| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Potrącenia z wynagrodzenia i zasiłku chorobowego

Potrącenia z wynagrodzenia i zasiłku chorobowego

Nasz pracownik (52 lata) od 10 do 19 marca br. był na zwolnieniu lekarskim i z tego tytułu pobierał przez pierwsze 3 dni wynagrodzenie chorobowe, a za pozostałe 7 dni zasiłek chorobowy. Wynagrodzenie pracownika wynosi 2600 zł brutto. Otrzymaliśmy tytuł wykonawczy, na podstawie którego zostaliśmy zobowiązani do potrącania z wynagrodzenia pracownika (i przysługujących mu składników wynagrodzenia, w tym również zasiłków) należności z tytułu niespłaconego kredytu w banku w kwocie 500 zł miesięcznie. Czy możemy dokonać potrącenia zarówno z wynagrodzenia chorobowego, jak i z zasiłku? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?

Potrąceń z wynagrodzenia, w tym z wynagrodzenia chorobowego, z tytułu innych należności niż alimenty należy dokonywać do wysokości 1/2 wynagrodzenia pracownika, przy czym zajęciu nie podlega kwota wolna w wysokości równej minimalnemu wynagrodzeniu netto, tj. 1111,86 zł, gdy są stosowane standardowe koszty uzyskania przychodu i kwota zmniejszająca podatek. W przypadku potrąceń niealimentacyjnych z zasiłku chorobowego sumy te mogą być egzekwowane do wysokości 25% zasiłku brutto, przy czym nie mogą one naruszyć kwoty wolnej od potrąceń, która wynosi 50% najniższej emerytury, czyli kwoty 399,59 zł. Kwotę wolną od potrąceń należy obliczyć proporcjonalnie do liczby dni, za które w danym miesiącu pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy.

Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania potrąceń z wynagrodzenia pracownika na zaspokojenie różnego rodzaju należności. Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – potrąceniu podlegają w szczególności:

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
  • kary pieniężne związane z odpowiedzialnością porządkową.

Wypłacane pracownikowi wynagrodzenie również może być pomniejszane bez postępowania egzekucyjnego, na wniosek wierzyciela, na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego, o należności służące zaspokojeniu świadczeń alimentacyjnych oraz o inne należności, na potrącenie których pracownik wyraził pisemną zgodę. W ocenie Sądu Najwyższego (wyrok z 1 października 1998 r., I PKN 366/98, OSNP 1999/21/684), zgoda pracownika w innej formie niż pisemna jest bowiem nieważna.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK