| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Coraz więcej dzieci pobiera zasiłek

Coraz więcej dzieci pobiera zasiłek

O 250 tys. wzrosła liczba dzieci uprawnionych do pobierania zasiłku rodzinnego po listopadowej zmianie kryteriów dochodowych. Przeciętna wartość zasiłku wzrosła o 14 zł na dziecko - wynika z przekazanego PAP raportu Fundacji Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od 1 listopada podwyższone zostały kryteria dochodowe (z 504 zł do 539 zł miesięcznie na osobę w rodzinie i z 583 zł na 623 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) oraz stawki zasiłku rodzinnego (z 68 zł do 77 zł na dziecko do 5 lat, z 91 zł na 106 zł na dziecko od 5 do 18 lat i z 98 zł na 115 zł na dziecko w wieku 19-24 lata).

Rozporządzenie przewiduje również od listopada 2014 r. dalszą podwyżkę progów dochodowych uprawniających do zasiłku rodzinnego - do poziomu 574/664 zł.

Bez zmian pozostały natomiast kwoty wszystkich dodatków do zasiłku rodzinnego, takich jak: dodatek dla rodzin wielodzietnych czy dodatek dla osób samotnie wychowujących dzieci.

"Na wprowadzonych zmianach skorzystają głównie rodziny najuboższe, ale nawet te zyskają przeciętnie tylko około 40 zł miesięcznie. Zmiany te nie wpłyną w istotny sposób na sytuację materialną polskich rodzin" - uważa dyrektor Fundacji CenEA dr Michał Myck.

Zgodnie z analizą listopadowa zmiana kryteriów dochodowych oznacza dodatkowy koszt dla sektora finansów publicznych w wysokości 0,94 mld zł w skali roku.

"W obecnej postaci system świadczeń rodzinnych stanowi dla budżetu państwa koszt w wysokości około 8 mld zł, co odpowiada 2,4 proc. łącznych wydatków planowanych w ustawie budżetowej na 2012 r. Liczba dzieci otrzymujących obecnie zasiłek rodzinny wynosi 2,95 mln" - wskazano w raporcie.

Według fundacji gdyby już w tym roku progi dochodowe zostały podwyższone do wartości planowanych na listopad 2014 r., liczba uprawnionych dzieci wzrosłaby o 530 tys., zaś roczny koszt takiego rozwiązania sięgnąłby 1,47 mld zł.

Autorzy raportu zaznaczają, że tegoroczna zmiana kryteriów dochodowych jest pierwszą od 2004 r. Według nich od tego momentu realna wartość kryterium spadła o 25,7 proc.

Analitycy z CenEA zwrócili uwagę, że podwyżka wartości progów dochodowych nie nadąża za wzrostem poziomu cen od 2004 r. - nie przywróci tym samym prawa do świadczeń rodzinom, których sytuacja materialna uprawniałaby do ich otrzymywania w 2004 r.

"Aby z zasiłku rodzinnego w bieżącym roku skorzystały rodziny o podobnej sile nabywczej dochodu co w 2004 r., progi dochodowe systemu musiałyby wzrosnąć do poziomu 634 zł i 733 zł (w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym - PAP). Wówczas do świadczeń rodzinnych uprawnionych byłoby ok. 1 mln dzieci więcej niż obecnie" - napisano w dokumencie. Dodano, że takie rozwiązanie kosztowałoby budżet około 2,7 mld zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyrankiewicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK