REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja PESEL dla uchodźców: Chełm

Rejestracja PESEL dla uchodźców: Chełm
Rejestracja PESEL dla uchodźców: Chełm
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pod kątem infrastrukturalnym Chełm jest gotowy na uruchomienie rejestracji PESEL dla uchodźców; wydzieliliśmy odrębny punkt pomocy Ukrainie, aby zapewnić normalną pracę urzędu - powiedział w środę prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Chełm gotowy na uruchomienie rejestracji PESEL dla uchodźców z Ukriany

Podczas wywiadu w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma - Dziewiąta" Banaszek powiedział, że Chełm jest gotowy na uruchomienie rejestracji PESEL dla uchodźców.

Autopromocja

"Pod kątem infrastrukturalnym Chełm jest gotowy. Wydzieliliśmy odrębny punkt pomocy Ukrainie, który znajduje się w samym centrum miasta, ale oddzielnie od wszelkich innych instytucji (…), aby zapewnić normalną i ciągłą pracę urzędu i innych komórek" – powiedział Banaszek.

Przyznał, że bierze pod uwagę możliwość, że sprzęt do rejestracji zawiedzie. "Jeśli tak się wydarzy, to będziemy mieli oczywiście opóźnienia. Na razie jesteśmy przygotowani (…) i będziemy na bieżąco reagować i monitorować" - dodał.

Prezydent podał, że w 60-tysięcznnym Chełmie jest codziennie kilkanaście tysięcy uchodźców, a przez ostatnie dni było w sumie kilkaset tysięcy osób, które otrzymały bardzo dużo pomocy ze strony wolontariuszy i ludzi dobrego serca.

"Udało nam się pozabezpieczać w odpowiedni sposób wszystkie nasze punkty, zapewnić właściwy sposób koordynacji" – powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po trzech tygodniach od rozpoczęcia napływu uchodźców z Ukrainy zaobserwował wygaszanie zapału społecznego.

"Oczywiście to jest naturalne, bo każdy musi wracać do swoich obowiązków. Pomagają nam żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, Państwowa Straż Pożarna, ale wyzwaniem jest, żeby zapewnić odpowiednią liczbę osób na tych wszystkich punktach" - wyjaśnił.

Spodziewa się kolejnej fali uchodźców i uważa, że wyzwaniem będzie zapewnienie odpowiedniej liczby wolontariuszy do pomocy.

Uruchamianie kolejnych punktów recepcyjnych dla obywateli Ukrainy

Drugim wyzwaniem, zdaniem prezydenta Chełma, jest uruchamianie kolejnych punktów recepcyjnych dla obywateli Ukrainy.

Przypomniał, że w pierwszych dniach Chełm dysponował jednym punktem recepcyjnym wyposażonym w 500 łóżek, 500 miejsc siedzących. Ponadto w mieście powstały punkty informacyjne, które były w stanie zapewnić 2000 miejsc dla potrzebujących.

"W minioną sobotę uruchomiliśmy kolejny punkt, to największy punkt recepcyjny w województwie lubelskim, na 700 łóżek i 1300 miejsc siedzących po to, aby zapewnić odpowiednią rotację osób" – powiedział Banaszek. Dodał, że dzisiaj już wie, że miejsc w punkcie jest za mało.

"On już jest wypełniony po brzegi. Przyjmujemy uchodźców z dodatkowych przejść granicznych, których do tej pory nie obsługiwaliśmy" – podał.

Na pytanie dziennikarza o ocenę relacji z rządem Banaszek odpowiedział, że w zdecydowanej większości spraw jest zadowolony ze współpracy, a w przypadku niedociągnięć informuje o nich na bieżąco MSWiA.

"Jesteśmy cały czas w dialogu. Przez pierwsze tygodnie udało się wiele poprawić w zakresie rządu i samorządu" – powiedział.

Prezydent Chełma wyjaśnił, że wszystkie pieniądze, które miasto wydało na funkcjonowanie punktów i pomoc uchodźcom są refinansowane przez rząd.

