| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Płatnik poszkodowany przez powódź nie utraci prawa do zasiłku, jeśli składki za okres od kwietnia do czerwca opłaci do 30 września br.

Płatnik poszkodowany przez powódź nie utraci prawa do zasiłku, jeśli składki za okres od kwietnia do czerwca opłaci do 30 września br.

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą na terenie dotkniętym powodzią, jaka miała miejsce w tym roku. Zatrudniam 11 pracowników i 2 zleceniobiorców. W związku z tym zdarzeniem poniosłem duże straty i nie stać mnie na opłacenie składek do ZUS za maj i czerwiec br. zarówno za siebie, jak i za pozostałych ubezpieczonych. Od 10 lipca przebywam na zwolnieniu lekarskim. Czy mimo to mam szansę na zasiłek chorobowy z ZUS? A co w przypadku gdy teraz zachorują moi pracownicy i zleceniobiorcy – czy otrzymają świadczenia chorobowe? Nadmieniam, że nie jestem płatnikiem zasiłków.

Jeśli składki na swoje ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy z tytułu prowadzenia działalności za maj i czerwiec br. opłaci Pan do 30 września br., zasiłek chorobowy za lipiec otrzyma Pan w październiku br. Natomiast pracownicy i zleceniobiorcy otrzymają świadczenia chorobowe w ustawowym terminie, bez względu na datę opłacenia przez Pana zaległości z tytułu składek należnych za te osoby.

UZASADNIENIE

 Prawo do zasiłku chorobowego mają osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu zarówno obowiązkowo (np. pracownicy), jak i dobrowolnie (np. osoby prowadzące działalność gospodarczą, zleceniobiorcy). Inny jest jedynie okres wyczekiwania na zasiłek chorobowy. Dla ubezpieczonych obowiązkowo wynosi on nieprzerwanie 30 dni, a dla ubezpieczonych dobrowolnie – 90 dni.

Osoba prowadząca działalność i objęta obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Objęcie takiej osoby ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia:

  • wskazanego we wniosku (gdy zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zostanie dokonane w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń społecznych) lub
  • nie wcześniej niż od dnia, w którym wniosek został złożony – w pozostałych przypadkach.

Samozatrudniony ma prawo do zasiłku chorobowego, pod warunkiem że w terminie i w pełnej wysokości opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe. W przeciwnym razie ubezpieczenie chorobowe ustaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono tej składki. W konsekwencji osoba prowadząca działalność traci prawo do zasiłku chorobowego.

W ustawie z 24 czerwca 2010 r. przewidziano dla płatników dotkniętych skutkami powodzi z maja i czerwca br. szczególne rozwiązanie dotyczące przesunięcia terminu zapłaty składek na ZUS do końca września br. bez żadnych konsekwencji. Termin ten dotyczy składek należnych za kwiecień, maj i czerwiec br. (art. 36 ust. 1 ustawy powodziowej). W tym celu należy złożyć stosowne oświadczenie do właściwego oddziału ZUS.

UWAGA! Rząd nie podjął prac nad przesunięciem terminu opłacania składek za inne miesiące, w których w Polsce miała miejsce powódź. Projekt ustawy o wspieraniu przedsiębiorców (druk nr 3254), który uprawnia do pomocy przedsiębiorcę poszkodowanego również w innych miesiącach niż maj i czerwiec br., reguluje wyłącznie zasady udzielania preferencyjnych pożyczek i zwolnień podatkowych.

WAŻNE!

Płatnicy poszkodowani w tegorocznej powodzi mogą opłacić składki za kwiecień, maj i czerwiec br. w terminie do 30 września br. bez odsetek za zwłokę, pod warunkiem poinformowania o tym ZUS.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Melonet

Agencja SEM zajmująca się marketingiem w Internecie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »