| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Ustanie umowy o pracę na zastępstwo

Ustanie umowy o pracę na zastępstwo

Kodeks pracy przewiduje możliwość zawierania umów o pracę obejmujących nieobecność innego pracownika, jest to tak zwana umowa na zastępstwo. Najczęściej dotyczy to pracownic kobiet, które korzystają z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego.

Umowa o pracę na czas nieobecności innego pracownika ustaje w następujących okolicznościach:

  1. Z upływem terminu, na który została zawarta,
  2.  Z upływem terminu wypowiedzenia,
  3.  Przez porozumienie stron,
  4.  Przez rozwiązanie bez wypowiedzenia,
  5.  Przez wygaśnięcie.

Ustanie z upływem terminu na jaki umowa została zawarta

Przy oznaczaniu terminu końcowego omawianej umowy mogą w praktyce wystąpić pewne trudności - ma ona bowiem ze swej istoty obejmować jedynie czas usprawiedliwionej nieobecności innego pracownika, który przecież może ulegać wielokrotnym zmianom (np. w przypadku przedłużania się usprawiedliwionej nieobecności związanej z chorobą, krótszy urlop macierzyński matki w związku z jego częściowym wykorzystaniem przez ojca, przedłużanie urlopu bezpłatnego).

Porównaj: Rozwiązanie umowy o pracę na zastępstwo

W praktyce pojawiły się sytuacje, kiedy tego rodzaju umowy zawierane były „do momentu powrotu do pracy” bądź „na czas choroby” konkretnego pracownika. Wydaje się jednak, że bezpieczniej jest operować konkretnymi datami, w przypadku przedłużania się nieobecności zastępowanego pracownika zawsze można przedłużyć umowę na zastępstwo lub zawrzeć nową.

 Trzecia z kolei umowa na czas określony zawarta w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, nie przekształca się w umowę na czas nieokreślony.

Ustanie z upływem terminu wypowiedzenia

Kodeks pracy przewiduje możliwość rozwiązania umowy na zastępstwo bez względu na czas, na jaki została zawarta. Może to być nawet termin miesięczny. Okres wypowiedzenia w takim wypadku wynosi 3 dni. W oświadczeniu o wypowiedzeniu nie trzeba wskazywać uzasadniającej go przyczyny (taki wymóg dotyczy jedynie wypowiadania umowy na czas nieokreślony).

Polecamy serwis: Okresy wypowiedzenia

Ustanie w związku z porozumieniem stron

Umowy o pracę zawarte na czas nieobecności innego pracownika mogą być oczywiście w każdej chwili rozwiązane na mocy porozumienia stron. W drodze porozumienia między pracownikiem i pracodawcą dopuszczalna jest także zmiana rodzaju umowy o pracę (np. na umowę na czas nieokreślony).

Przedmiotowa umowa może także zostać rozwiązana bez wypowiedzenia przez pracodawcę lub pracownika, jak każda umowa o pracę. Ponadto wygasa ona wraz ze śmiercią pracownika.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK