| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy świadczenia w postaci bonów nie stanowią podstawy wymiaru składek

Kiedy świadczenia w postaci bonów nie stanowią podstawy wymiaru składek

Okres przedświąteczny jest dobrą okazją dla pracodawców, aby przyznać pracownikom dodatkowe świadczenia, np. w postaci paczek mikołajkowych czy tzw. bonów zakupowych. W tym okresie bardzo często odbywają się również imprezy, takie jak mikołajki dla dzieci pracowników czy spotkania przy opłatku. Świadczenia te są w większości przypadków finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Nie zawsze będą one zwolnione z obowiązku opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne. Decydujące znaczenie dla obowiązku składkowego ma uzależnienie przyznanego świadczenia od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika, który ma świadczenie otrzymać.

Świadczenia w postaci bonów towarowych na zakup produktów oraz okolicznościowych paczek, związanych z okresem bożonarodzeniowym, w większości firm są kwalifikowane do wyłączenia z podstawy wymiaru składek jako świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalno-bytowe w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, dalej: rozporządzenie składkowe).

Podobne zasady stosują także pracodawcy, którzy nie tworzą zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – jednak w ich przypadku wartość świadczeń została zwolniona z oskładkowania do wysokości rocznej kwoty odpisu podstawowego wskazanego w art. 5 ust. 2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Wartość tego rodzaju bonusów, do 2004 r. w całości wyłączanych z obowiązku ich oskładkowania (na mocy uchylonego § 2 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia składkowego), obecnie – jak wskazuje praktyka – sprawia płatnikom wiele problemów przy ustalaniu prawidłowej podstawy wymiaru składek za poszczególnych ubezpieczonych.

Kryterium dochodowe

O tym, czy wartość świadczenia należy wliczyć do podstawy wymiaru składek, decyduje przede wszystkim prawidłowo ustalone kryterium przyznawania takich świadczeń. Musi być ono zgodne z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, która określa zarówno zasady tworzenia przez pracodawców ZFŚS, jak i gospodarowanie środkami tego funduszu.

Ustawa ta uzależnia przyznawanie świadczeń – między innymi w postaci bonów świątecznych – od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z takiego funduszu. Oznacza to, że ich wysokość oraz ilość powinna być ściśle uzależniona od indywidualnej sytuacji każdego pracownika uprawnionego do otrzymania świadczenia. Zasady, kryteria i warunki przyznawania takiej pomocy oraz cele i rodzaje działalności socjalnej powinien precyzyjnie określić pracodawca w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Regulamin ZFŚS jest ustalany w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi lub pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania ich interesów – jeśli w danym zakładzie pracy nie ma organizacji związkowej. Zostają w nim określone takie elementy, jak podstawa prawna tworzenia i działania funduszu, krąg osób uprawnionych do świadczeń, przeznaczenie środków funduszu oraz rodzaj świadczeń, które mogą zostać z nich sfinansowane. W regulaminie można również uściślić kryteria przyznawania świadczeń z ZFŚS, pamiętając jednak zawsze, że podstawowym spośród nich zawsze pozostaje kryterium socjalne. Regulamin ZFŚS w żaden sposób nie może ograniczać stosowania tej zasady. Stanowisko takie zostało utrwalone w wyroku Sądu Najwyższego z 16 września 2009 r. (sygn. akt I UK 121/09, Infor Lex Biznes).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »