| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Czy możemy liczyć na wypłatę emerytur przez ZUS?

Czy możemy liczyć na wypłatę emerytur przez ZUS?

Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk ucina spekulacje o przyszłym bankructwie. Zapewnia o stałej wypłacalności ZUS-u, który jest częścią finansów państwa.

Życie Polaków wydłuża się w ekspresowym tempie. Oznacza to, że na emerytury będzie potrzeba coraz więcej pieniędzy. Pesymiści wróżą, że ZUS-owi grozi bankructwo, bo jednocześnie rodzi się coraz mniej dzieci.

Jednak, jak uspokaja w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową prezes ZUS Zbigniew Derdziuk, takie myślenie jest dużym uproszczeniem i wprowadzaniem ludzi w błąd. Wyjaśnia, że wypłacalność ZUS-u jest gwarantowana przez państwo i opowiadanie, że ZUS zbankrutuje, nie ma żadnego pokrycia w faktach. Prezes Derdziuk zaznaczył, że Zakład ma zawsze zapewnioną płynność, bo jest częścią finansów państwa.

Rozmówca IAR przyznaje, że z powodów demograficznych składki wpłacane do ZUS-u od ubezpieczonych są niższe niż te, które są przez Zakład wypłacane. Tak dzieje się od 1999 roku, kiedy wprowadzona została reforma emerytalna i tak będzie przez wiele lat. Sytuacja jest jednak opanowana, gdyż Fundusz Ubezpieczeń Społecznych dostaje dotacje od budżetu państwa. Tak jest w wielu krajach Europy i nie powoduje to żadnego zagrożenia.

Polecamy serwis: ZUS

Straszenie ludzi, że ZUS zbankrutuje za 5, 7 czy 10 lat jest po prostu nieodpowiedzialnością a jeszcze bardziej niekompetencją osób, które nie rozumieją, że ZUS jest częścią finansów publicznych - podkreśla Zbigniew Derdziuk. Zwraca też uwagę, że nieporozumieniem jest operowanie argumentami przez na przykład obrońców OFE, że w ZUS-ie są wirtualne pieniądze. Jeśli ktoś jest ekonomistą i wie co to jest system redystrybucyjny, to wie również, że ZUS zbiera pieniądze od tych, którzy płacą składki i przekazuje tym, którzy korzystają ze świadczeń. Ja płacę na emeryturę mojej mamy i wiele osób płaci na emerytury innych osób starszych, bo na tym polega międzypokoleniowa solidarność - zaznaczył prezes Derdziuk. Dodał, że ZUS nie t rzyma pieniędzy tylko to co zbierze, na bieżąco płaci. Każdy ubezpieczony ma indywidualne konto i tam zapisane jest ile zapłacił składek. To zaś posłuży do obliczenia wysokości przyszłej emerytury - wyjaśnia prezes ZUS. Dodaje, że emerytura jest gwarantowana przez kolejne pokolenia. Ta zasada obowiązuje nie tylko w Polsce, ale też w wielu krajach Europy. Na tym właśnie polega system redystrybucyjny.

Zbigniew Derdziuk uspokaja, że ZUS jest wypłacalny, polskie państwo gwarantuje wypłatę świadczeń i nie należy wierzyć różnym rozważaniom.

Prezes Derdziuk zaznaczył, że deficyt w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych może być większy lub mniejszy, ale ma pokrycie w dotacji państwowej. Straszenie ZUS-em nie jest więc niczym uzasadnione - dodał rozmówca IAR.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK