REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca na urlopie macierzyńskim 2017

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Joanna Kuzub
Praca na urlopie macierzyńskim 2017/Fot. Fotolia
Praca na urlopie macierzyńskim 2017/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy kobieta przebywająca na urlopie macierzyńskim może podjąć zatrudnienie? Czy w przypadku podjęcia pracy podczas urlopu macierzyńskiego traci prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Często kobiety przebywające na urlopie macierzyńskim zastanawiają się, czy mogą podjąć zatrudnienie, nie tracąc prawa do zasiłku macierzyńskiego. Czy zatem łączenie urlopu macierzyńskiego z pracą jest możliwe bez uszczerbku dla świadczenia?

Autopromocja

Przepisy kształtują się różnie, w zależności od rodzaju umowy, pracodawcy oraz okresu przebywania na urlopie macierzyńskim.

Praca u dotychczasowego pracodawcy

Kobieta, która w trakcie przebywania na zasiłku macierzyńskim chce wrócić do pracy w swojej firmie, może zrobić to dopiero po upływie 20 tygodni od daty porodu. Zgodnie z przepisami, praca na etacie u tego samego pracodawcy możliwa jest dopiero w okresie urlopu rodzicielskiego, przy czym praca może być wykonywana w niepełnym wymiarze czasu pracy (1/2 etatu). Uzyskany zaś dochód pomniejsza proporcjonalnie wysokość zasiłku macierzyńskiego.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania.

W przypadku umów cywilnoprawnych, termin podjęcia zatrudnienia nie ma znaczenia. Umowę z dotychczasowym pracodawcą można podpisać w dowolnym momencie. Przepisy nie nakładają tu również ograniczeń co do czasu pracy. Otrzymywane wynagrodzenie nie wpływa na wysokość zasiłku macierzyńskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca w nowej firmie

Młoda mama, która zdecyduje się na pracę w trakcie urlopu macierzyńskiego u innego pracodawcy, nie będzie już podlegała przepisom dotyczącym ograniczeń co do wymiaru etatu, momentu podjęcia pracy oraz wysokości zasiłku - jak w przypadku firmy, która udziela urlopu.

W przypadku umowy-zlecenia czy dzieła obowiązują takie same zasady jak opisane wyżej.

Jakie składki i kto je opłaca

Kobiety przebywające na urlopie macierzyńskim otrzymują zasiłek macierzyński, który staje się tytułem do ubezpieczeń. Składki opłacane są z budżetu państwa. Podejmując zatrudnienie w okresie sprawowania opieki, mama podlega już obowiązkowemu tytułowi do ubezpieczenia, a od tego, jaką umowę podpisze, będzie zależało czy składki będą odprowadzane po raz kolejny czy nie.

Podejmując dodatkowe zatrudnienie w ramach etatu, składki na ubezpieczenia społeczne będą odprowadzane z obu tytułów, zasiłku i umowy. Składki z tytułu umowy o pracę opłacane są bowiem obowiązkowo, nie można z nich zrezygnować, jeśli odprowadzane są już z jednego tytułu.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku podpisania umowy-zlecenia. Jeśli podstawą naliczania zasiłku macierzyńskiego jest kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, nie ma obowiązku odprowadzania składek od wynagrodzenia, oprócz zdrowotnej.

Szczegółowe informacje na temat zasad odprowadzania składek można uzyskać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Źródło: Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienia grupowe: Zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

REKLAMA

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA