| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zatrudnianie niepełnosprawnych > Prawo niepełnosprawnego pracownika do udziału w turnusie rehabilitacyjnym

Prawo niepełnosprawnego pracownika do udziału w turnusie rehabilitacyjnym

Niepełnosprawny pracownik ma prawo uczestniczenia w turnusach rehabilitacyjnych. W związku z tym pracodawca udziela mu płatnego zwolnienia od pracy.

Pracownik niepełnosprawny ma prawo do wolnego w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej jednak niż raz do roku.

Prawo do udziału w turnusie rehabilitacyjnym przysługuje osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Pracodawca udziela osobie niepełnosprawnej zwolnienia od pracy na podstawie wniosku lekarza sprawującego opiekę nad tą osobą o skierowanie na turnus rehabilitacyjny. We wniosku należy określić rodzaj turnusu i czas jego trwania.

Zobacz: Czy pracownicy niepełnosprawni mogą pracować w nocy?

Pracownik przedstawia pracodawcy skierowanie w takim terminie, który umożliwi zapewnienie normalnego toku pracy w zakładzie.

Pracownik za okres zwolnienia za turnus rehabilitacyjny ma prawo do wynagrodzenia. Wysokość wynagrodzenia za udział w turnusie obliczany jest tak jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy. Podstawą wypłaty wynagrodzenia jest dokument, który potwierdza pobyt na turnusie. Dokument wystawiany jest przez organizatora turnusu rehabilitacyjnego.

Osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Dodatkowy wymiar urlopu wynosi 10 dni w roku kalendarzowym. Osoba niepełnosprawna nie może skorzystać z dodatkowego urlopu wypoczynkowego, jeżeli wykorzysta 21 dni zwolnienia od pracy na udział w turnusie rehabilitacyjnym. Jeśli niepełnosprawny wykorzysta mniejszą liczbę dni zwolnienia od pracy na udział w turnusie, przysługuje mu dodatkowy urlop wypoczynkowy. Łączny wymiar urlopu dodatkowego i zwolnienia od pracy na udział w turnusie nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

Podstawa prawna:
Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 14, poz. 92 z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 maja 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania zwolnień od pracy osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym (Dz.U. nr 100, poz. 927)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Bielak-Jomaa

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uzyskała stopień doktora nauk prawnych i została zatrudniona w Katedrze Prawa Pracy WPiA UŁ na stanowisku adiunkta; do czasu powołania na stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, pełniła funkcję Kierownika Podyplomowych Studiów Ochrony Danych Osobowych WPiA UŁ oraz Kierownika Centrum Ochrony Danych Osobowych i Zarządzania Informacją. Była wykładowcą z zakresu ochrony danych osobowych, prawa pracy i zagranicznych migracji zarobkowych. Pełniła funkcję opiekuna naukowego Międzywydziałowego Koła Studenckiego Praw Osób Niepełnosprawnych, prowadziła szkolenia w ramach działalności Międzynarodowej Fundacji Kobiet oraz cykl szkoleń organizowanych dla pracowników i pracodawców regionu „Różni, ale równi” dotyczących równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji na rynku pracy. Jest autorką ponad 30 opracowań z zakresu prawa pracy, problematyki rynku pracy, oraz ochrony danych osobowych. Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim problematykę ochrony dóbr osobistych pracowników i ochronę danych osobowych w zatrudnieniu. Jako pierwsza rozpoczęła badania nad ochroną danych osobowych bezrobotnych i poszukujących pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK