| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy korespondent, który został oddelegowany za granicę, podlega polskim przepisom ubezpieczeniowym

Czy korespondent, który został oddelegowany za granicę, podlega polskim przepisom ubezpieczeniowym

Redakcja naszego czasopisma planuje wysłać korespondenta zagranicznego do Czech na około dwa lata. Zarówno pracownik, jak i nasza redakcja chcemy, aby korespondent podlegał ubezpieczeniom społecznym w Polsce i aby składki opłacać w ZUS. Przewidywany okres pracy przekracza 12 miesięcy, dlatego nie będziemy mogli uzyskać poświadczenia formularza E-101. Czy jest sposób, aby korespondent podlegał polskim ubezpieczeniom społecznym w czasie pracy za granicą? Czy jest to możliwe tylko przez zawarcie porozumienia wyjątkowego?

RADA

Korespondentów zagranicznych przy ustalaniu prawa właściwego do celów ubezpieczeń społecznych nie traktuje się tak jak innych pracowników. Dlatego w okresie pracy za granicą, która przekracza 12 miesięcy, korespondenci mogą podlegać polskim ubezpieczeniom społecznym bez konieczności zawierania porozumienia wyjątkowego.

UZASADNIENIE

O ile w przypadku większości pracowników obowiązuje zasada podlegania systemowi zabezpieczenia społecznego kraju, w którym jest wykonywana praca, o tyle urzędnicy służby cywilnej i personel z nimi zrównany podlegają ubezpieczeniom społecznym w państwie, którego administracja ich zatrudnia.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, za personel, który został zrównany z urzędnikami służby cywilnej, zostali uznani m.in. dziennikarze skierowani do pracy na terytorium Unii Europejskiej w charakterze korespondenta zagranicznego. Dzięki temu korespondenci zagraniczni polskich redakcji podlegają polskim ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu z mocy prawa, a co za tym idzie, okres podlegania polskim ubezpieczeniom nie jest ograniczony czasowo. W konsekwencji nie ma konieczności zawierania porozumienia wyjątkowego między dwiema instytucjami łącznikowymi, mimo że dziennikarz będzie pracował za granicą dłużej niż 12 miesięcy. Aby uzyskać poświadczenie formularzy E-101 wystarczy, że redakcja jako pracodawca zatrudniający dziennikarza zgłosi się do ZUS i przedstawi sytuację.

Jeżeli oprócz pracy jako dziennikarz - korespondent osoba taka prowadzi w innym kraju UE działalność gospodarczą lub jest zatrudniona jako pracownik najemny, to przepisy przewidują, że w celu unikania podlegania dwóm systemom ubezpieczeń społecznych osoba powinna podlegać tylko temu systemowi, w którym podlega ubezpieczeniom z racji zatrudnienia jako korespondent. Natomiast nie da się uniknąć podlegania kilku systemom zabezpieczenia społecznego, jeżeli dana osoba pracuje w dwóch państwach i w obydwu ma status urzędnika służby cywilnej lub osoby z nim zrównanej - wtedy powinna podlegać ubezpieczeniom w każdym systemie, który traktuje ją jak urzędnika.

Podstawa prawna:

  • art. 13 ust. 2 lit d, art. 14e, art. 14f rozporządzenia Rady EWG nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób pracujących na własny rachunek, oraz członków ich rodzin przemieszczających się w obrębie Wspólnoty (DzU UE L 71.149.2 ze zm.).

Kacper Pyrka

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pakosińska-Krawczyńska

Kancelaria Adw. Magdalena Pakosińska-Krawczyńska, chtsanwältin (RAK Berlin), Adwokat niemiecki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »