| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Jak należy rozliczać czas pracy pracownika podczas delegacji, jeśli podróż rozpoczął w miejscu zamieszkania i jechał samochodem

Jak należy rozliczać czas pracy pracownika podczas delegacji, jeśli podróż rozpoczął w miejscu zamieszkania i jechał samochodem

Pracownik pracuje w Warszawie w godz. 8.00–16.00 w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku. Mieszka w Pułtusku. W sierpniu wysłaliśmy go w podróż służbową do Radomia. Pracownik wyjechał w delegację w środę samochodem służbowym ze swojego domu w Pułtusku o godz. 7.30. Pojechał bezpośrednio z Pułtuska do Radomia nie wstępując do naszej firmy (do Warszawy dojechał o godz. 8.30). Z podróży pracownik wrócił następnego dnia o godz. 19.00. W drodze powrotnej również nie wstępował do naszej firmy, tylko jechał bezpośrednio z Radomia do Pułtuska. Czy w takim przypadku podróż służbowa zaczyna się od godziny wyjazdu z miejsca zamieszkania pracownika, czy od godziny przyjazdu do Warszawy, gdzie jest jego miejsce pracy? Jak rozliczyć czas pracy pracownika, jeżeli sam prowadził samochód, a nie jest zatrudniony u nas na stanowisku kierowcy?

Inaczej będzie w sytuacji, gdy pracownik, który nie jest zatrudniony jako kierowca, przewozi innych pracowników w ramach podróży służbowej. Taki czas jazdy samochodem będzie wliczany pracownikowi prowadzącemu pojazd do czasu pracy, nawet jeżeli podróż ta odbywa się poza godzinami jego pracy.

W omawianej sytuacji należy zatem zaliczyć pracownikowi do czasu pracy godziny pracy pokrywające się z jego rozkładem czasu pracy. Jeżeli pracownik w miejscu docelowym podróży służbowej nie pracował w godzinach nadliczbowych, to do czasu pracy należy mu wliczyć tylko 8 godzin pracy w środę i 8 godzin pracy w czwartek.

Czas pracy Państwa pracownika podczas podróży służbowej przypada na godziny 8.00–16.00. Jeśli w trakcie delegacji pracownik wykonywał pracę poza tymi godzinami, będzie to praca w godzinach nadliczbowych.

PRZYKŁAD

Pracownik pracuje w siedzibie swojego pracodawcy w godz. 9.00–17.00 w Krakowie w podstawowym systemie czasu pracy. Jego szef zlecił mu służbowy wyjazd do Warszawy. Pracownik wyjechał pociągiem o godz. 5.30 i na miejscu był o godz. 8.30. U klienta był o godz. 9.00 i do godz. 17.30 przeprowadzał szkolenie w jego siedzibie. Następnie udał się na dworzec i wyjechał o godz. 18.30 do Krakowa. Podczas podróży do Krakowa stworzył dokument zdawczy i na miejscu był o godz. 21.00. Do czasu pracy pracownika należy zaliczyć godz. od 9.00 do 17.30 oraz godz. od 18.30 do 21.00. Pracownik przepracował w sumie 11 godzin. Wypracował więc 3 godziny nadliczbowe, za które pracodawca powinien mu oddać czas wolny lub gdy nie ma takiej możliwości, musi zapłacić pracownikowi dodatek z tytułu pracy nadliczbowej.

Podstawa prawna:

  • art. 775 § 1, art. 128 § 1, art. 151–1512 Kodeksu pracy,
  • § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1990 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Bryła

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK