| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Składki do ZUS trzeba płacić mimo braku zleceń

Składki do ZUS trzeba płacić mimo braku zleceń

Dopóki nie nastąpi wykreślenie działalności gospodarczej z ewidencji, należy domniemywać, że jest ona prowadzona, a to rodzi obowiązek opłacania składek.

Prowadzący od 1997 roku jednoosobowo firmę grafik (Marek Cz.), mimo że powinien opłacać składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, nie czynił tego. Obowiązku tego nie wykonywał w sposób ciągły, gdyż w okresie od stycznia 1999 r. do czerwca 2003 r. zgłosił do ZUS, na specjalnych formularzach, prawie 100 kilkunastodniowych przerw w wykonywaniu działalności.

W 2004 roku ZUS zażądał od ubezpieczonego zapłaty składek, których nie opłacał w czasie, jak twierdził, zawieszenia działalności. Sąd, w obu instancjach, uznał to żądanie za zasadne. Stwierdził, że działalność gospodarczą prowadzi się w sposób zorganizowany i ciągły, co wyklucza możliwość jej zawieszenia.

Ubezpieczony zaskarżył to orzeczenie skargą kasacyjną, w której argumentował, iż w okresach, w których nie wykonywał działalności, nie podlegał obowiązkowi ubezpieczenia. Ponadto Marek Cz. podkreślał, że osoba podejmująca działalność gospodarczą nie jest zobowiązana do jej stałego prowadzenia.

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną. W uzasadnieniu wskazał, że obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku osób prowadzących działalność pozarolniczą trwa od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.) określająca zasady ubezpieczenia osoby prowadzącej własną firmę nie zna pojęcia zawieszenia działalności. Takim pojęciem nie posługuje się też ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807 z późn. zm.).

Sąd podkreślił, że przedsiębiorca, rozpoczynając działalność, powinien liczyć się z ryzykiem braku płynności finansowej, choroby czy braku zleceń. Zaznaczył też, że dopóki nie nastąpi wykreślenie działalności gospodarczej z ewidencji, należy domniemywać, że działalność jest prowadzona i trzeba płacić składki. Jedynym sposobem zniesienia tego obowiązku jest udowodnienie, że w danym okresie działalność nie była faktycznie prowadzona.

Sygn. akt I UK 300/06

Maria Sankowska

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK