| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Jak należy rozliczać czas pracy pracownika podczas delegacji, jeśli podróż rozpoczął w miejscu zamieszkania i jechał samochodem

Jak należy rozliczać czas pracy pracownika podczas delegacji, jeśli podróż rozpoczął w miejscu zamieszkania i jechał samochodem

Pracownik pracuje w Warszawie w godz. 8.00–16.00 w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku. Mieszka w Pułtusku. W sierpniu wysłaliśmy go w podróż służbową do Radomia. Pracownik wyjechał w delegację w środę samochodem służbowym ze swojego domu w Pułtusku o godz. 7.30. Pojechał bezpośrednio z Pułtuska do Radomia nie wstępując do naszej firmy (do Warszawy dojechał o godz. 8.30). Z podróży pracownik wrócił następnego dnia o godz. 19.00. W drodze powrotnej również nie wstępował do naszej firmy, tylko jechał bezpośrednio z Radomia do Pułtuska. Czy w takim przypadku podróż służbowa zaczyna się od godziny wyjazdu z miejsca zamieszkania pracownika, czy od godziny przyjazdu do Warszawy, gdzie jest jego miejsce pracy? Jak rozliczyć czas pracy pracownika, jeżeli sam prowadził samochód, a nie jest zatrudniony u nas na stanowisku kierowcy?

Inaczej będzie w sytuacji, gdy pracownik, który nie jest zatrudniony jako kierowca, przewozi innych pracowników w ramach podróży służbowej. Taki czas jazdy samochodem będzie wliczany pracownikowi prowadzącemu pojazd do czasu pracy, nawet jeżeli podróż ta odbywa się poza godzinami jego pracy.

W omawianej sytuacji należy zatem zaliczyć pracownikowi do czasu pracy godziny pracy pokrywające się z jego rozkładem czasu pracy. Jeżeli pracownik w miejscu docelowym podróży służbowej nie pracował w godzinach nadliczbowych, to do czasu pracy należy mu wliczyć tylko 8 godzin pracy w środę i 8 godzin pracy w czwartek.

Czas pracy Państwa pracownika podczas podróży służbowej przypada na godziny 8.00–16.00. Jeśli w trakcie delegacji pracownik wykonywał pracę poza tymi godzinami, będzie to praca w godzinach nadliczbowych.

PRZYKŁAD

Pracownik pracuje w siedzibie swojego pracodawcy w godz. 9.00–17.00 w Krakowie w podstawowym systemie czasu pracy. Jego szef zlecił mu służbowy wyjazd do Warszawy. Pracownik wyjechał pociągiem o godz. 5.30 i na miejscu był o godz. 8.30. U klienta był o godz. 9.00 i do godz. 17.30 przeprowadzał szkolenie w jego siedzibie. Następnie udał się na dworzec i wyjechał o godz. 18.30 do Krakowa. Podczas podróży do Krakowa stworzył dokument zdawczy i na miejscu był o godz. 21.00. Do czasu pracy pracownika należy zaliczyć godz. od 9.00 do 17.30 oraz godz. od 18.30 do 21.00. Pracownik przepracował w sumie 11 godzin. Wypracował więc 3 godziny nadliczbowe, za które pracodawca powinien mu oddać czas wolny lub gdy nie ma takiej możliwości, musi zapłacić pracownikowi dodatek z tytułu pracy nadliczbowej.

Podstawa prawna:

  • art. 775 § 1, art. 128 § 1, art. 151–1512 Kodeksu pracy,
  • § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1990 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK