| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy sąd jest związany prawomocną decyzją ZUS

Czy sąd jest związany prawomocną decyzją ZUS

Sąd ubezpieczeń społecznych jest związany decyzją ZUS, od której strona ani nie wniosła odwołania w sposób przewidziany w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego, ani nie podważyła jej skuteczności w inny przewidziany przez prawo sposób. Zaniechanie złożenia odwołania od decyzji ZUS może mieć zatem bardzo niekorzystne skutki dla ubezpieczonego.

Należy jednak podkreślić, że istnieją też wyjątki od zasady związania sądu prawomocną decyzją ZUS. Wielokrotnie zwracał na to uwagę Sąd Najwyższy, m.in. w wyroku z 10 czerwca 2008 r. (I UK 376/07, OSNP 2009/21–22/295), w którym stwierdził, że związanie sądu prawomocną decyzją ZUS nie jest całkowite. Uznał on bowiem, że sąd w postępowaniu cywilnym zobowiązany jest uwzględniać stan prawny wynikający z ostatecznej decyzji administracyjnej, chyba że decyzja została wydana przez organ niepowołany lub w zakresie przedmiotu orzeczenia bez jakiejkolwiek podstawy w obowiązującym prawie materialnym, względnie z oczywistym naruszeniem reguł postępowania administracyjnego. W tych przypadkach sąd nie jest związany decyzją administracyjną, ponieważ jest ona bezwzględnie nieważna (nieistniejąca prawnie) i mimo jej formalnego nieuchylenia nie wywołuje skutków prawnych. Decyzja ZUS więc nie może wywoływać skutków prawnych mimo jej formalnego nieuchylenia, jeśli jest dotknięta wadami godzącymi w jej istotę jako aktu administracyjnego. Do takich wad zalicza się brak organu powołanego do orzekania w określonej materii oraz niezastosowanie jakiejkolwiek procedury lub oczywiste naruszenie zasad postępowania administracyjnego. Muszą to być jednak wady rażące.

Ilustruje to następująca sytuacja: pracownik zmarł wskutek wypadku przy pracy, a następnie kilka tygodni po jego śmierci ZUS wszczął postępowanie dotyczące wyłączenia go z ubezpieczenia społecznego i – nie zawiadamiając o tym nikogo – wydał decyzję, w której wyłączył go z ubezpieczeń społecznych. Po upływie jakiegoś czasu wdowa po tym pracowniku zwróciła się do ZUS o przyznanie jej wypadkowej renty rodzinnej po zmarłym mężu. ZUS wydał decyzję, w której odmówił tego świadczenia z uwagi na to, że zmarły mąż został wyłączony z ubezpieczeń społecznych. Wdowa odwołała się do sądu, podnosząc, że nic jej nie wiadomo, aby zmarły mąż został wyłączony z ubezpieczeń społecznych. Sąd powinien uznać, że decyzja dotycząca wyłączenia pracownika z ubezpieczeń społecznych wydana po jego śmierci bez udziału jego następców prawnych nie może wywoływać skutków prawnych wobec oczywistego naruszenia zasad postępowania administracyjnego, i przyznać wdowie wypadkową rentę rodzinną.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK