| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Dodatek wiejski

Dodatek wiejski

Nauczycielka, która była na zwolnieniu lekarskim, a teraz otrzymuje zasiłek macierzyński, zwróciła się do nas z pytaniem, czy prawidłowo zostały wyliczone jej świadczenia. Szkoła jest położona w miejscowości, w której liczba mieszkańców wynosi ok. 1,5 tys., dlatego nauczyciele otrzymują dodatek wiejski. Jesteśmy jednostką samorządową. Kwotę dodatku wiejskiego wliczamy do podstawy wymiaru składek na ZUS. Jednak dodatku nie wliczamy do podstawy wymiaru wynagrodzenia i świadczeń z tytułu niezdolności do pracy. Czy słusznie?

RADA

Dodatku wiejskiego nie należy wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłków oraz świadczenia rehabilitacyjnego. Dodatek wiejski nie jest składnikiem wynagrodzenia nauczycieli. Jest świadczeniem socjalnym. W okresie niezdolności do pracy nauczycielce przysługuje dodatek wiejski wypłacany obok świadczeń z tytułu niezdolności do pracy.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłków oraz świadczenia rehabilitacyjnego dla pracowników ustala się na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W przypadku nauczycieli szkół samorządowych podstawą wymiaru świadczeń jest wynagrodzenie, na które składają się następujące elementy:

• wynagrodzenie zasadnicze,

• dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy,

• wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,

• nagrody i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych, czyli dodatku mieszkaniowego oraz dodatku wiejskiego.

Dodatek wiejski jest należnością ze stosunku pracy. Z chwilą nawiązania stosunku pracy strony są najczęściej świadome konieczności uwzględnienia w wypłacanych nauczycielom wynagrodzeniach m.in. dodatku wiejskiego jako świadczenia należnego ze stosunku pracy. Jest on przyznawany nauczycielom zatrudnionym na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców. Nauczycielski dodatek wiejski, mimo że stanowi przychód ze stosunku pracy, jest dodatkiem socjalnym, który nie wchodzi w skład wynagrodzenia nauczycieli.

Dodatek wiejski nie jest składnikiem wynagrodzenia nauczyciela, dlatego nie uwzględnia się go przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłków oraz świadczenia rehabilitacyjnego. Nauczyciel ma prawo do dodatku wiejskiego w pełnej wysokości w okresach pobierania zasiłku z ubezpieczenia społecznego.

Podstawa prawna:

• art. 30 ust. 1, art. 54 ust. 5 Karty Nauczyciela,

• art. 3 pkt 3, art. 36 ust. 1, art. 38 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Bogusław Śnieżek

specjalista w zakresie prawa oświatowego

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marzec Małgorzata

Specjalista ds. HR i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »