| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Ubezpieczenie małżonka wspólnika zatrudnionego przez spółkę cywilną

Ubezpieczenie małżonka wspólnika zatrudnionego przez spółkę cywilną

Czy małżonek wspólnika spółki cywilnej zatrudniony przez spółkę na podstawie umowy o pracę podlega ubezpieczeniom jako osoba współpracująca przy prowadzeniu działalności?

Nie. Małżonek wspólnika spółki cywilnej zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej ze spółką podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym zgodnie ze schematem podlegania obowiązującym pracowników. Oprócz tego płatnik – czyli spółka cywilna – opłaca za niego składkę zdrowotną a także – pod ustawowymi warunkami – składki na FP i FGŚP.

Na podstawie art. 8 ust. 11 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm., zwana dalej ustawą systemową) osobą współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność jest m.in. jej małżonek, jeżeli pozostaje z osobą prowadzącą pozarolnicza działalność we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracuje przy prowadzeniu działalności. Jeżeli kryteria przewidziane dla osób współpracujących spełnia osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, wówczas do celów ubezpieczeniowych nie jest traktowana jak pracownik, ale jako osoba współpracująca.

W przypadku spółki cywilnej podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą jest każdy ze wspólników z osobna, nie jest natomiast tym podmiotem spółka. Jeżeli zatem małżonek wspólnika zawarł umowę o pracę ze spółką cywilną, a nie ze wspólnikiem tej spółki, nie może zostać uznany za osobę współpracującą.

Pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników (art. 3 k.p.). W orzecznictwie przyjmuje się, że spółka cywilna, mimo że nie posiada osobowości prawnej, może być pracodawcą. W wyroku z 7 listopada 1995 r. Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że wyodrębniona jednostka organizacyjna spółki cywilnej, zatrudniająca pracowników, jest zakładem pracy w rozumieniu art. 3 k.p. i ma zdolność sądową i procesową (I PRN 84/95, OSNP 1996/12/170). Z kolei w wyroku z 17 kwietnia 1996 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że małżonek wspólnika spółki cywilnej zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej ze spółką cywilną podlega ubezpieczeniu społecznemu pracowników, jeżeli zakres jego obowiązków nie obejmuje prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania (II URN 8/96, OSNP 1996/21/323). Również w wyroku z 18 lutego 1998 r. Sąd Najwyższy wskazał, że spółka cywilna jest podmiotem gospodarczym, który może zatrudniać pracowników i być w związku z tym pracodawcą, także dla osób bliskich wspólników. Pracownicy tacy podlegają ubezpieczeniom społecznym pracowników (II UKN 525/97, OSNP 1999/4/140).

A zatem w sytuacji, gdy ubezpieczony zostanie zatrudniony na podstawie umowy o pracę przez spółkę cywilną, w której jednym ze wspólników jest jego małżonek, nie będzie on podlegał ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z tytułu współpracy tylko jako pracownik. Nie ma znaczenia to, że zatrudniona osoba pozostaje w związku małżeńskim z jednym ze wspólników i prowadzi z nim wspólne gospodarstwo domowe.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK