| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Zwrot pracownikowi pieniędzy za okulary a składki ZUS

Zwrot pracownikowi pieniędzy za okulary a składki ZUS

Jeden z naszych pracowników w trakcie badań profilaktycznych otrzymał od okulisty zalecenie korzystania z okularów podczas pracy przy komputerze. Czy kwota zwrotu pieniędzy za zakup okularów lub szkieł kontaktowych o takich samych właściwościach będzie zwolniona ze składek ZUS?

WAŻNE!

Soczewki kontaktowe są zwolnione z oskładkowania tylko wtedy, gdy lekarz okulista zaleci ich stosowanie przy obsłudze monitora zamiast okularów.

PRZYKŁAD

Podczas badań okresowych lekarz okulista zalecił dwóm pracownikom korzystanie z okularów podczas pracy przy komputerze. Trzeciemu, ze względu na duży astygmatyzm, lekarz zalecił stosowanie soczewek kontaktowych (skorygowanie tego rodzaju wady wzroku nie jest możliwe za pomocą okularów).

Jeden z pracowników, którzy mieli zalecone noszenie okularów, zakupił okulary, a drugi – dla swojej wygody – soczewki kontaktowe. Trzeci pracownik, zgodnie z zaleceniem lekarskim, zakupił soczewski kontaktowe. Następnie pracodawca zwrócił wszystkim pracownikom równowartość zakupionych okularów i soczewek. Wyłączeniu z podstawy wymiaru składek podlega kwota ekwiwalentu wypłacona pracownikowi, który zakupił okulary, oraz pracownikowi, który nabył soczewki kontaktowe zgodnie z zaleceniem lekarskim. Natomiast kwota zwrotu za szkła kontaktowe, wypłacona pracownikowi, który zakupił je kierując się osobistymi preferencjami, stanowi przychód ze stosunku pracy podlegający oskładkowaniu.

Podstawa prawna

  • art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »