| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Opodatkowanie świadczeń niepieniężnych

Opodatkowanie świadczeń niepieniężnych

Pracodawca jako płatnik podatku dochodowego powinien do przychodu pracowników doliczyć także niektóre świadczenia niepieniężne, np. wartość przekazanego pracownikowi na własność telefonu komórkowego.

Świadczenia zwolnione z opodatkowania

Zwolnione z podatku dochodowego są świadczenia niepieniężne wskazane w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należą do nich m.in.:

  • wartość ubioru służbowego (umundurowania), jeżeli jego używanie należy do obowiązków pracownika lub ekwiwalentu pieniężnego za ten ubiór,
  • wartość otrzymanych przez pracownika bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bhp, nie ma możliwości wydania ich pracownikom,
  • wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł,
  • świadczenia otrzymane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, związane z pobytem dzieci osób uprawnionych do tych świadczeń w żłobkach lub klubach dziecięcych.

Przykład

Pracodawca przed Świętami Bożego Narodzenia zakupił pracownikom paczki żywnościowe. Wartość pieniężna jednej paczki wyniosła 260 zł.

Mimo że jest to kwota niższa niż wskazana w art. 21 ustawy o podatku o podatku dochodowym od osób fizycznych (kwota zwolniona z podatku 380 zł), pracodawca będzie zobowiązany doliczyć częściową kwotę (180 zł) do przychodu pracownika i odprowadzić od niej zaliczkę na podatek. Pracodawca zakupił bowiem pracownikom paczki także przed Świętami Wielkanocnymi, a wartość paczki wynosiła wówczas 300 zł. Łączna wartość świadczeń rzeczowych finansowanych z środków zfśs nie może przekroczyć w roku podatkowym 380 zł, dlatego pracodawca powinien doliczyć kwotę 180 zł do przychodu pracownika: 380 zł – 300 zł = 80 zł; 260 zł – 80 zł = 180 zł.

Na koniec należy wspomnieć o istotnej dla pracodawców uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 października 2011 r. dotyczącej opodatkowania pakietów medycznych, jakie pracodawca wykupuje dla pracowników (niezwiązanych z tzw. medycyną pracy).

Przez wiele lat nie było jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy opodatkowaniu powinno podlegać już samo objęcie pracownika opieką medyczną (wykupienie pakietu medycznego) i potencjalna możliwość skorzystania z niej, czy przychodem pracownika podlegającym opodatkowaniu będzie dopiero odbycie wizyty u lekarza.

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł (potwierdzając wcześniejszą linię w tym zakresie), że pakiety świadczeń medycznych stanowią dla pracowników uprawnionych do ich wykorzystania nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie, podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Skutki wydanego orzeczenia będą miały wpływ zarówno na pracodawcę, jak i pracownika. Pracodawca, który dotychczas – wykupując pakiety medyczne – nie doliczał ich wartości do przychodu pracownika i nie odprowadzał zaliczki na podatek dochodowy, będzie musiał skorygować rozliczenia podatkowe za 5 lat wstecz i odprowadzić należny podatek. Dla pracowników oznacza to niższe wynagrodzenie netto.

Podstawa prawna:

  • art. 11 ust. 2–2b, art. 12 ust. 1–3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).

Orzecznictwo:

  • uchwała NSA z 24 października 2011 r. (II FPS 7/10, niepubl.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK