| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Wynagrodzenie za przestój dla pracujących na akord

Wynagrodzenie za przestój dla pracujących na akord

Wynagrodzenie za przestój dla pracowników pracujących na akord zależy od tego, czy otrzymują również wynagrodzenie stałe lub godzinowe czy też nie.

Obliczenia są jeszcze prostsze, gdy wynagrodzenie określone jest w stawce godzinowej. Wtedy polegają na pomnożeniu tej stawki przez liczbę godzin przestoju.

Przykład

W marcu 2009 r. przez 12 dni (96 godzin) pracownik nie świadczył pracy w związku z niezawinionym przez niego przestojem. Jak obliczyć wynagrodzenie za czas tej przerwy w pracy, jeśli pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 3400 zł oraz wynagrodzenie uzależnione od efektów pracy, określone w stawce akordowej?

Jeśli pensja pracownika składa się ze stawek akordowych oraz wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika określonego stawką miesięczną, wówczas przy ustalaniu kwoty pensji za czas przestoju uwzględnia się jedynie płacę zasadniczą.

Ustalamy wynagrodzenie za czas przestoju.

W tym celu:

płacę pracownika określoną w stawce miesięcznej dzielimy przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w miesiącu, w którym miał miejsce przestój, czyli w marcu 2009 r. (tj. 176 godzin):

3400 zł : 176 godzin = 19,32 zł/godz.,

otrzymaną stawkę za 1 godzinę pracy mnożymy przez liczbę godzin przestoju:

19,32 zł/godz. x 96 godzin przestoju = 1854,72 zł.

Tylko praca na akord

Jeszcze inaczej ustala się pensję za czas przestoju w sytuacji, gdy pracownik otrzymuje jedynie wynagrodzenie akordowe.

Jeżeli pracownik zatrudniony jest w systemie akordowym i nie ma wyodrębnionego wynagrodzenia wynikającego ze stawki osobistego zaszeregowania, wówczas za czas przestoju przysługuje mu 60% wynagrodzenia. Przy obliczaniu tego wynagrodzenia należy stosować rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.

W związku z tym podstawę wyliczenia wynagrodzenia za czas przestoju ustala się z 3 miesięcy (bądź 12 w przypadku znacznego wahania składników) poprzedzających miesiąc, w którym miał miejsce przestój. Następnie, aby obliczyć należność za 1 godzinę pracy według zmiennych elementów pensji, wynagrodzenie ustalone jak za urlop dzieli się przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w okresie, z którego ustala się to wynagrodzenie, a z otrzymanej w ten sposób stawki godzinowej wylicza się 60% tej stawki. Na koniec stawkę za godzinę przestoju mnoży się przez liczbę godzin przestoju.

Przykład

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK