| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wychowawczy > Zmiany w urlopie wychowawczym w 2013 roku

Zmiany w urlopie wychowawczym w 2013 roku

W 2013 roku mają zmienić się zasady dotyczące udzielania urlopów wychowawczych. Zmiany dotyczą m.in. korzystania z urlopu wychowawczego w częściach. Jakie jeszcze zmiany w zasadach udzielania urlopu wychowawczego mają być wprowadzone w 2013 roku?

Przyczyny zmian

Wprowadzane zmiany w zasadach udzielania urlopów wychowawczych mają na celu przystosowanie przepisów prawa krajowego do unijnych standardów wyrażonych dyrektywą Rady 2010/18/UE z 8 marca 2010 r. w sprawie wdrożenia zmienionego porozumienia ramowego dotyczącego urlopu rodzicielskiego zawartego przez BUSINESSEUROPE, UEAPME, CEEP i ETUC.

Obecne zasady udzielania urlopu wychowawczego

Aktualnie obowiązujące przepisy przewidują, że z urlopu wychowawczego może skorzystać pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. Wymiar urlopu wychowawczego  wynosi maksymalnie 3 lata i udziela się go w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia. Urlop wychowawczy może być wykorzystany najwyżej w czterech częściach i jest udzielany na wniosek uprawnionego pracownika.

Podstawą do udzielenia urlopu wychowawczego jest pisemny wniosek złożony przez pracownika. Pracodawca nie może bez wskazanego wniosku wysłać pracownika na urlop wychowawczy. W razie złożenia wniosku o urlop wychowawczy pracodawca, nie może odmówić udzielenia urlopu. Pracownik powinien złożyć wniosek co najmniej 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Zobacz: Kiedy można zwolnić pracownika będącego na urlopie wychowawczym?

Jakie zmiany przyniesie 2013 rok?

8 listopada 2013 roku Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczącej urlopów wychowawczych. Projekt nowelizacji przewiduje że:

  1. w urlopie wychowawczym wynoszącym 36 miesięcy zostanie wyodrębniony jeden miesiąc, który może wykorzystać wyłącznie drugi z rodziców dziecka,
  2. podwyższony będzie – z 3 do 4 miesięcy – urlop wychowawczy, który może być wykorzystywany jednocześnie przez oboje rodziców lub opiekunów dziecka,
  3. urlop wychowawczy może zostać podzielony na 5 części (obecnie 4). Pozwoli to wykorzystać nieprzenoszalną część urlopu wychowawczego jako samodzielną część takiego urlopu.

Ważnym z punktu widzenia pracownika rozwiązaniem jest rezygnacja z niekorzystnego przepisu mówiącego o proporcjonalnym obniżaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego, gdy w roku kalendarzowym po nabyciu prawa do tego urlopu pracownik korzysta z urlopu wychowawczego, a następnie powraca w tym samym roku do pracy. Zgodnie z nowym prawem urlop będzie uszczuplany tylko o czas, w którym osoba przebywa na urlopie wychowawczym.

Projekt zmian w prawie pracy zakłada, że składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe za osoby przebywające na urlopach wychowawczych sfinansuje budżet państwa za pośrednictwem ZUS.

Zobacz serwis: Urlop wychowawczy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »