| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Przychody emerytów i rencistów w 2012 r. – obowiązki wobec ZUS

Przychody emerytów i rencistów w 2012 r. – obowiązki wobec ZUS

Osoby uprawnione do emerytury lub renty, które uzyskiwały w 2012 r. przychód z działalności objętej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, muszą poinformować ZUS o wysokości tych zarobków i dostarczyć zaświadczenie płatnika składek lub – jeśli za siebie opłacają składki – własne oświadczenie.

Tylko oskładkowane przychody i zasiłki

Wystawiając zaświadczenie potwierdzające przychód uzyskany przez emeryta lub rencistę w poprzednim roku kalendarzowym, płatnik składek powinien uwzględnić wszystkie wypłacone kwoty, które stanowiły podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W zaświadczeniu należy uwzględnić również dochody, które nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego z uwagi na zbieg tytułów do ubezpieczenia. W przypadku pracowników, a także osób wykonujących pracę nakładczą jest to zawsze przychód, od którego opłaca się również podatek dochodowy od osób fizycznych. Nie podlegają natomiast uwzględnieniu składniki przychodu, od których nie odprowadza się składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zasada nieuwzględniania w zaświadczeniu o przychodzie nieoskładkowanych wypłat nie dotyczy jedynie kwot wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wypłaconego na podstawie przepisów Kodeksu pracy, zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego. Mimo że od wymienionych świadczeń nie jest odprowadzana składka emerytalna i rentowa, wpływają one na zawieszenie lub zmniejszenie emerytury i należy je wykazać w wystawianym zaświadczeniu.

Przychód do miesiąca wypłaty

Płatnik składek powinien potwierdzić w wystawianym zaświadczeniu zarówno ogólną kwotę przychodu wypłaconego osobie ubezpieczonej w całym poprzednim roku kalendarzowym, jak i kwoty wypłacone w poszczególnych miesiącach tego roku. Dzięki temu ZUS będzie mógł rozliczyć przychód nie tylko w formie rocznej (porównując całoroczny przychód do rocznych limitów zarobkowych), ale również w wariancie miesięcznym (przez porównanie zarobków z poszczególnych miesięcy z miesięcznymi progami zarobkowymi).

Wykazując w zaświadczeniu zarobki emeryta lub rencisty za cały rok lub poszczególne jego miesiące, płatnik składek powinien przyporządkować przychód do miesiąca (roku), w którym został wypłacony lub przedstawiony do wypłaty. Wyjątek dotyczy przychodu, który przysługuje z tytułu pracy wykonywanej przed ustaleniem prawa do emerytury lub renty. Płatnik składek nie powinien go uwzględniać w wystawianym zaświadczeniu nawet wówczas, gdy został wypłacony po nabyciu przez osobę ubezpieczoną prawa do świadczenia.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnia od czerwca 2008 r. pracownika, który od 1 stycznia 2012 r. jest uprawniony do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Wynagrodzenie zasadnicze wypłaca mu zawsze na początku danego miesiąca za poprzedni miesiąc. W styczniu 2012 r. dokonał wypłaty pensji za grudzień 2011 r., a w styczniu 2013 r. za grudzień 2012 r. Ponadto w styczniu 2012 r. wypłacił pracownikowi nagrodę roczną za 2011 r., a w styczniu 2013 r. nagrodę roczną za 2012 r. Wykazując kwotę przychodu w zaświadczeniu wystawianym dla ZUS, pracodawca powinien uwzględnić wynagrodzenie wypłacone pracownikowi w miesiącach styczeń–grudzień 2012 r. (w tym również wypłaconą w styczniu 2012 r. pensję za grudzień 2011 r.).

Płatnik powinien natomiast pominąć:

  • wynagrodzenie za grudzień 2012 r. (ponieważ zostało wypłacone w styczniu 2013 r.),
  • nagrodę roczną za 2011 r. wypłaconą w styczniu 2012 r. (przysługiwała bowiem za okres, w którym pracownik nie miał jeszcze prawa do renty),
  • nagrodę roczną za 2012 r. (ponieważ została wypłacona już w 2013 r.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK