Nagrodę jubileuszową powinni Państwo obliczyć jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy według wynagrodzenia należnego pracownikowi w dniu nabycia prawa do świadczenia bądź na podstawie wynagrodzenia przysługującego mu w dniu jego wypłaty – w zależności od tego, które okaże się korzystniejsze. Ponadto od wypłaconej po terminie nagrody jubileuszowej muszą Państwo uiścić odsetki za zwłokę, ponieważ pracownik zgłosił żądanie o ich wypłatę (w przypadku gdyby pracownik nie zgłosił takiego żądania, nie mieliby Państwo obowiązku wypłaty odsetek). Odsetki wynoszą 13% w skali roku i przysługują za każdy dzień opóźnienia. Odsetki nie podlegają składkom ani opodatkowaniu. Szczegóły – w uzasadnieniu.
Nagroda jubileuszowa jest ustawowym, powszechnie należnym składnikiem wynagrodzenia jedynie pracownikom sfery budżetowej. Pracodawca prywatny nie musi jej przewidywać w swojej siatce płac, ale może to uczynić, jeśli taka jest jego wola. Warunki nabywania prawa do nagrody, jej przyznawania i wypłaty też może on określić dowolnie, np. uzależniając jej uzyskanie od stażu wypracowanego tylko u niego, a nie od tzw. stażu zatrudnienia (jak w sektorze finansów publicznych). Ma on również prawo określić według własnego uznania sposób obliczania nagród jubileuszowych, np. jako wielokrotność pensji zasadniczej, z wyłączeniem innych składników płacowych, jak też sprecyzować ją jako składnik uznaniowy, czyli nagrodę.
reklama
reklama
Aby zatem sprawdzić, jak w konkretnej sytuacji obliczyć nagrodę jubileuszową, należy dokładnie przeanalizować regulamin wynagradzania funkcjonujący w zakładzie pracy, w części regulującej tę kwestię. Zazwyczaj pracodawcy prywatni zamieszczają w swoich wewnętrznych przepisach zasady przyznawania nagród jubileuszowych obowiązujące w sferze budżetowej lub odsyłają do odpowiednich aktów wykonawczych, np. do rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. Nr 50, poz. 398 ze zm.).
Na potrzeby obliczeń przyjmujemy zatem, że wypłacają Państwo swoim pracownikom nagrodę jubileuszową o charakterze roszczeniowym, która stanowi składnik wynagrodzenia, natomiast w zakresie ustalania do niej prawa i jej poziomu w obowiązującym regulaminie wynagradzania odsyłają Państwo do ww. rozporządzenia. W związku z tym, ustalając prawo do nabycia i wysokość nagrody jubileuszowej, należy zastosować reguły z § 8 rozporządzenia, m.in. stanowiące, że:
- pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody,
- nagrodę jubileuszową wypłacamy niezwłocznie po uzyskaniu do niej prawa,
- podstawę jej wymiaru stanowi wynagrodzenie przysługujące w dniu nabycia do niej prawa, a jeżeli to jest korzystniejsze – w dniu jej wypłaty.
Nagrodę jubileuszową obliczamy jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy (art. 38 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych), a więc zgodnie z § 14–17 rozporządzenia urlopowego. Podstawę jej wymiaru stanowi zatem miesięczne wynagrodzenie pracownika. Jednak podstawy tej nie dzielimy przez współczynnik ekwiwalentu, lecz poprzestajemy na ustaleniu średniej arytmetycznej miesięcznego wynagrodzenia i pomnożeniu jej przez odpowiednią stopę procentową nagrody jubileuszowej (uchwała Sądu Najwyższego z 9 maja 2000 r., sygn. akt III ZP 12/00, OSNP 2000/22/806).