"W przypadku punktów recepcyjnych w Chełmie one wszystkie są finansowane przez rząd. Ich funkcjonowanie zapewnia wojewoda za pośrednictwem rezerwy. Kilka dni temu otrzymaliśmy informację, że wszystkie wydatki, które do tej pory ponieśliśmy będą nam zwrócone, ministerstwo przygotowuje już specjalne wzory i informuje nas o tym" – powiedział Banaszek. Dodał, że to ważne, bo dzięki temu miasto ma poczucie, że może kontynuować wspieranie uchodźców, nie patrząc na budżet miasta.

Uchodźcy z Ukrainy - tylko duże miasta? 

Na pytanie dziennikarza o pomysł na relokowanie uchodźców do mniejszych ośrodków Banaszek odpowiedział, że część obywateli Ukrainy chce jechać do dużych miast, nie mając tam zapewnionego miejsca docelowego.

"Uważam, że to nie jest koncert życzeń i są sytuacje, w których uchodźcy bardzo chcą jechać do Warszawy, do Krakowa, gdzie nie mają zapewnionego miejsca docelowego. Chcą tam jechać tylko dlatego, że znają tę miejscowość, nie mając pracy, nie mając żadnej perspektywy" – stwierdził prezydent Chełma.

Wyjaśnił, że w takich sytuacjach osoby pomagające uchodźcom "bardzo intensywnie tłumaczą", że w innych miejscach, uzgodnionych z innymi samorządami, mają gwarancję opieki, pracy, przedszkola dla dzieci.

"Mówimy wprost: tutaj czeka was przyszłość, opieka. W Warszawie ani w innych miastach tego teraz nie dostaniecie" – powiedział, przyznając, że ta metoda zaczyna przynosić skutki, zdecydowana większość uchodźców decyduje się na wyjazd do mniejszych miejscowości i jest z tego zadowolona.

Rozmowy z UE - wyzwanie 

Zdaniem Banaszka, wyzwaniem mogą być rozmowy z Unią Europejską o większym zaangażowaniu w pomoc uchodźcom.

"Jestem na miejscu. Widzę, jak przyjeżdżają różni ministrowie z UE i są zaskoczeni, jak to wygląda, bo każdy kryzys uchodźczy dla nich kojarzył się, przepraszam za takie wyrażenie, z obozami. A u nas jest zupełnie inaczej. Polki i Polacy przyjęli uchodźców pod swoje dachy, a samorządy wspólnie z rządem utworzyły punkty recepcyjne. To jest wszystko, jak na tak trudny stan, dobrze poukładane. Takich obrazków Unia nie znała i przez to uważa, że wszystko jest w porządku" - powiedział Banaszek.

Według prezydenta Chełma, należy głośno mówić, że blisko 2 mln uchodźców, którzy przyjechali do Polski to bardzo dużo, będzie ich jeszcze więcej i będzie więcej problemów.

Przypomniał, że miasta przygraniczne są najbiedniejszymi w Polsce i z powodu wojny na Ukrainie będą w jeszcze trudniejszej sytuacji. "Wiele z naszych firm współpracowało z Ukrainą. Ta droga się zamknie" – zauważył.

Na pytanie dziennikarza o możliwość znalezienia pracy dla Ukraińców uciekających przed wojną Banaszek odpowiedział, że miasta przygraniczne mają dwucyfrowe bezrobocie i ciężko będzie znaleźć dla nich tutaj pracę.

"Będzie potrzebny bardzo dobry system, bardzo dobra diagnoza wypracowana wspólnie między rządem, samorządem i organizacjami pozarządowymi oraz plan długo i krótkoterminowy. Bez tego nie poradzimy sobie" – stwierdził.

Dziennikarz zapytał prezydenta Chełma, czy nie obawia się głosów mieszkańców, którzy będą mówić, że nasi goście mają przywileje i zajmują im miejsca np. w szpitalach.

"Takie zjawiska już się pojawiają i o tym trzeba głośno mówić. Oczywiście to jest margines w skali tego całego dobrego serca, które wszyscy okazujemy. Naszym obowiązkiem jest przede wszystkim dzisiaj pomóc Ukraińcom i w pierwszych dniach Polki i Polacy pokazali piękny dar serca" – powiedział.

Zdaniem Banaszka, nie ma innej metody, jak starać się systemowo zarządzać pomocą dla obywateli Ukrainy.

Straż Graniczna poinformowała w środę, że od 24 lutego do Polski wjechało prawie 1,9 mln osób uciekających z Ukrainy. (PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ lena/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  REKLAMA

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA