| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > W jakiej wysokości należy przyjąć w podstawie wymiaru premię kwartalną, jeśli okres zatrudnienia pracownika jest krótszy niż cztery kwartały

W jakiej wysokości należy przyjąć w podstawie wymiaru premię kwartalną, jeśli okres zatrudnienia pracownika jest krótszy niż cztery kwartały

Pracownica zatrudniona od 1 maja 2009 r. sprawowała opiekę nad chorym dzieckiem od 8 do 14 listopada 2009 r. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego w kwocie 1800 zł ma prawo do premii kwartalnej nieproporcjonalnie pomniejszanej za okres choroby. Za II kwartał 2009 r. otrzymała premię w wysokości 750 zł – proporcjonalnie do przepracowanego okresu, a za III kwartał premia wyniosła 1200 zł. W jakiej wysokości powinniśmy przyjąć premię kwartalną do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego?

PROBLEM

RADA

W podstawie wymiaru zasiłku opiekuńczego powinni Państwo przyjąć premię kwartalną w wysokości proporcjonalnej do liczby pełnych miesięcy zatrudnienia w kwartałach poprzedzających miesiąc niezdolności do pracy.

UZASADNIENIE

Zatrudniona u Państwa pracownica podjęła pracę od 1 maja 2009 r. Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego od 8 do 14 listopada 2009 r. do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z okresu maj – październik 2009 r., tj. kwoty 1800 zł (po pomniejszeniu o kwotę potrąconych składek na ubezpieczenia społeczne), należy wliczyć premię kwartalną w wysokości 1/5 sumy premii, tj. proporcjonalnie do liczby pełnych miesięcy zatrudnienia w kwartałach poprzedzających miesiąc zachorowania (maj – wrzesień 2009 r.), czyli w kwocie 336,53 zł:

750 zł + 1200 zł = 1950 zł,

1950 zł x 13,71%* = 267,35 zł,

1950 zł – 267,35 zł = 1682,65 zł,

1682,65 zł : 5 = 336,53 zł.

Według ogólnych zasad premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy kwartalne wlicza się do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku w wysokości 1/12 kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w który powstała niezdolność do pracy (art. 42 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Jeżeli pracownik nie był zatrudniony u pracodawcy przez okres czterech kwartałów poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy, premie i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy kwartalne powinny być uwzględnione proporcjonalnie do liczby pełnych kalendarzowych miesięcy zatrudnienia w tych kwartałach.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony od 1 stycznia 2009 r. choruje od 30 września 2009 r. Pracownik otrzymał premię za I i II kwartał 2009 r., która zgodnie z regulaminem wynagradzania jest pomniejszana nieproporcjonalnie za okres choroby. Przy obliczaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za okres od stycznia do sierpnia 2009 r. pracodawca doliczył premię kwartalną (za I i II kwartał 2009 r.) w wysokości 1/6, tj. w wysokości odpowiadającej liczbie pełnych miesięcy zatrudnienia w kwartałach poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy.

Składniki wynagrodzenia przysługujące za kwartał są uwzględniane w wielkości odpowiadającej liczbie wszystkich pełnych miesięcy zatrudnienia, jeżeli pracownik nie był zatrudniony przez okres czterech kwartałów poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy również wtedy, gdy za któryś z kwartałów pracownik nie otrzymał premii np. z powodu niewykonywania pracy przez cały kwartał.

reklama

Autor:

specjalista ds. zasiłków

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »