| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop bezpłatny > Jakie prawa ma pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym

Jakie prawa ma pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym

Czas urlopu bezpłatnego jest okresem, w którym zawieszeniu ulega stosunek pracy. Czy prawa pracownika również są w tym czasie zawieszane? Kiedy okres wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze?

Kto ma prawo do urlopu bezpłatnego

Każdy pracownik ma prawo złożyć wniosek o urlop bezpłatny. Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. Pracodawca nie ma jednak obowiązku udzielania pracownikowi urlop bezpłatnego.

Kodeks pracy nie wskazuje na jak długi okres czasu może być udzielony urlop bezpłatny. Jednak przy udzielaniu urlopu bezpłatnego, dłuższego niż 3 miesiące, pracownik i pracodawca mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.

Szczególnym urlopem bezpłatnym jest urlop bezpłatny w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. Za zgoda pracownika, wyrażoną na piśmie, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu miedzy pracodawcami. Po zakończeniu urlopu bezpłatnego pracownik wraca do pracy na rzecz swojego dotychczasowego pracodawcy.

Zobacz także: Kiedy pracownik ma prawo do urlopu bezpłatnego

Prawa pracownika na urlopie bezpłatnym

Co do zasady urlop bezpłatny jest okresem, w którym pracownikowi nie przysługują uprawnienia pracownicze i socjalne. Przede wszystkim okres urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze i socjalne. W związku z tym pracownik:

  • nie otrzymuje wynagrodzenia,
  • nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego - urlop bezpłatny trwający krócej niż miesiąc nie ogranicza uprawnień pracowniczych w zakresie urlopu wypoczynkowego,
  • nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego,
  • nie ma prawa do zasiłku chorobowego,
  • nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego,
  • nie ma prawa do świadczeń socjalnych związanych z pozostawaniem w zatrudnieniu.

W okresie urlopu bezpłatnego nie można wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę. Ponadto czas urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresów, od których zależy długość okresu wypowiedzenia.

Pracownik ma prawo powrotu do pracy po wykorzystaniu urlopu bezpłatnego. Pracodawca nie może mu tego przyjęcia odmówić.  

W przypadku szczególnego urlopu bezpłatnego udzielanego na wykonywanie pracy u innego pracodawcy inaczej kształtują się prawa pracownika przebywającego na urlopie. Okres takiego urlopu bezpłatnego, wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.

Zobacz także: Obowiązkowy i nieobowiązkowy urlop bezpłatny

Podstawa prawna: Kodeks pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marek Skała

Marek Skała – trener warsztatowy, coach, mówca inspiracyjny; prowadzi projekty rozwojowe i szkoleniowe. Właściciel firmy szkoleniowej MEGALIT – Instytut Szkoleń, Najlepszej Firmy Szkoleniowej 2014. Od 25 lat prowadzi projekty szkoleniowe i rozwojowe dla największych polskich i światowych koncernów. Moderator warsztatów strategicznych. Osobowość Roku 2015 miesięcznika Osobowości i Sukcesy. Współzałożyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Członkostwo w ICF, ASTAD oraz International Federation of Journalists. Autor książek i dziennikarz – publicysta, napisał kilkaset tekstów z zakresu biznesu. Oraz dwa bestsellery „Psychologia Zmiany – rzecz dla wściekniętych” i „Manipulacja Odczarowana”. Nagroda: Ostre Pióro BCC, Proton 2012 dla najlepszego edukatora w branży PR. Prowadzi gościnnie zajęcia z PR i HR na kilku uczelniach w kraju.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK