| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składki od zlecenia z osobą przebywającą na urlopie macierzyńskim, a następnie wychowawczym

Składki od zlecenia z osobą przebywającą na urlopie macierzyńskim, a następnie wychowawczym

Chcemy podpisać z osobą przebywającą na urlopie macierzyńskim (niebędącą naszym pracownikiem) umowę zlecenia. Chcielibyśmy kontynuować tę umowę w trakcie urlopu wychowawczego zleceniobiorcy. Wynagrodzenie za wykonanie umowy będzie określone kwotowo. Jak w takim przypadku należy rozliczać składki ZUS?

Jeżeli podpiszą Państwo umowę zlecenia z osobą pobierającą zasiłek macierzyński, ubezpieczenia emerytalno-rentowe z tytułu zlecenia będą dla niej dobrowolne. Jeżeli zleceniobiorca przystąpi do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalno-rentowych, będą Państwo musieli opłacić za niego również obowiązkową składkę wypadkową. Gdy zleceniobiorca zakończy pobieranie zasiłku macierzyńskiego i rozpocznie urlop wychowawczy, trzeba będzie zgłosić go do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (emerytalno-rentowych i wypadkowego). Wówczas zleceniobiorca uzyska również możliwość przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W obu przypadkach – umowy zlecenia w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego i w czasie urlopu wychowawczego – obowiązkowe za zleceniobiorcę będzie ubezpieczenie zdrowotne.

Osoby wykonujące umowę zlecenia, które spełniają jednocześnie warunki do objęcia ich ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, obowiązkowo podlegają tym ubezpieczeniom tylko z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Obowiązkowe składki emerytalno-rentowe rozlicza za nie pracodawca, który udzielił urlopu macierzyńskiego i wypłaca zasiłek (lub ZUS, jeżeli to on jest płatnikiem zasiłku).

Zleceniobiorca obowiązkowo podlegający ubezpieczeniom emerytalno-rentowym z tytułu przebywania na zasiłku macierzyńskim może jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu wykonywanej umowy zlecenia (wówczas obowiązkowa będzie za niego składka wypadkowa, którą w całości finansuje zleceniodawca). Obowiązkowa za zleceniobiorcę będzie również składka zdrowotna. Państwa zleceniobiorcę należy zgłosić do ZUS na formularzu:

  • ZUS ZZA – jeżeli nie zgłosił wniosku o przystąpienie do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalno-rentowych i w związku z tym jest objęty tylko obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym lub
  • ZUS ZUA – jeżeli zgłosił się do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalno-rentowych. W przypadku objęcia ubezpieczonego dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi płatnik obowiązkowo zgłasza zleceniobiorcę do ubezpieczenia wypadkowego. Osoba wykonująca zlecenie nie może zostać objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Prawo do przystąpienia do tego ubezpieczenia przysługuje jedynie osobie objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi.

WAŻNE!

Nie ma możliwości objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym zleceniobiorcy podlegającego dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK