| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Jak przyznawać dofinansowanie do wypoczynku z zfśs byłym pracownikom i ich dzieciom

Jak przyznawać dofinansowanie do wypoczynku z zfśs byłym pracownikom i ich dzieciom

Nasz były pracownik, który w 2011 r. rozwiązał stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę, wystąpił o dopłatę do wczasów dla niego oraz dziecka siostry, które przyjął na wychowanie. Przedstawił fakturę za wczasy o wartości 4700 zł, w której wyszczególniono koszt wypoczynku dziecka (w wieku 17 lat) w wysokości 1900 zł oraz byłego pracownika (emeryta) w wysokości 2800 zł. Tworzymy zfśs, a były pracownik nie korzystał jeszcze w tym roku ze świadczeń z funduszu. Czy ta osoba ma prawo do świadczeń z zfśs, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości? Czy osiągnięty przez nią przychód podlega opodatkowaniu?

Jeżeli chodzi o podmioty prowadzące działalność w zakresie organizowania wypoczynku, m.in. w formie wczasów, kolonii, obozów, zimowisk, zasadnicze znaczenie ma formalnoprawne umocowanie danego podmiotu do wykonywania czynności związanych z organizowaniem tego typu wypoczynku, ściśle określone w dokumentach stanowiących podstawę funkcjonowania danego podmiotu.

Do zastosowania zwolnienia z podatku dopłat do wypoczynku (art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej updof) niezbędne jest posiadanie, oprócz dowodu wpłaty – dokumentu potwierdzającego uprawnienia podmiotu do zorganizowania wypoczynku.

Takimi dokumentami mogą być np.:

  • wypis z rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych;
  •  kserokopia zaświadczenia o prowadzonej działalności gospodarczej, z którego będzie wynikać, że organizator jest uprawniony do organizowania wypoczynku zorganizowanego;
  • kopia statutu z odpowiednim zapisem o prowadzeniu działalności w zakresie organizowania wypoczynku;
  • kserokopia zaświadczenia o prowadzonej działalności statutowej, z którego będzie wynikać, że organizator jest uprawniony do organizowania wypoczynku zorganizowanego;
  • kopia zaświadczenia o zgłoszeniu wypoczynku wydanego przez kuratora oświaty, potwierdzającego uprawnienia do zorganizowania wypoczynku.

WAŻNE!

Dofinansowanie do wypoczynku może być zwolnione z podatku wyłącznie wtedy, gdy wydatek na wypoczynek został rzeczywiście poniesiony przez uprawnionego i odpowiednio przez niego udokumentowany.

O możliwości zastosowania zwolnienia z podatku dopłat do wypoczynku dziecka decyduje jego wiek w trakcie trwania wypoczynku, a nie w chwili otrzymania dopłaty. Jeżeli ukończenie 18. roku życia nastąpiłoby w trakcie trwania np. turnusu wypoczynkowego, uzasadnione będzie proporcjonalne podzielenie dopłaty na część zwolnioną z podatku (okres do dnia ukończenia 18 lat) i opodatkowaną (postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 17 września 2007 r., sygn.1471/DPF/415/67/2007/PP).

Zwolnieniem z podatku objęte są dopłaty do wypoczynku zorganizowanego równocześnie dla byłych pracowników i ich dzieci, tj. wyjazdy wspólne, ale tylko w części odpowiadającej kwocie poniesionego wydatku na rzecz dzieci do 18 lat. Wówczas dofinansowanie do wypoczynku dzieci jest w całości nieopodatkowane. Dofinansowanie do wypoczynku byłego pracownika również będzie zwolnione z podatku, ale tylko do rocznego limitu w wysokości 2280 zł (art. 21 ust. 1 pkt 38 updof). Nie ma przy tym znaczenia, czy kwotę dofinansowania pracodawca przekazuje bezpośrednio byłemu pracownikowi czy na rachunek ośrodka wczasowego, który jest organizatorem wypoczynku.

Od nadwyżki powyżej 2280 zł należy pobrać 10% podatek zryczałtowany (art. 30 ust. 1 pkt 4 updof). Ustalając podstawę opodatkowania nie należy w tym przypadku stosować kosztów uzyskania oraz kwoty zmniejszającej podatek. Jeżeli były pracownik (emeryt/rencista) otrzymał świadczenie rzeczowe, którego wartość przekroczyła roczny limit zwolnienia z podatku, wówczas powinien wpłacić płatnikowi kwotę należnego podatku przed udostępnieniem świadczenia (art. 41 ust. 7 pkt 2 updof).

Od świadczeń finansowanych z zfśs przeznaczonych na cele socjalne nie należy opłacać składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, bez względu na wysokość udzielonych świadczeń (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w zw. z art. 81 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

TC Concept

Firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »