| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy trzeba opłacać składkę na FEP za pracownika, który pobiera emeryturę za pracę w szczególnych warunkach

Czy trzeba opłacać składkę na FEP za pracownika, który pobiera emeryturę za pracę w szczególnych warunkach

Nasz pracownik, kierowca samochodu przewożącego paliwa, za którego opłacaliśmy składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, z dniem ukończenia 60 lat (w czerwcu br.) przeszedł na wcześniejszą emeryturę po rozwiązaniu stosunku pracy. Zatrudniliśmy go od listopada ponownie na tym samym stanowisku. Czy należy naliczać za niego składkę na FEP, skoro już ma emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach? Czy powinien zawiesić emeryturę pracując nadal na tym samym stanowisku?

Mają Państwo obowiązek opłacać składkę na FEP za tego pracownika. Posiadane przez niego uprawnienia do emerytury nie wyłączają tego obowiązku.

UZASADNIENIE

Pracodawca musi opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za każdego pracownika, który łącznie spełnia dwa warunki:

  • urodził się po 31 grudnia 1948 r.,
  • wykonuje pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (art. 35 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych).

Jak wynika z opisu, Państwa pracownik spełnia ww. warunki, skoro został ponownie zatrudniony na tym samym stanowisku, na którym pracował w okresie, kiedy była za niego opłacana składka na FEP. Nie ma przy tym znaczenia, że obecnie pracownik ten pobiera wcześniejszą emeryturę.

Składkę na FEP w całości finansuje pracodawca. Wysokość tej składki wynosi 1,5% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W naliczaniu składki na FEP należy stosować roczne ograniczenie podstawy jej wymiaru, tak jak przy ustalaniu podstawy jej wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (art. 36 ustawy o emeryturach pomostowych). W 2010 r. jest to kwota 94 380 zł.

PRZYKŁAD

Pracownik wykonywał pracę w szczególnych warunkach od 1 czerwca do 30 września 2010 r. Jego wynagrodzenie z umowy o pracę przekroczyło roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w sierpniu 2010 r. Za sierpień 2010 r. otrzymał wynagrodzenie w kwocie 10 000 zł. Za ten miesiąc podstawa do naliczenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosiła 4383,20 zł. W związku z tym składka na FEP za sierpień również została naliczona od tej kwoty. Począwszy od września br. pracodawca nie ma obowiązku opłacania za pracownika składki na FEP (do końca 2010 r.).


Opłacanie składki na FEP nie musi wiązać się z koniecznością uzyskania emerytury z tego tytułu. Wynika to m.in. z tego, że składkę tę trzeba opłacać również za pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, a okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w niepełnym wymiarze czasu pracy nie jest uwzględniany w stażu „szczególnym” przy ustalaniu prawa do emerytury pomostowej. Tak więc widać, że nie wszyscy pracownicy, za których jest opłacana składka na FEP, będą mogli skorzystać z tego świadczenia.

Podobnie jest z Państwa pracownikiem. Mimo że pobiera on wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach, muszą Państwo opłacać za niego składkę na FEP.

Ponieważ Państwa pracownik nie ukończył jeszcze powszechnego wieku emerytalnego dla mężczyzn (65 lat), ma obowiązek zgłosić w ZUS, że podjął działalność zarobkową (art. 103 ust. 1 ustawy emerytalnej). Przychód ze stosunku pracy może w tym przypadku powodować zawieszenie lub zmniejszenie wysokości wypłacanej emerytury. Na prawo do emerytury wpływają również dochody z tytułu pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, a także świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

Wysokość kwoty, którą można dorobić na emeryturze, zależy od wysokości przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego co kwartał przez prezesa GUS. Progi, po przekroczeniu których ZUS zmniejszy lub zawiesi świadczenie, to odpowiednio 70% i 130% kwoty przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Jeśli przychód nie przekracza 70% kwoty przeciętnego wynagrodzenia, emerytura jest wypłacana w całości. Zarobki mieszczące się w granicach powyżej 70%, ale nie więcej niż 130% przeciętnego wynagrodzenia, powodują zmniejszenie wysokości emerytury o kwotę przekroczenia 70%. Z kolei w sytuacji, gdy przychód przekracza 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ZUS zawiesza wypłatę emerytury.

Od 1 września do 30 listopada 2010 r. kwota równa 70% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego wynosi 2238,50 zł, a kwota równa 130% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego – 4157,30 zł.

Podstawa prawna

  • art. 35 ust. 1 i ust. 2, art. 36, art. 37 ust. 1 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. Nr 237, poz. 1656),
  • art. 103 ust. 1 i ust. 2, art. 104 ust. 1, ust. 2, ust. 6–8 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »