| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Potrącenie nadpłaconego zasiłku chorobowego

Potrącenie nadpłaconego zasiłku chorobowego

W wyniku kontroli przeprowadzonej przez ZUS okazało się, że jednemu z pracowników błędnie naliczyliśmy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. Pracownik długo chorował, dlatego nadpłata zasiłku jest znaczna. Powodem błędnego ustalenia podstawy wymiaru zasiłku jest wliczenie do podstawy premii uznaniowej, którą też wypłacaliśmy za czas choroby. Czy kwotę nadpłaconego zasiłku możemy potrącać z bieżących wynagrodzeń pracownika?

RADA

Bez pisemnej zgody pracownika nie mogą Państwo potrącać z jego bieżącego wynagrodzenia nadpłaconego zasiłku chorobowego. Konieczne jest natomiast dokonanie korekty listy wypłat zasiłków chorobowych oraz miesięcznych raportów rozliczeniowych i deklaracji ZUS DRA.

UZASADNIENIE

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku uwzględnia się składniki wynagrodzenia, które są zmniejszane za okres pobierania zasiłku i nie wypłaca się ich w trakcie zwolnienia lekarskiego. Jeżeli pracownik w okresie choroby zachowuje prawo do wypłaty danego składnika wynagrodzenia, to tego składnika płatnik zasiłku nie powinien uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku. Do takich składników wynagrodzenia mogą być zaliczone premie i nagrody o charakterze uznaniowym. Ma to na celu zapobieżenie sytuacjom, kiedy pracownik otrzymałby dwa razy to samo świadczenie, tj. przy zasiłku chorobowym oraz przy wynagrodzeniu.

Wyliczając pracownikowi podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przyjęli Państwo jako składnik wynagrodzenia premię uznaniową, która nie jest pomniejszania za czas choroby i jest wypłacana w okresie, kiedy pracownik jest na zwolnieniu lekarskim. W tej sytuacji bezpodstawnie wypłacili Państwo zasiłek chorobowy w zawyżonej wysokości.

Bezpodstawnie wypłacone świadczenie przez płatnika składek nie może zostać zaliczone w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne. Dlatego są Państwo zobowiązani do:

• prawidłowego ustalenia wysokości zasiłku chorobowego,

• złożenia dokumentów rozliczeniowych korygujących, imiennego raportu ZUS RSA oraz deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA - do każdego miesiąca, którego dotyczy nadpłata, wskazując w nich prawidłową wysokość zasiłku,

• w wyniku skorygowania na mniejsze kwoty wypłaconych zasiłków zwiększa się kwota składek do zapłaty, zatem mają Państwo obowiązek uregulować powstałą zaległość z tytułu nieopłaconych składek wraz z należnymi odsetkami.

Powstałej nadpłaty zasiłku chorobowego nie mogą Państwo potrącić z bieżącego wynagrodzenia pracownika. Będą Państwo mogli potrącić nadpłacony zasiłek chorobowy z wynagrodzenia za pracę pracownika wyłącznie na podstawie tytułu egzekucyjnego, np. wyroku sądu, albo na podstawie pisemnej zgody pracownika.

• art. 87, art. 91 Kodeksu pracy,

• art. 46 ust. 2, art. 47 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74, ze zm.),

• art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »