| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Kiedy zmiana wymiaru etatu nie powoduje przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku

Kiedy zmiana wymiaru etatu nie powoduje przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego złożyła wniosek o obniżenie od 1 stycznia 2010 r. wymiaru czasu pracy z pełnego do połowy etatu. Zmiana wymiaru czasu pracy obowiązywała do 31 grudnia 2010 r. Od 20 grudnia 2010 r. pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim; jest w ciąży. Obecnie przedłożyła zwolnienie lekarskie do 25 stycznia 2011 r. Jak należy liczyć wysokość wynagrodzenia chorobowego, jeśli w trakcie jego pobierania skończył się okres, na jaki pracownica miała obniżony etat?

WAŻNE!

Zmiana wymiaru czasu pracy w trakcie pobierania świadczeń chorobowych nie ma wpływu na ustaloną podstawę wymiaru zasiłku.

Jeżeli w okresie niezdolności do pracy wystąpi przerwa, wówczas podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego po przerwie będą Państwo musieli ustalić z uwzględnieniem wynagrodzenia ustalonego dla nowego wymiaru czasu pracy, nawet wówczas, gdy przerwa między poszczególnymi okresami niezdolności do pracy będzie trwała mniej niż 3 miesiące kalendarzowe.

PRZYKŁAD

Pracownica zatrudniona na pełny etat od 2006 r. otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 3000 zł. Pracownica jest uprawniona do urlopu wychowawczego, ale z niego nie korzysta. Natomiast na jej wniosek obniżono jej wymiar czasu pracy do połowy etatu, z wynagrodzeniem 1800 zł, na okres od 1 grudnia 2009 r. do 30 listopada 2010 r. Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem od 27 listopada do 1 grudnia 2010 r. oraz kolejne na okres od 4 do15 grudnia 2010 r. Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego od 27 listopada do 1 grudnia 2010 r. stanowiło wynagrodzenie z 1/2 etatu, tj. z okresu od grudnia 2009 r. do października 2010 r. w wysokości 1553,22 zł (tj. 1800 zł pomniejszone o 13,71%). Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego od 4 do 15 grudnia 2010 r. stanowiło natomiast wynagrodzenie ustalone z pełnego etatu obowiązującego od 1 grudnia 2010 r. w wysokości określonej w umowie o pracę, tj. 2588,70 zł (3000 zł pomniejszone o 13,71%). Nie ma znaczenia, że przerwa między okresami niezdolności do pracy trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe. Ponieważ zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w miesiącu uzyskania prawa do zasiłku opiekuńczego, ma wpływ na podstawę wymiaru tego zasiłku.

Podstawa prawna

  • art. 36, art. 40, art. 43, art. 47 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 1867 § 1 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK