| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy płatnik musi opłacić z własnych środków całość zaległych składek za osobę, która już nie podlega ubezpieczeniom

Czy płatnik musi opłacić z własnych środków całość zaległych składek za osobę, która już nie podlega ubezpieczeniom

Od lutego do maja br. zatrudnialiśmy zleceniobiorcę, który dostarczył zaświadczenie z uczelni, że jest 24-letnim studentem, a planowany termin ukończenia studiów to czerwiec 2009 r. Z tego powodu nie zgłosiliśmy zleceniobiorcy do żadnych ubezpieczeń. W lipcu br. dowiedzieliśmy się, że zleceniobiorca został skreślony z listy studentów z końcem lutego br., tj. z upływem terminu na zaliczenie egzaminu poprawkowego z wcześniejszego semestru. Co mamy zrobić w tej sytuacji? Czy za okres od marca do maja br. musimy opłacić za niego składki, mimo że ta osoba nie jest już u nas zatrudniona? Czy mamy opłacić tylko tę część składek, które finansuje pracodawca, a ZUS zobowiąże zleceniobiorcę do opłacenia reszty składek? Zgodnie z umową zleceniobiorca otrzymał wynagrodzenie dwa razy w trakcie trwania umowy - pod koniec marca i maja br. (po 2600 zł).

W kwietniu br. zleceniobiorca nie otrzymał żadnego przychodu. Dlatego podstawa wymiaru składek za kwiecień br. i kwota składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy za kwiecień będzie wynosić 0 zł.

Przychód za kwiecień i maj br. zleceniobiorca otrzymał w maju. Cała kwota wypłacona w tym miesiącu (2600 zł) będzie zatem podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za maj br.

Podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne za marzec i maj br. będzie natomiast kwota przychodu zleceniobiorcy pomniejszona o składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez zleceniobiorcę.

W raportach rozliczeniowych należy rozliczyć składki w podziale na składki finansowane przez płatnika i ubezpieczonego (mimo że to Państwa firma będzie musiała opłacić te składki w całości).

W deklaracji rozliczeniowej należy dodatkowo naliczyć za marzec i maj br. składki na Fundusz Pracy i FGŚP za tę osobę (podlegała ona obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, a jej przychód przekroczył kwotę minimalnego wynagrodzenia).

Po rozliczeniu składek należy wyrejestrować zleceniobiorcę z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA z kodem przyczyny wyrejestrowania 100 (ustanie tytułu do ubezpieczeń/ubezpieczenia).

Podstawa prawna:

• art. 6 ust. 1 pkt 4 i ust. 4, art. 16 ust. 1 pkt 4, ust. 1b, ust. 2 i ust. 3, art. 17 ust. 1, art. 18 ust. 3, art. 23 ust. 1 i ust. 1a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• § 2 ust. 6, § 6 ust. 3 rozporządzenia z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 78, poz. 465).

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• Zakład pracy (pracodawca) jest obowiązany, bez uprzedniego wezwania przez ZUS, opłacać i rozliczać składki na ubezpieczenia społeczne pracowników, za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym zatrudnia pracowników. Osoba, która nie dopełniła obowiązku zgłoszenia do ubezpieczenia pracowników i nie odprowadziła składek na ich ubezpieczenia społeczne, podlega szczególnemu reżimowi odpowiedzialności, gdyż od zaległości składkowych, tak samo jak podatkowych, pobiera się odsetki za zwłokę bez względu na to, z czyjej winy powstały te zaległości. (Wyrok sądu apelacyjnego w Katowicach z 1 lipca 1999 r., III AUa 363/99)

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »