REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak porozumienia w sprawie dyrektywy o czasie pracy

REKLAMA

Posiedzenie komitetu pojednawczego w sprawie projektu dyrektywy zmieniającej dyrektywę 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. dotyczącą niektórych aspektów organizacji czasu pracy odbyło się 27 kwietnia 2009 r. Parlamentowi Europejskiemu i Radzie UE nie udało się osiągnąć porozumienia, co oznacza definitywne zakończenie prac nad obecnie rozpatrywanym projektem.

Jedną z przesłanek podjęcia prac na forum wspólnotowym w 2004 r. nad nowelizacją dyrektywy była konieczność dokonania przeglądu jej regulacji w zakresie możliwości stosowania okresów rozliczeniowych.

Obowiązująca dyrektywa wprowadza, jako podstawowy, czteromiesięczny okres rozliczeniowy (art. 16 ust. b). W świetle postanowień art. 19 dyrektywy, państwa członkowskie mają jednakże możliwość wydłużania okresu rozliczeniowego na następujących zasadach:
• okres rozliczeniowy może być wydłużony do 6 miesięcy na podstawie ustawodawstwa krajowego, w sytuacjach wskazanych w art. 17 ust. 3 (określone sektory i rodzaje działalności, m. in. w przypadku działań w zakresie bezpieczeństwa oraz nadzoru, wymagających stałej obecności w celu ochrony mienia oraz osób, w szczególności strażników, dozorców lub firm ochroniarskich, czy też w przypadku działań obejmujących potrzebę ciągłości usług lub produkcji),
• okres rozliczeniowy może być wydłużany do 6 miesięcy na podstawie układu zbiorowego lub porozumień zawartych pomiędzy partnerami społecznymi, bez stosowania ograniczeń wynikających z art. 17 ust 3,
• okres rozliczeniowy może być wydłużany do 12 miesięcy na podstawie układu zbiorowego lub porozumień zawartych pomiędzy partnerami społecznymi, przy zaistnieniu dość ogólnie sformułowanych przyczyn:
- obiektywnych, lub
- technicznych, lub
- dotyczących organizacji pracy.
Tym samym państwa członkowskie mają, na podstawie obowiązującej dyrektywy 2003/88/WE, możliwości uelastyczniania okresów rozliczeniowych, w szczególności w przypadku stosowania układów zbiorowych oraz porozumień partnerów społecznych. Zmiana dyrektywy miała natomiast doprowadzić do uelastycznienia zasad stosowania okresu rozliczeniowego na podstawie ustawodawstwa, która to opcja obecnie jest ograniczona do 6 miesięcy i możliwa do zastosowania tylko w ograniczonych przypadkach.

Pośród ujętych w Pakiecie Działań Antykryzysowych zagadnień z zakresu indywidualnego prawa pracy rozważa się umożliwienie pracodawcom, którzy znajdują się w trudnej sytuacji w związku z obniżeniem się popytu na ich produkty lub usługi - stosowanie 12 miesięcznego okresu rozliczeniowego. Ma to pozwolić pracodawcom na bardziej elastyczne gospodarowanie czasem pracy pracowników – zależnie od zapotrzebowania na pracę w poszczególnych miesiącach.

Powyższe rozwiązanie mogłoby być wprowadzane wyłącznie:
a) w układzie zbiorowym pracy,
b) w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego pracodawcy - jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa.

Proponowana zmiana uwzględnia zatem przewidziane w obowiązującej dyrektywie 2003/88/WE warunki stosowania 12 miesięcznego okresu rozliczeniowego, dotyczące podstawy zastosowania (układ zbiorowy, porozumienia partnerów społecznych), jak i przesłanek (obiektywne, techniczne, związane z organizacją pracy). Szczegółowe rozwiązania odnośnie tych propozycji będą dyskutowane i wypracowywane przez partnerów społecznych, w ramach Trójstronnej Komisji ds. Społeczno – Gospodarczych.

Autopromocja

Więcej informacji na stronie: www.mpips.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe - projekt ustawy po drugim czytaniu w sejmie

Wakacje składkowe - projekt ustawy jest już po drugim czytaniu w Sejmie. Nie było poprawek do projektu. Teraz będzie głosował cały Sejm. Dla kogo są wakacje składkowe? Jakie warunki trzeba spełnić, by móc złożyć wniosek do ZUS?

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024 - czy nauczyciel może wziąć urlop na żądanie? Karta nauczyciela różnicuje urlopy nauczycieli zatrudnionych w szkołach feryjnych i nieferyjnych. Czy dyrektor, wicedyrektor i nauczyciel na stanowisku kierowniczym mogą korzystać z urlopu na żądanie?

Minimalne wynagrodzenie w 2024 roku wzrosło do 4 242 zł, a to nie koniec. Ile wyniesie po kolejnej podwyżce w lipcu? Jak Polska wypada w porównaniu z innymi krajami w UE?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce oraz minimalna stawka godzinowa zostały podwyższone w styczniu 2024 roku.  Ile wyniosą po kolejnej podwyżce, która czeka nas w lipcu br.?

Podróż służbowa. Od czego zależy wysokość diet i innych należności?

W czasie krajowej podróży służbowej pracownikowi przysługują diety i zwrot kosztów przejazdów, noclegów oraz innych wydatków. Ich wysokość zależy od wielu okoliczności. Jakich?

REKLAMA

Niezdolność pracownika do pracy. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, żeby nie stracić pracy?

Pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego znajduje się pod ochroną i pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy o pracę. Ochrona nie jest jednak nieograniczona.

Wynagrodzenie pracownika młodocianego w wakacje 2024

Kim jest młodociany pracownik? Ile wynosi jego wynagrodzenie? 

Ważny termin 20 maja 2024 r. - ZUS zwróci nadpłacone składki pod jednym warunkiem

ZUS zwróci nadpłacone składki, ale trzeba spełnić jeden warunek. Co trzeba zrobić do 20 maja 2024 roku? Do kiedy ZUS zwraca nadpłatę składek w 2024 roku?

Jakie warunki należy spełniać, żeby uzyskać urlop ojcowski? Jakie są obowiązki pracodawcy?

Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Urlop jest udzielany w celu opieki nad dzieckiem, niezależnie od uprawnień matki dziecka.

REKLAMA

Świadczenia pracownicze: Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jak obliczyć i kiedy wypłacić?

Pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Czy zawsze należy wypłacić ten ekwiwalent?

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia - jednak nie tak szybko. Co to jest europejska karta osoby z niepełnosprawnością i europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami? Jak je uzyskać? Gdzie obowiązują? Swobodne przemieszczanie się w UE stanie się łatwiejsze dla osób z niepełnosprawnościami. Europejska karta osoby z niepełnosprawnością i karta parkingowa dla takich osób ułatwią dostęp do przysługujących im praw i preferencyjnych warunków we wszystkich krajach UE.

REKLAMA