| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku osobie, która prowadzi działalność gospodarczą

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku osobie, która prowadzi działalność gospodarczą

Od 5 lat prowadzę zakład krawiecki. Od początku prowadzenia działalności podlegam ubezpieczeniu chorobowemu. Od 23 kwietnia do 30 maja br. otrzymałam zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą 5-letniego syna. Obecnie jestem w ciąży, termin porodu jest przewidziany na początek października br. Jak ZUS ustali mi podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego, jeśli urodzę w terminie? Czy ZUS weźmie pod uwagę okres pobierania zasiłku opiekuńczego?

RADA

 

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego będzie stanowiła kwota przychodu od października 2007 r. do kwietnia 2008 r. oraz od czerwca do września 2008 r., podzielona przez 11. W podstawie wymiaru zasiłku nie będzie uwzględniony przychód za maj br., w którym korzystała Pani z zasiłku opiekuńczego i z tego powodu wykonywała działalność przez mniej niż połowę miesiąca.

UZASADNIENIE

Nowelizacja ustawy zasiłkowej, która weszła w życie 14 czerwca 2008 r., zmieniła treść art. 50 ust. 1. Obecnie podstawą wymiaru zasiłku macierzyńskiego, który przysługuje ubezpieczonemu, jest przeciętny miesięczny przychód za 12 miesięcy kalendarzowych nieprzerwanego ubezpieczenia poprzedzającego miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku.

Przychodem osoby prowadzącej pozarolniczą działalność jest kwota, która stanowiła podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe po odliczeniu kwoty odpowiadającej:

• 15,71% tej podstawy wymiaru - w przypadku przychodu za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2007 r.,

• 13,71% tej podstawy wymiaru - w przypadku przychodu za okres po 31 grudnia 2007 r.

Kwota najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących działalność gospodarczą podlega odpowiedniemu zmniejszeniu za miesiąc, w którym ubezpieczony przez część miesiąca był niezdolny do pracy i z tego tytułu spełniał warunki do przyznania zasiłku.

Jeżeli w okresie, z którego jest ustalana podstawa wymiaru zasiłku, przychód ubezpieczonego uległ zmniejszeniu z powodu pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego albo odbywania ćwiczeń wojskowych, to przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego:

• wyłącza się przychód za miesiące, w których ubezpieczony wykonywał działalność przez mniej niż połowę miesiąca,

• przyjmuje się przychód za miesiące, w których ubezpieczony wykonywał działalność przez co najmniej połowę miesiąca.

W podstawie wymiaru zasiłku osoby prowadzącej pozarolniczą działalność ZUS uwzględni przychód w faktycznej wysokości (bez jego uzupełniania za okres pobierania zasiłku albo odbywania ćwiczeń wojskowych).

Podstawy wymiaru zasiłku - zarówno w przypadku pobierania zasiłku tego samego rodzaju, jak i w przypadku zmiany rodzaju pobieranego zasiłku - nie ustala się na nowo, jeżeli nie było przerwy między okresami pobierania zasiłku albo gdy przerwa trwała krócej niż trzy miesiące kalendarzowe. Gdyby Pani zachorowała albo urodziła dziecko przed upływem 3 miesięcy kalendarzowych od pobierania zasiłku opiekuńczego, to ZUS wypłaciłby Pani zasiłek przyjmując ustaloną wcześniej podstawę wymiaru dla zasiłku opiekuńczego.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »