| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak naliczyć składkę na FEP za pracę w szczególnych warunkach przez część miesiąca

Jak naliczyć składkę na FEP za pracę w szczególnych warunkach przez część miesiąca

Pracownik, który od 1 czerwca 2010 r. jest zatrudniony w naszym zakładzie pracy na pół etatu, od 15 września br. pracuje w szczególnych warunkach. Czy należy za niego płacić składki na Fundusz Emerytur Pomostowych i od jakiej kwoty naliczyć tę składkę za wrzesień?

Przepisy ustawy o emeryturach pomostowych określają rodzaje prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Nie określają natomiast stanowisk pracy, na których taka praca jest wykonywana. Zależy to bowiem od warunków zatrudnienia w danym zakładzie pracy. Oceny, czy dany pracownik wykonuje pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, dokonuje pracodawca, tworząc odpowiednie wykazy tych prac. W przypadku wątpliwości lub spraw spornych zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą wystąpić do Państwowej Inspekcji Pracy. ZUS nie jest właściwy do oceny zasad tworzenia i prowadzenia przez zakład pracy wykazu stanowisk pracy.

Składkę na FEP w całości finansuje płatnik składek. Wysokość tej składki to 1,5% podstawy wymiaru. Z kolei podstawą wymiaru składki na FEP jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, co oznacza, że ustalając wysokość tej podstawy należy stosować zasady:

  • uwzględniania składników wynagrodzenia wypłaconych w danym miesiącu, bez względu na to, za jaki okres przysługują,
  • zwolnienia z podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego oraz przychodów wymienionych w § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe,
  • uwzględniania w podstawie wymiaru przychodów osiągniętych przez pracownika z dodatkowo wykonywanej umowy cywilnej na rzecz pracodawcy (bez znaczenia jest to, czy na podstawie umowy cywilnej jest wykonywana praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze),
  • rocznego ograniczenia podstawy wymiaru do 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia planowanego na dany rok (w 2010 r. – 94 380 zł).

Obowiązek opłacania składki na FEP powstaje z dniem rozpoczęcia pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze i ustaje z dniem zaprzestania wykonywania takiej pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik wykonuje pracę w szczególnych warunkach od 1 marca 2010 r. W lipcu br. jego przychód, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, przekroczył kwotę 94 380 zł (roczną podstawę wymiaru składek za 2010 r.). Za lipiec br. otrzymał wynagrodzenie w kwocie 10 000 zł. Za ten miesiąc podstawa do naliczenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosiła 4380 zł. Jest to również podstawa wymiaru składki na FEP za lipiec br. Począwszy od sierpnia br. za pracownika nie należy opłacać ani składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ani składki na FEP.

Podstawę wymiaru składki na FEP za dany miesiąc stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za ten miesiąc. Nie ma znaczenia, za jaki okres przysługują składniki przychodu stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »