| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Zatrudnianie studentów

Zatrudnianie studentów

Chciałbym zatrudnić w mojej firmie trzech studentów w wieku 21, 25 i 28 lat na umowę o pracę lub na umowę zlecenia. Jakiemu ubezpieczeniu będą podlegać w przypadku zawarcia z nimi umowy o pracę oraz w przypadku zawarcia umowy zlecenia? Czy trzeba będzie odprowadzać składki na ubezpieczenia, jeżeli z jednym z nich (w wieku 25 lat) zawrzemy jednocześnie umowę o pracę i umowę zlecenia?

Do ukończenia 26. roku życia student zatrudniony na podstawie umowy zlecenia nie podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu ani obowiązkowo ani dobrowolnie. Jeżeli jednak ze studentem pracodawca zawiera umowę o pracę to podlega on ubezpieczeniom na zasadach przewidzianych dla pracowników. Również wszystkim ubezpieczeniom podlega student zatrudniony na umowę o pracę i zawierający ze swoim pracodawcą umowę zlecenia.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.) obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby z nimi współpracujące, z zastrzeżeniem ust. 4.

Przywołany art. 6 ust. 4 ustawy przewiduje natomiast, że ubezpieczeniom tym nie podlegają osoby wykonujące pracę na podstawie umów, o których mowa powyżej, jeżeli są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat.

Jak wynika z cytowanych przepisów, zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia studenci nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (oraz co się z tym wiąże ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu), jak również nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wyjątek będzie stanowił zatrudniany przez Pana student w wieku 28 lat. Będzie on bowiem podlegał wszystkim ubezpieczeniom, jakim podlegają osoby zawierające umowę zlecenia na zasadach ogólnych.

Osoba ta będzie więc podlegać następującym ubezpieczeniom:

• obowiązkowo emerytalnemu i rentowym,

• dobrowolnie chorobowemu oraz

• obowiązkowo wypadkowemu, jeżeli będzie wykonywać pracę w siedzibie lub w miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy.

Tak więc, jeżeli praca będzie wykonywana poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności zleceniodawcy, ubezpieczenie wypadkowe będzie dobrowolne.

W przypadku gdy zawrze Pan z wymienionymi osobami umowę o pracę, będą one podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu) i ubezpieczeniu zdrowotnemu na zasadach ogólnych jako pracownicy.

W odpowiedzi na ostatnie postawione pytanie należy wskazać, że w przypadku zawarcia z jednym ze studentów umowy o pracę i umowy zlecenia będzie on podlegał obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu zarówno z umowy o pracę, jak i umowy zlecenia. Zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych umowa zlecenia zawarta z własnym pracodawcą dla celów ubezpieczeniowych traktowana jest jak umowa o pracę.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK