyjnych w Chełmie one wszystkie są finansowane przez rząd. Ich funkcjonowanie zapewnia wojewoda za pośrednictwem rezerwy. Kilka dni temu otrzymaliśmy informację, że wszystkie wydatki, które do tej pory ponieśliśmy będą nam zwrócone, ministerstwo przygotowuje już specjalne wzory i informuje nas o tym" – powiedział Banaszek. Dodał, że to ważne, bo dzięki temu miasto ma poczucie, że może kontynuować wspieranie uchodźców, nie patrząc na budżet miasta.

Uchodźcy z Ukrainy - tylko duże miasta? 

Na pytanie dziennikarza o pomysł na relokowanie uchodźców do mniejszych ośrodków Banaszek odpowiedział, że część obywateli Ukrainy chce jechać do dużych miast, nie mając tam zapewnionego miejsca docelowego.

"Uważam, że to nie jest koncert życzeń i są sytuacje, w których uchodźcy bardzo chcą jechać do Warszawy, do Krakowa, gdzie nie mają zapewnionego miejsca docelowego. Chcą tam jechać tylko dlatego, że znają tę miejscowość, nie mając pracy, nie mając żadnej perspektywy" – stwierdził prezydent Chełma.

Wyjaśnił, że w takich sytuacjach osoby pomagające uchodźcom "bardzo intensywnie tłumaczą", że w innych miejscach, uzgodnionych z innymi samorządami, mają gwarancję opieki, pracy, przedszkola dla dzieci.

"Mówimy wprost: tutaj czeka was przyszłość, opieka. W Warszawie ani w innych miastach tego teraz nie dostaniecie" – powiedział, przyznając, że ta metoda zaczyna przynosić skutki, zdecydowana większość uchodźców decyduje się na wyjazd do mniejszych miejscowości i jest z tego zadowolona.

Rozmowy z UE - wyzwanie 

Zdaniem Banaszka, wyzwaniem mogą być rozmowy z Unią Europejską o większym zaangażowaniu w pomoc uchodźcom.

"Jestem na miejscu. Widzę, jak przyjeżdżają różni ministrowie z UE i są zaskoczeni, jak to wygląda, bo każdy kryzys uchodźczy dla nich kojarzył się, przepraszam za takie wyrażenie, z obozami. A u nas jest zupełnie inaczej. Polki i Polacy przyjęli uchodźców pod swoje dachy, a samorządy wspólnie z rządem utworzyły punkty recepcyjne. To jest wszystko, jak na tak trudny stan, dobrze poukładane. Takich obrazków Unia nie znała i przez to uważa, że wszystko jest w porządku" - powiedział Banaszek.

Według prezydenta Chełma, należy głośno mówić, że blisko 2 mln uchodźców, którzy przyjechali do Polski to bardzo dużo, będzie ich jeszcze więcej i będzie więcej problemów.

Przypomniał, że miasta przygraniczne są najbiedniejszymi w Polsce i z powodu wojny na Ukrainie będą w jeszcze trudniejszej sytuacji. "Wiele z naszych firm współpracowało z Ukrainą. Ta droga się zamknie" – zauważył.

Na pytanie dziennikarza o możliwość znalezienia pracy dla Ukraińców uciekających przed wojną Banaszek odpowiedział, że miasta przygraniczne mają dwucyfrowe bezrobocie i ciężko będzie znaleźć dla nich tutaj pracę.

"Będzie potrzebny bardzo dobry system, bardzo dobra diagnoza wypracowana wspólnie między rządem, samorządem i organizacjami pozarządowymi oraz plan długo i krótkoterminowy. Bez tego nie poradzimy sobie" – stwierdził.

Dziennikarz zapytał prezydenta Chełma, czy nie obawia się głosów mieszkańców, którzy będą mówić, że nasi goście mają przywileje i zajmują im miejsca np. w szpitalach.

"Takie zjawiska już się pojawiają i o tym trzeba głośno mówić. Oczywiście to jest margines w skali tego całego dobrego serca, które wszyscy okazujemy. Naszym obowiązkiem jest przede wszystkim dzisiaj pomóc Ukraińcom i w pierwszych dniach Polki i Polacy pokazali piękny dar serca" – powiedział.

Zdaniem Banaszka, nie ma innej metody, jak starać się systemowo zarządzać pomocą dla obywateli Ukrainy.

Straż Graniczna poinformowała w środę, że od 24 lutego do Polski wjechało prawie 1,9 mln osób uciekających z Ukrainy. (PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ lena/

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA