| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek chorobowy dla ubezpieczonej w ciąży

Zasiłek chorobowy dla ubezpieczonej w ciąży

Prawo do zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania ma kobieta w ciąży, jeżeli może udowodnić wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

Do okresu wyczekiwania ciężarnej na prawo do zasiłku chorobowego zalicza się także poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym.

Przykład

Pracodawca zawarł od 1 stycznia 2010 r. umowę o pracę z pracownicą będącą w ciąży, a 18 stycznia 2010 r. stała się ona niezdolna do pracy z powodu choroby. Przed podjęciem zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w okresie od 1 listopada do 18 grudnia 2009 r. pracownica wykonywała pracę na umowę-zlecenie i z tego tytułu podlegała dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. W związku z tym, że łączny okres ubezpieczenia chorobowego, z przerwą nieprzekraczającą 30 dni, wynosi ponad 30 dni, pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy, tj. od 18 stycznia 2010 r.

Jeżeli nie wystąpią wyżej wymienione wyjątkowe okoliczności, to ubezpieczona będąca w ciąży nabywa prawo do zasiłku chorobowego dopiero po okresie wyczekiwania (30, 90 dni). Sam fakt, że ubezpieczona jest w ciąży, nie jest okolicznością uprawniającą do zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania.

Zasiłek chorobowy w czasie trwania i po ustaniu ubezpieczenia

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonej, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.

Zasiłek ten przysługuje także po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego i trwa nadal po ustaniu tego ubezpieczenia.

Należy dodać, że z pracownicą będącą w ciąży pracodawca może rozwiązać umowę o pracę tylko w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy. W takim przypadku, gdy ubezpieczona będąca w ciąży pobiera zasiłek chorobowy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego i jest nadal niezdolna do pracy po ustaniu tego ubezpieczenia, zasiłek za okres po ustaniu ubezpieczenia do dnia porodu wypłaca jej oddział ZUS, który będzie także płatnikiem zasiłku macierzyńskiego.

Jeżeli pracodawca nie ogłosił upadłości lub likwidacji firmy, to stosunek pracy pracownicy w ciąży jest chroniony i pracodawca nie może rozwiązać z nią umowy o pracę bez względu na to, czy pracownica jest zdrowa i świadczy pracę, czy jest niezdolna do pracy z powodu choroby.

Ochrona taka przysługuje jej także przez cały okres, w którym ma prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa (wynagrodzenia za czas choroby, zasiłku chorobowego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego).

Zasiłek chorobowy i zasiłek macierzyński za okres po ustaniu ubezpieczenia otrzyma także kobieta, z którą pracodawca w okresie ciąży rozwiązał umowę o pracę z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonych prawomocnym wyrokiem sądu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Artur Przyszło

Specjalista z dziedziny rachunkowości budżetowej. Absolwent studiów doktoranckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Pracował w jednym z głównych urzędów centralnych w departamencie nadzoru i kontroli. Czynny zawodowo główny księgowy w państwowej jednostce budżetowej. Wykładowca akademicki i doświadczony trener szkoleń z zakresu tematyki szeroko rozumianych finansów publicznych i rachunkowości budżetowej. Ponadto realizuje projekty szkoleniowe i doradcze w sferze przedsiębiorstw w zakresie Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej oraz Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Przeprowadza zleconą kontrolę jednostek sektora finansów publicznych w zakresie prawidłowości ich funkcjonowania pod względem wprowadzonych procedur kontroli zarządczej, polityki rachunkowości, a także prawidłowego ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych. Posiada certyfikat Ministra Finansów uprawniający do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Autor artykułów w prasie branżowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK