| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jakie są zasady obliczania i wypłacania odpraw z tytułu zwolnień grupowych

Jakie są zasady obliczania i wypłacania odpraw z tytułu zwolnień grupowych

Obowiązek wypłaty odprawy zwalnianym pracownikom dotyczy zakładów pracy, które zatrudniają co najmniej 20 pracowników, a więc firm objętych przepisami ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych. Odprawa przysługuje, gdy pracodawca rozwiązuje z pracownikiem umowę o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników, takich jak np. trudna sytuacja finansowa pracodawcy (np. kłopoty ze sprzedażą, brak zleceń), zmiany technologiczne bądź organizacyjne (np. likwidacja części oddziałów).

Prawo do kilku odpraw

Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w ramach zwolnień grupowych przysługuje niezależnie od odpraw z innego tytułu (np. odprawy emerytalnej). Prawa do niej nie pozbawia umowa o pracę zawarta z innym pracodawcą, prowadzenie działalności gospodarczej czy uprawnienie do pobierania emerytury lub renty.

Warte podkreślenia jest również to, że prawo do odprawy, o której mowa w ustawie o zwolnieniach grupowych:

  • może przysługiwać danemu pracownikowi wielokrotnie w trakcie jego kariery zawodowej,
  • przysługuje niezależnie od innych świadczeń przyznanych pracownikom z tytułu zwolnienia (wyrok Sądu Najwyższego z 25 listopada 2005 r., I PK 86/05, OSNP 2006/19–20/295).

PRZYKŁAD

W spółce z o.o. obowiązuje zakładowy układ zbiorowy. Na podstawie jego postanowień pracownikom, z którymi rozwiązano umowę o pracę z przyczyn ekonomicznych, należy się odprawa pieniężna. Z Hubertem K. pracującym w firmie od 12 lat rozwiązano umowę o pracę z powodu likwidacji jego stanowiska pracy koniecznej z powodu braku zamówień. W tej sytuacji Hubertowi K., oprócz przewidzianej w zakładowym układzie zbiorowym odprawy, przysługuje ustawowa trzymiesięczna odprawa pieniężna.

W sytuacji gdy pracownik zostanie ponownie zatrudniony u pracodawcy, nie musi zwracać wypłaconej odprawy. Jeśli znowu straci pracę w ramach tzw. grupówek, otrzyma odprawę po raz drugi.

Jeżeli jednak na skutek złożonego przez pracownika odwołania od wypowiedzenia sąd wyda orzeczenie o przywróceniu go do pracy, wówczas odprawa jest nienależna i podlega zaliczeniu na poczet wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy (por. wyrok Sądu Najwyższego z 9 listopada 1990 r., I PR 351/90).

Niekiedy może się okazać, że odprawa przewyższa wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Wtedy zakład pracy ma prawo żądać od pracownika zwrotu różnicy między tymi świadczeniami.

W przypadku uchylania się podwładnego od oddania nadpłaconych mu pieniędzy, pracodawcy pozostaje wystąpienie do sądu z pozwem o zasądzenie zwrotu nadpłaconej odprawy (art. 410 § 2 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy). Pracodawca nie może natomiast potrącić pracownikowi nienależnej odprawy bez jego zgody z pensji.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK