| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Osoby bezrobotne w co czwartej rodzinie

Osoby bezrobotne w co czwartej rodzinie

Osoby bezrobotne są w co czwartej polskiej rodzinie. Jakie wnioski wynikają z badania CBOS? Kto pozostaje bez pracy i dlaczego?

Według badań CBOS bezrobocie w Polsce ma niezmiennie i w przeważającym stopniu charakter bezrobocia długotrwałego. Z aktualnych deklaracji wynika, że blisko dwie trzecie osób bezrobotnych (65 proc.) pozostaje bez pracy dłużej niż rok, w tym niemal jedna piąta (19 proc. bezrobotnych) nie ma zatrudnienia od ponad dwóch do pięciu lat, zaś ponad jedna trzecia (37 proc.) nie pracuje od ponad pięciu lat.

Wśród badanych deklarujących bezrobocie krótsze niż rok (łącznie to mniej więcej jedna trzecia wszystkich bezrobotnych - 35 proc.), znaczną część (16 proc. ogółu bezrobotnych) stanowią osoby pozostające bez pracy ponad sześć miesięcy, co jedenasty bezrobotny (9 proc.) nie pracuje od trzech miesięcy do pół roku, a co dziesiąty (10 proc.) stracił pracę w ostatnim kwartale.

Z deklaracji bezrobotnych wynika, że większość z nich (56 proc.) zrejestrowana jest w urzędzie pracy. Odsetek takich deklaracji pozostaje w miarę stabilny od 2010 r.

Zdecydowana większość bezrobotnych (68 proc., wzrost od ubiegłego roku o 2 punkty procentowe) przyznaje, że podstawowym źródłem ich utrzymania są dochody uzyskiwane przez innych członków rodziny. Z własnej pracy - głównie dorywczej (26 proc.), a sporadycznie także z drobnego handlu (1 proc.) - utrzymuje się nieco ponad jedna czwarta zdeklarowanych bezrobotnych (łącznie 27 proc., spadek o 3 punkty proc.). Natomiast świadczenia z opieki społecznej, instytucji charytatywnych oraz Kościoła stanowią podstawowe źródło środków do życia dla 16 proc. respondentów pozostających bez pracy (wzrost o 2 punkty proc.).

Z deklaracji bezrobotnych wynika, że dwie trzecie spośród nich (66 proc.) chciałoby zmienić swoją sytuację i poszukuje zatrudnienia lub już je znalazło (4 proc.). Niespełna jedną trzecią (31 proc.) stanowią natomiast ci zdeklarowani bezrobotni, którzy nie podejmują żadnych działań w tym kierunku.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 5-11 marca oraz 16-22 kwietnia br. na próbach losowych dorosłych mieszkańców Polski liczących łącznie 2089 osób.

Bezrobocie w kwietniu 2015 r.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK