| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeśli pracownik otrzymuje wynagrodzenie w obcej walucie

Jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeśli pracownik otrzymuje wynagrodzenie w obcej walucie

Nasza spółka zawarła umowę o pracę z obywatelem polskim na stałe mieszkającym we Francji. Pracownik nie ma innego źródła przychodów. W umowie wynagrodzenie zostało ustalone w euro. Wynagrodzenie to będziemy wypłacać co miesiąc przelewem na rachunek bankowy pracownika. W jaki sposób ustalić, jaka będzie podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracownika?

Aby ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracownika, wynagrodzenie wypłacone w obcej walucie należy przeliczyć zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że walutę trzeba przeliczyć według kursu obowiązującego w banku, z którego korzysta pracownik, lub według średniego kursu walut ogłaszanego przez NBP.

UZASADNIENIE

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) pracowników są przychody uzyskiwane z tytułu umowy o pracę w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ze składek na te ubezpieczenia są zwolnione:

  • wynagrodzenie wypłacane za czas niezdolności do pracy,
  • zasiłki z ubezpieczenia społecznego,
  • kwoty wymienione w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ustala się podobnie, przy czym:

  • przychód pomniejsza się o składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracowników (czyli połowę składki emerytalnej, tj. 9,76% podstawy wymiaru, składkę rentową w wysokości 1,5% podstawy wymiaru oraz całą składkę chorobową – 2,45% podstawy wymiaru),
  • w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne uwzględnia się wynagrodzenie za czas choroby (art. 81 ust. 1, ust. 5 i 6 ustawy zdrowotnej).

Od 24 stycznia 2009 r. pracodawcy mogą ustalać z pracownikiem, że należne wynagrodzenie będzie wypłacone w obcej walucie (art. 358 Kodeksu cywilnego). Natomiast w dokumentach ubezpieczeniowych podstawa wymiaru składek powinna zostać wykazana w złotych polskich. W związku z tym, jeśli pracownik otrzymuje wynagrodzenie w obcej walucie, ustalając podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne należy w pierwszej kolejności przeliczyć to wynagrodzenie na polską walutę.

reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »