| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Czy należy wypłacić odprawę pośmiertną rodzinie byłego pracownika

Czy należy wypłacić odprawę pośmiertną rodzinie byłego pracownika

Nasz pracownik do 14 sierpnia 2009 r. pobierał wynagrodzenie chorobowe i następnie zasiłek chorobowy ZUS przyznał mu świadczenie rehabilitacyjne na okres od 15 sierpnia 2009 do 10 maja 2010 r. Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 16 listopada 2009 r. bez wypowiedzenia w trybie art. 53 § 1 pkt 1b Kodeksu pracy. Pracownik zmarł 16 lutego 2010 r., tj. w czasie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Czy mamy obowiązek wypłacić odprawę pośmiertną dla rodziny byłego pracownika?

Odprawa pośmiertna nie przysługuje rodzinie zmarłego pracownika, którego pracodawca ubezpieczył na życie, jeśli wypłacane przez towarzystwo ubezpieczeniowe odszkodowanie jest wyższe od odprawy pośmiertnej przysługującej z zakładu pracy.

PRZYKŁAD

Pracodawca zawarł umowę z jednym z towarzystw ubezpieczeniowych, w którym grupowo ubezpieczył na życie wszystkich zatrudnionych pracowników. Zgodnie z warunkami ubezpieczenia zakład ubezpieczeń zobowiązał się do wypłaty rodzinie zmarłego pracownika odszkodowania w wysokości 100 000 zł, jeżeli śmierć pracownika nastąpi w trakcie trwania stosunku pracy lub w okresie pobierania przez niego świadczeń z ubezpieczenia społecznego z tytułu choroby po rozwiązaniu stosunku pracy. Wysokość odprawy pośmiertnej naliczonej przez zakład pracy wynosiłaby 15 000 zł. W takim przypadku pracodawca w ogóle nie musi wypłacać tej odprawy rodzinie zmarłego pracownika.

Podstawa prawna

  • art. 93 Kodeksu pracy,
  • art. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 4 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Baccata Enterprise sp. z o.o.

Firma szkoleniowo-doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »