| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Czy płacić składki od umowy zlecenia?

Czy płacić składki od umowy zlecenia?

Pracuję w dwóch firmach na podstawie umowy o pracę na pół etatu. Z każdej otrzymuję wynagrodzenie niższe niż 936 zł. Dostałem propozycję zawarcia umowy zlecenia. Czy umowa zlecenia będzie oskładkowaną?

W analizowanej sytuacji oskładkowanie umowy zlecenia zależy od tego, jaka jest łączna kwota wynagrodzeń z umów o pracę. Jeżeli łącznie wynagrodzenia będą niższe od wynagrodzenia minimalnego (1276 zł), to od umowy zlecenia trzeba będzie zapłacić składkę na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, zdrowotne, wypadkowe - gdy praca będzie wykonywana w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę. Musiałby pan sfinansować połowę składki na ubezpieczenie emerytalne - 9,76 proc. i 3,5 proc. składki na ubezpieczenie rentowe oraz całą składkę na ubezpieczenie zdrowotne (9 proc.). Gdy natomiast wynagrodzenia z umów o pracę łącznie będą wynosiły co najmniej minimalne wynagrodzenie, konieczne byłoby opłacenie tylko składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Zobacz serwis: Opłacanie składek

Podstawa prawna: Art. 9 ust. 1a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Składki od umowy zlecenia.
Składki od umowy zlecenia.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »