| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy w dodatku za godziny nadliczbowe należy uwzględnić premię regulaminową

Czy w dodatku za godziny nadliczbowe należy uwzględnić premię regulaminową

W naszej firmie, działającej w branży IT, informatycy oprócz stałego wynagrodzenia zasadniczego otrzymują co miesiąc premię regulaminową określoną w stałej stawce procentowej płacy zasadniczej. Jak obliczyć dodatek do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe informatyków? Czy obliczając go należy uwzględnić premię?

WAŻNE!

W przypadku udzielenia czasu wolnego za nadgodziny zgodnie z obowiązującymi zasadami, pracownikowi nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

PRZYKŁAD

Robert S., pracując na pełny etat w podstawowym systemie czasu pracy w firmie, w której obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy, otrzymuje co miesiąc wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 4000 zł brutto oraz stałą premię regulaminową w kwocie 500 zł. W sobotę 13 marca 2010 r., ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy, wykonywał pracę przez 6 godzin. Sobota nie była dla Roberta S. dniem pracy i nie została mu zrekompensowana czasem wolnym, dlatego za wykonywanie zadań służbowych w tym dniu pracownikowi należy się wynagrodzenie wyliczone jak poniżej.

Krok 1. Ustalenie normalnego wynagrodzenia:

(4000 zł + 500 zł) : 184 godziny do przepracowania w marcu 2010 r. = 24,46 zł,

24,46 zł x 6 godzin z soboty = 146,76 zł.

Krok 2. Obliczenie dodatku w wysokości 100%:

4000 zł : 184 godziny do przepracowania w marcu 2010 r. = 21,74 zł,

21,74 zł x 6 godzin pracy w sobotę = 130,44 zł.

Krok 3. Łączne wynagrodzenie i dodatek za pracę 13 marca 2010 r.:

146,76 zł + 130,44 zł = 277,20 zł.

Podstawa prawna

  • art. 80, art. 1511, art. 1512 Kodeksu pracy,
  • § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Pasierbek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »