| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Opodatkowanie wypłat dla wspólników spółek

Opodatkowanie wypłat dla wspólników spółek

Przy spółce osobowej opodatkowaniu podlegają dochody poszczególnych wspólników spółki. W spółce kapitałowej następuje podwójne opodatkowanie raz na poziomie spółki kapitałowej, a następnie przy wypłacie zysku spółki na rzecz wspólnika.

Do spółek osobowych Kodeks spółek handlowych zalicza spółkę:

  • jawną,
  • partnerską,
  • komandytową oraz
  • komandytowo-akcyjną.

Spółki kapitałowe to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna. Przychody osiągane z tytułu członkostwa w tych spółkach (posiadania statusu wspólnika) są różnie opodatkowane w zależności od formy prawnej danej spółki.

Zysk ze spółki osobowej

Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej, choć posiadają zdolność prawną (mogą uczestniczyć w obrocie gospodarczym, nabywając na swoją rzecz prawa i zaciągając zobowiązania; mogą być również stroną w postępowaniach sądowych). Dochody spółek osobowych nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Takie rozwiązanie umożliwia unikanie problemu tzw. podwójnego opodatkowania dochodu, które ma miejsce w przypadku spółek kapitałowych (tj. opodatkowania dochodu raz na poziomie spółki kapitałowej, a następnie przy wypłacie zysku spółki na rzecz wspólnika). Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej będzie uzależniony od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W myśl art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce uznaje się za przychody ze źródła pozarolniczej działalności gospodarczej.

Artykuł 8 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz z zastrzeżeniem ust. 1a łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Stąd też uzyskane przez spółkę osobową przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów podlegają rozliczeniu u jej wspólników (w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej zarówno u komplementariuszy, jak i akcjonariuszy) proporcjonalnie do ich udziałów w spółce. Natomiast dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce osobowej będzie stanowił dla jej wspólnika – osoby fizycznej dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy, lub po spełnieniu przez podatnika warunków określonych art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może być opodatkowany podatkiem liniowym.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK