| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Zmiana wynagrodzenia określonego w umowie o dzieło - porada

Zmiana wynagrodzenia określonego w umowie o dzieło - porada

Możliwość zmiany ustalonego w umowie o dzieło wynagrodzenia za wykonanie dzieła zależy od tego, w jaki sposób strony umowy określiły wynagrodzenie. Kodeks rozróżnia w tym zakresie między ryczałtowym wynagrodzeniem a kosztorysowym określeniem wynagrodzenia.

Wynagrodzeniem ryczałtowym jest wynagrodzenie z góry określone w umowie w oznaczonej kwocie lub wartości globalnej za wykonanie całego dzieła. Określenie wynagrodzenia w sposób ryczałtowy ma ten skutek, że przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenie chociażby w momencie zawierania umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac. Konsekwentnie jednak, również i zamawiający nie może żądać obniżenia wynagrodzenia, gdyby ostatecznie rozmiar prac lub koszt ich wykonania okazał się niższy.

Jedynie gdyby wskutek nieprzewidywalnej zmiany stosunków wykonanie dzieła za wynagrodzenie ryczałtowo w umowie określone groziłoby przyjmującemu zamówienie rażącą stratą może on wystąpić do sądu o podwyższenie ryczałtu lub o rozwiązanie umowy. Zamawiającemu nie przysługuje analogiczne uprawnienie do żądania obniżenia ceny.

Jeżeli strony umowy o dzieło chcą się zabezpieczyć przez skutkami zmian sytuacji gospodarczej, a w szczególności przed skutkami inflacji, mogą zastrzec, że wysokość wynagrodzenia ryczałtowego jest ustalana według innego niż pieniądz miernika wartości, czyli wprowadzić do umowy tak zwaną klauzulę waloryzacyjną.

Dowiedz się także: Jak odzyskać nadpłacone wynagrodzenie?

Odmiennie przedstawia się sytuacja jeżeli strony określiły w umowie wynagrodzenie na podstawie zestawienia planowanych prac i wydatków - wynagrodzenie kosztorysowe. Wprawdzie tak ustalone wynagrodzenie co do zasady również nie powinno ulegać zmianie, jednakże możliwość zmiany jego wysokości jest dużo szersza niż ma to miejsce w wypadku wynagrodzenia ryczałtowego. Przyjmujący zamówienie może żądać odpowiedniego podwyższenia wynagrodzenia kosztorysowego w dwóch wypadkach. Po pierwsze, gdy zestawienie prac planowanych sporządził zamawiający, a zaszła konieczność przeprowadzenia prac w tym zestawieniu nie przewidzianych. Po drugie, gdy zestawienie prac planowanych sporządził sam przyjmujący zamówienie, a zaszła konieczność przeprowadzenia prac dodatkowych, których przyjmujący zamówienie nie mógł mimo zachowania należytej staranności przewidzieć.

Pan Jacek umówił się z Panem Janem, że ten wyłoży mu płytki na tarasie. Strony umówiły się na wynagrodzenie kosztorysowe, a zestawienie niezbędnych prac przygotował Pan Jacek. Po rozpoczęciu prac i zerwaniu starych płytek okazało się, że należy wyrównać powierzchnię tarasu. W związku z tym, że kosztorys sporządzał Pan Jacek, Pan Jan może żądać dodatkowego wynagrodzenia za wyrównanie powierzchni tarasu – jest to niezbędne do wykonania działa, na które strony się umówiły.

Polecamy kalkulator wynagrodzeń

W obu powyższych przypadkach zamawiający ma prawo odstąpić od umowy jeżeli zaszła konieczność znacznego podwyższenia wynagrodzenia kosztorysowego, a zamawiający nie wyraził zgody na przeprowadzenie prac dodatkowych. Ciąży jednak na nim w tej sytuacji obowiązek zapłaty przyjmującemu zamówienie odpowiedniej, stosownej do stopnia zaawansowania dzieła i przydatności nieukończonego dzieła dla zamawiającego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK