| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Jak wypłacić wynagrodzenie pracownikowi, który nie posiada konta, jeśli w układzie zbiorowym pracy jest zapis, że wynagrodzenia są przelewane na konta pracowników

Jak wypłacić wynagrodzenie pracownikowi, który nie posiada konta, jeśli w układzie zbiorowym pracy jest zapis, że wynagrodzenia są przelewane na konta pracowników

W układzie zbiorowym pracy mamy zapis, że wynagrodzenia są przelewane na konta pracowników. Jeden z pracowników nie ma konta i nie chce go założyć. Zbliża się termin wypłaty wynagrodzenia. Co w takiej sytuacji mamy zrobić? Czy możemy wstrzymać mu wypłatę do czasu, aż założy konto? Czy można takiego pracownika ukarać za brak konta? Co zrobić, gdy poda nam numer konta np. matki, ojca, żony lub innego członka rodziny, którego nie jest współwłaścicielem? Czy wtedy wynagrodzenie należy przelać na wskazane konto?

RADA

Przelew wynagrodzenia na konto należące do innej osoby niż pracownik nie jest prawidłowym dopełnieniem obowiązku wypłaty wynagrodzenia. Brak konta nie może stanowić przeszkody w terminowej wypłacie wynagrodzenia. Jeśli pracownik nie ma konta, trzeba mu wypłacić należne wynagrodzenie np. w kasie firmy. Gdy pracownik z własnej winy nie podał numeru (nie założył) konta, pracodawca może jedynie nałożyć na niego karę porządkową.

UZASADNIENIE

Wypłata wynagrodzenia następuje w formie pieniężnej do rąk pracownika. Dopuszczalna jest wypłata wynagrodzenia w inny sposób niż do rąk pracownika. Warunkiem jest jednak umieszczenie stosownych zapisów w układzie zbiorowym pracy lub wyrażenie przez pracownika pisemnej zgody na taki sposób zapłaty (art. 86 § 3 Kodeksu pracy).

Jeżeli obowiązujący pracowników układ zbiorowy pracy zawiera zapis, że wynagrodzenia są przekazywane na rachunki bankowe pracowników, to wypłata wynagrodzenia powinna następować w takiej formie. Wypłata wynagrodzenia do rąk pracownika nie powinna mieć wówczas miejsca. Taki zapis układu zbiorowego pracy nakłada pośrednio na pracownika obowiązek założenia i utrzymywania rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. W praktyce w większości przypadków pracownicy posiadają konta bankowe i obowiązek ten sprowadza się jedynie do podania pracodawcy jego numeru w celu dokonywania przelewów wynagrodzenia. Jednak zdarza się, szczególnie wśród pracowników podejmujących swoją pierwszą pracę w życiu, że takiego rachunku nie posiadają. Wówczas są oni zobowiązani do jego założenia oraz podania numeru konta bankowego pracodawcy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bielińska-Piechota

Ekspert ds. Kadr i Płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »